Jēkabpils slimnīcā ar Covid inficētos ārstē atsevišķā nodaļā
INESE ZONE

Jēkabpils reģionālā slimnīca stacionārā Covid-19 pacientus sākusi uzņemt no 9. novembra. Slimnīca informē, ka Valsts operatīvā medicīniskā komisija ir lēmusi, kādi plānveida veselības aprūpes pakalpojumi stacionāros ārstniecības iestādēm ir jāturpina sniegt iepriekšējā apjomā, vienlaikus nodrošinot noteiktu gultas vietu skaitu Covid -19 pacientiem un neatliekamo un akūto pacientu uzņemšanai un ārstēšanai. 
Slimnīcā ir izveidota Covid-19 pacientu plūsmas stratēģija, kas paredz pacientu plūsmu no uzņemšanas nodaļas līdz stacionēšanai nodaļā, ņemot vērā pacienta pamata saslimšanas profilu vai pavadošo blakus diagnozi. Izstrādātā pacientu plūsma sniedz drošu un atbilstošu pacientu ārstēšanu, kā arī sniedz personālam skaidru izpratni par rīcības plānu, tostarp individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanu katrā no posmiem. 
Slimnīcas valdes priekšsēdētāja Margarita Meļņikova informē, ka uz 2. terapijas nodaļas bāzes ir izveidota Covid nodaļa - 33 pārprofilētas gultas Covid – 19 pacientiem. Tas esot  darīts no drošības apsvērumu viedokļa, jo 2. terapijas nodaļa ir atsevišķa ēka, kas nav saistīta ar lielo stacionāra korpusu. Vēl sešas gultas ir ierīkotas infekciju nodaļā atsevišķos boksos un četras gultas reanimācijas nodaļā pacientiem ar smagāku slimības gaitu. Visas četras ar esot aizņemtas. 3. decembrī, kad tika sniegta šī informācija, Jēkabpils slimnīcā ārstējās 19 ar Covid inficēti pacienti, četri - smagā stāvoklī. 
-Negribētu teikt, ka tas ir darīts uz citu nodaļu rēķina, bet tas ir saistīts ar citu nodaļu darba intensitātes palielināšanu. Ja skatās uz novembri kopumā, tad  pacientu skaita pieaugums sākās no 9. novembra, un cikliski skaits auga, sasniedzot 20 pacientus. Tas nozīmē, ka Covid gultu noslodze vidēji smagiem pacientiem ir aptuveni 65%. Tātad šobrīd varam tikt galā ar esošo gultu skaitu, bet, ņemot vērā saslimstības pieaugumu valstī, ir jārēķinās, ka nākamajās nedēļās stacionējamo pacientu skaits  varētu palielināties. Kontekstā ar to ir Veselības ministrijas rīkojums par gultasvietu skaita palielināšanu. Ja līdz šim tas reģionālajām slimnīcām bija jānodrošina 15% apmērā no kopēja gultu skaita, tad no 3. decembra gultu skaits Covid pacientiem būs jāpalielina līdz 25% no kopējā skaita, tas ir, aptuveni 40 gultasvietas. Un tas savukārt ir kontekstā ar ministrijas rīkojumu par plānveida pakalpojumu sniegšanas ierobežojumu. Te es vēlētos minēt, ka tā ir ierobežošana, ne pilnīga pārtraukšana. Ņemot vērā to, ka šobrīd tiekam galā ar inficēto pacientu uzņemšanu ar esošo gultu skaitu, mēs pagaidām nevienu no plānveida pakalpojumiem nepārtraucam un neierobežojam. Bet jārēķinās, ka tad, ja būs nepieciešams, gultu skaitu palielināsim par septiņām  vidēji smagiem pacientiem un par vienu līdz divām smagiem pacientiem, un tad varētu sākt ierobežot plānveida pakalpojumu sniegšanu, - stāsta Margarita Meļņikova. Viņa informē, ka Jēkabpilī stacionēto Covid pacientu vidū ir bijuši arī letāli gadījumi, miruši četri slimnieki.  Esot jāsaka, ka tie ir saistībā ar Covid – 19, bet pacientiem ir bijušas daudzas citas saslimšanas, ko Covid infekcija saasināja. Vaicāta par to, no kurienes uz Jēkabpils slimnīcu ved Covid – 19 pacientus, M. Meļņikova stāsta, ka pārsvarā tie ir no  Jēkabpils reģiona. Bet, tā kā Rīgas slimnīcas ir noslogotas ar Covid pacientiem, tos uz Jēkabpili ved arī no Rīgas puses – Ikšķiles, Lielvārdes, Ogres. No Latgales neved, jo Covid pacientus uzņem Rēzeknes un Daugavpils slimnīcas.  Stacionētie lielākoties ir gados vecāki cilvēki ar hroniskām saslimšanām, lai gan esot arī jaunāki.  
M. Meļņikova atzīst, ka trūkst darbinieku - gan ārstu, gan medmāsu un māsu palīgu, kas varētu strādāt Covid nodaļā, un personālam Covid pacientu aprūpe ir liela slodze. Situāciju sarežģī arī personāla inficēšanās gadījumi ar Covid – 19 vai nonākšana kotaktpersonu skaitā un līdz ar to došanās karantīnā. Jau esot četras reanimācijas gultas, bet būs vēl dažas ar aprīkojumu pavisam smagiem pacientiem, un tur personāls vēl vairāk nepieciešams un noslogots nekā darbā ar vidēji smagiem pacientiem, un reanimācijas un anestēzijas māsas ir ļoti noslogotas. 
Līdz šim mediķiem par darbu paaugstināta riska un slodzes apstākļos saistībā ar Covid-19 seku novēršanu piemaksas valdība piešķīra 20% līdz 50% apmērā. 
Veselības ministre Ilze Viņķele  pēc premjerministra Krišjāņa Kariņa uzrunas televīzijā paziņoja, ka rosinās piemaksas par darbu Covid-19 apstākļos noteikt 100%  apmērā.  Tomēr pagaidām šāds priekšlikums vēl nav sagatavots un valdības darba plānā nav iekļauts.
Šoruden valdība nolēma piešķirt mediķiem, kas aprūpē Covid- 19 pacientus, piemaksas par darbu oktobrī, atvēlot tam 2,9 miljonus eiro. Tad Veselības ministrija skaidroja, ka arī novembrī un decembrī piemaksas būs, bet nepieciešamais finansējums tiks apkopots tikai janvārī un februārī, līdz ar to samaksai papildus nepieciešamie finanšu līdzekļi būs pieprasāmi no 2021. gada budžeta.
Vaicāta par situāciju ar piemaksām Jēkabpils slimnīcā, M. Meļņikova stāsta, ka tās par novembri personālam maksās no slimnīcas budžeta. Slimnīcai esot iespēja pieprasīt šim nolūkam avansa maksājumu no Nacionālā veselības dienesta, ko, visticamāk, arī darīšot, lai varētu veikt piemaksas, bet kopumā sistēma ir tāda, ka slimnīca maksā no sava budžeta un tad valsts kompensē šo summu. 
 
Uzziņai
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) statistika liecina, ka pēdējā novembra nedēļā, salīdzinot ar vienu nedēļu iepriekš, palielinājies ir gan ar Covid-19 saslimušo cilvēku skaits (par 49,8%), gan stacionēto Covid-19 pacientu skaits (par 32,6%), un tas turpina augt.
Epidemiologi norāda, ka aptuveni 10-15% Covid-19 pacientiem ir nepieciešama ārstēšana slimnīcā, tāpēc prognozes liecina, ka slimnīcās slodze Covid-19 pacientu dēļ turpinās pieaugt.
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru