Jēkabpils slimnīcā tiek atjaunoti visi veselības aprūpes pakalpojumi, bet jārēķinās ar drošības pasākumiem
INESE ZONE

Veselības ministrija informē, ka no 29. maija tika paplašināti dienas stacionārā sniegtie plānveida veselības aprūpes pakalpojumi, savukārt no 3. jūnija pilnībā ir atjaunota veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana, kas bija ierobežoti Covid–19 pandēmijas dēļ.
Arī SIA “Jēkabpils reģionālā slimnīca” informē, ka no 3. jūnija tiek pakāpeniski atjaunoti visi veselības aprūpes pakalpojumi, kas iepriekš tika ierobežoti vai apturēti saistībā ar Veselības ministrijas rīkojumu un drošības pasākumiem. Dienas stacionārā no 20. maija jau tika atjaunota iekšķīgo un neiroloģisko slimību ārstēšana un ķirurģiskās operācijas (otolaringoloģijā, vispārējā ķirurģijā, ginekoloģijā un uroloģijā), kā arī diagnostiskie izmeklējumi (kolonoskopija), kas veicami lokālā, intravenozā vai spinālā anestēzijā. 
 
Atsāks izmeklējumus un plānveida operācijas dienas stacionārā, arī senioriem
    Slimnīcas valdes priekšsēdētāja Margarita Meļņikova stāsta, ka atbilstoši Veselības ministrijas rīkojumam no 3. jūnija tiek atsākti visi veselības aprūpes pakalpojumi. Tajā skaitā dienas stacionāra ķirurģiskās operācijas vispārējā anestēzijā. Līdz šim tika veiktas tikai tās dienas stacionāra operācijas, ko varēja veikt ar lokālo, spinālo vai intravenozo anestēziju. 
    Jāpiebilst, ka līdz šim dienas stacionāra pakalpojumi vispār nebija pieejami Covid–19 riska grupā esošajiem cilvēkiem (pēc 65 gadu vecuma). M. Meļņikova stāsta, ka tagad minētajai Covid infekcijas komplikāciju iegūšanas riska grupai būs iespēja saņemt pakalpojumu - dienas stacionāra vai plānveida operācijas.
    Slimnīcas vadība informē, ka jāņem vērā, ka joprojām arī pēc ārkārtas stāvokļa atcelšanas pirms invazīvu veselības pakalpojumu saņemšanas būs nepieciešams veikt Covid testu.
     -Ja pacients nāk uz plānveida operāciju vai invazīvu izmeklējumu, piemēram, endoskopiju vai kolonoskopiju, tests ir vajadzīgs. Lai saņemtu pakalpojumu, testa rezultātam jābūt negatīvam un tas jāveic ne vēlāk kā 48 stundas, pirms tiek saņemts pakalpojums. Tas ir svarīgi gan stacionāra pacientu, gan personāla drošībai, lai pasargātu visus, kas slimnīcā saņem un nodrošina veselības aprūpes pakalpojumus, - skaidro Margarita Meļņikova. Jāpiebilst, ka Covid-19 tests ir nepieciešams tikai invazīviem izmeklējumiem un plānveida operācijām, bet, piemēram, veicot radioloģisku izmeklējumu, tas nav jāveic. Par nosacījumiem, ar kādiem tiek veikti izmeklējumi, pacientiem jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai ārstu speciālistu.
    Esošais regulējums nodrošina, ka nosūtījumu testa veikšanai var izsniegt gan ģimenes ārsts, gan speciālists, izmantojot e-veselības portālu. Turklāt Jēkabpilī darbojas Covid-19 testēšanas punkts. 
 
Atceļot ārkārtas situāciju, var mazināt drošības nosacījumus veselības aprūpē
     Atjaunojot visus pakalpojumus, joprojām ir spēkā ārkārtas stāvokļa laikā noteiktie ierobežojumi, kas ieviesti, lai novērstu Covid – 19 inficēšanās riskus – masku lietošana un citi. BD interesējās, vai, atceļot ārkārtas stāvokli pēc 9. jūnija, var atcelt arī tos? 
     -Tas tiks vērtēts labvēlīgā gadījumā, ja 9. jūnijā tiks atcelta ārkārtas situācija, un tad stāsies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”, kas bija spēkā līdz ārkārtas situācijas noteikšanai. Iespējams, ka tad veselības pakalpojumu apjoms un darba organizācija būs tieši tāda pati, kāda tā bija pirms ārkārtas situācijas. Taču viss atkarīgs no tā, kādas būs Veselības ministrijas norādes darbam pēc ārkārtas stāvokļa atcelšanas, vai kādi ierobežojumi tomēr netiks saglabāti. Mēs saprotam, ka esošā situācija iedzīvotājiem apgrūtina mūsu pakalpojumu saņemšanu, un cenšamies pēc iespējas atvieglot šo situāciju, taču mums jādarbojas saskaņā ar Veselības ministrijas rīkojumiem, - saka Margarita Meļņikova.
    Runājot par karantīnas situāciju, kas šobrīd ir spēkā slimnīcā, kad radinieki un paziņas nevar apmeklēt slimniekus, iestādes vadība stāsta, ka par iespējamajām izmaiņām lems pēc 9. jūnija. 
     -Līdz 9. jūnijam karantīna būs spēkā, un piederīgie nevarēs apmeklēt slimniekus ne stacionāra telpās, ne ārpus tām. Pēc 9. jūnija par to lems, bet varu informēt, ka karantīnas atcelšanas gadījumā apmeklējumu laiks nebūs no plkst. 8.00 līdz vakaram, kad vien kāds to vēlēsies, bet būs noteiktas stundas, kad tiks atļauta pacientu apmeklēšana, - skaidro Margarita Meļņikova.
 
Informē par ārkārtas situācijas laikā atcelto izmeklējumu pārcelšanu
     Pierakstu uz pakalpojumiem, ko tagad atļauts sniegt, ārstniecības iestādes iespēju robežās nodrošina prioritāri tiem iedzīvotājiem, kuriem tie tika atcelti ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ. BD interesējās, vai tas nozīmē, ka pacientiem ir jārēķinās, ka uz konkrētajiem veselības aprūpes pakalpojumiem ir iespējams lielāks gaidīšanas laiks? M. Meļņikova stāsta, ka tas tā ir, jo pacientu skaits, kas vēlas izmantot pakalpojumus, nesamazinās, gluži pretēji. 
-Mēs cenšamies menedžēt rindu, priekšroku dodot tiem iedzīvotājiem, kuriem izmeklējumi tika atcelti ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ. Situācija ir pārrunāta ar reģistratūras darbiniekiem, un viņi cenšas sazināties ar visiem, kas bija rindā, un informēt par jaunajiem izmeklējumu laikiem, kas tiek pārcelti. Taču cilvēkiem jārēķinās ar to, ka ne visus izdodas sazvanīt: cilvēki neceļ klausuli, neatzvana, bet kontaktu apjoms ir ļoti liels, - stāsta slimnīcas valdes locekle. Tāpēc M. Meļņikova iesaka tiem, kuriem izmeklējums bija atcelts un ar viņiem reģistratūra nav sazinājusies, pašiem zvanīt uz vienoto klientu apkalpošanas tālruni 62203333 vai vēlamāk rakstīt uz e- pastu: info@jrslimnica.lv, jo tālrunis ir ļoti noslogots un elektroniska saziņa būs ērtāka un efektīvāka gan pacientiem, gan slimnīcas darbiniekiem.
 
Pakalpojumu var atteikt, ja ir respiratoras saslimšanas pazīmes 
    Kaut arī no 3. jūnija ārstniecības iestādes drīkst sniegt visus veselības aprūpes pakalpojumus, ievērojot noteiktos piesardzības pasākumus, tomēr pacientiem jārēķinās, ka ir iespējami gadījumi, kuros tie varētu saņemt atteikumu. Turklāt pacientu apkalpošanas temps tagad ir lēnāks, jo līdz ar pakalpojumu atjaunošanu joprojām ir spēkā piesardzības pasākumi – jānodrošina atsevišķa pacientu plūsma, jāierobežo pacientu skaits, kas vienlaikus uzturas ārstniecības iestādes telpās, jānosaka precīzs ierašanās laiks pakalpojuma saņemšanai, pēc katra pacienta vizītes jāveic dezinfekcijas pasākumi. Tāpat ārstniecības iestādēs gan mediķiem, gan pacientiem jānodrošina individuālie aizsardzības līdzekļi. 
    BD vaicāja par medicīnisko masku izmantošanu, apmeklējot slimnīcu un poliklīniku: vai tās jāsarūpē pašam vai tiks izsniegtas veselības aprūpes iestādē? M. Meļņikova stāsta, ka tad, ja pacientam maskas nav, to izsniegs iestādē.
     Vienlaikus veselības ministres rīkojums paredz, ka ārstniecības iestāde var veselības aprūpes pakalpojumus iespēju robežās nesniegt pacientiem ar akūto respiratoro saslimšanu simptomiem, izņemot, ja nepieciešama neatliekamā un akūtā palīdzība un sakarā ar to vajadzīgi izmeklējumi un konsultācijas. M. Meļņikova skaidro: tas nozīmē, ka ārstniecības iestāde, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, var atteikt kādu plānveida pakalpojumu cilvēkam, kuram ir temperatūra, klepus vai citi akūti respiratoras saslimšanas simptomi. M. Meļņikova uzsver, ka jau arī līdz šim, atbilstoši Veselības ministrijas rīkojumam, šādos gadījumos cilvēkam bija jāinformē savs ģimenes ārsts un ar viņu jāvienojas par ārstniecības gaitu. Ja var secināt, ka veselības stāvoklis to atļauj un slimnieks vēlas izmantot plānveida ārstniecības pakalpojumu, uz kuru ir pienākusi rinda, tad personai, kurai bijušas akūti respiratoras slimības pazīmes, pirms tam ir jāveic Covid-19 tests. Ja tas ir negatīvs, pakalpojumu var saņemt. M. Meļņikova piebilst, ka pakalpojumu var atteikt arī tad, ja persona pēdējo 14 dienu laikā ir bijusi ārzemēs, izņemot Baltijas valstis, vai ir kontaktējusies ar Covid-19 inficētu personu.

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru