Kā neapmaldīties mežā
Ksenija Belova, VP Latgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste

Vasarā iedzīvotāji aizvien aktīvāk dodas mežā pakaļ gardajām sēnēm vai ogām pusdienu maltītei, krājumiem ziemas periodam vai vienkārši labas atpūtas pavadīšanai. Diemžēl nesen dažu dienu laikā apmaldījās un nespēja patstāvīgi atrast izeju no meža vairāki iedzīvotāji. Veicot plašus meklēšanas pasākumus, nomaldījušās personas tika atrastas un nodotas mediķu aprūpē.
    Tā Valsts policijas Balvu iecirknis saņēma informāciju no kāda iedzīvotāja, ka Balvu novadā, visticamāk, ir apmaldījusies 1956. gadā dzimusi sieviete, kura pēdējo reizi tika redzēta iepriekšējā dienā, ieejot mežā, taču tā arī nebija atgriezusies nakšņošanai savā dzīvesvietā. Likumsargi nekavējoties izbrauca uz notikuma vietu, lai kopā ar citiem dienestiem uzsāktu nepieciešamos meklēšanas pasākumus. Šādos gadījumos ir ļoti svarīga cieša dienestu sadarbība, lai, maksimāli ātri un efektīvi izmantojot katram pieejamos resursus, izglābtu pazudušo cilvēku. Šoreiz sievietes glābšanai tika piesaistīts arī Valsts robežsardzes helihopters, Valsts policijas un robežsardzes kinologi ar dienesta suņiem, kā arī bū­tisku atbalstu sniedza ne­vien­aldzīgi iedzīvotāji. Plašu meklēšanas pasākumu re­zultātā sieviete tika atrasta, nogādāta drošībā un pēc tam arī nodota mediķu aprūpē. 
     Līdzīga situācija bija arī Ludzas novadā, kur mežā bija apmaldījies 1948. gadā dzimušais sēņotājs. Arī šoreiz policisti sadarbībā ar Valsts robežsardzes kinologiem veica plašus meklēšanas pasākumus, operatīvi noskaidroja vīrieša atrašanās vietu un nodeva viņu mediķiem veselības stāvokļa pārbaudei.
Abi šie notikumi ir ar laimīgām beigām, jo gan vīrietis, gan sieviete sveiki un veseli atgriezās mājās, taču Valsts policija atkārtoti atgādina iedzīvotājiem, dodoties sēņot un ogot, būt gudriem un prātīgiem un nodrošināties ar pašu nepieciešamāko, lai pēc iespējas ātrāk un veiksmīgāk varētu atgriezties mājās.
Lai atpūta nepārvērstos nepatīkamā pieredzē, Valsts policija aicina parūpēties ne tikai par nazi un groziņu, kur salikt mežā iegūtos labumus, bet arī par drošību, pabrīdinot līdzcilvēkus par savu prombūtni, atrašanās vietu un atgriešanās laiku! 
  • Nedrīkst aizmirst pa­ņemt līdzi pilnībā uzlādētu telefonu saziņai (var arī lejup­ielādēt Valsts policijas aplikāciju «Mana drošība», lai nepieciešamības gadījumā varētu nosūtīt savas koordinātas operatīvajiem dienestiem. Aplikāciju «Mana drošība» savā viedtālrunī iespējams lejupielādēt Google Play un Apple Store veikalos).
  • Situācijās, kad vecāka gadagājuma cilvēki, kuriem nav mobilā telefona, un personas, kurām ir nopietnas veselības problēmas, nolemj mežā doties vienas pašas, kādam no līdzcilvēkiem būtu jādodas līdzi. Tā tiktu pavadīta ne tikai kāda kopīga pēcpusdiena, bet arī būtu iespēja parūpēties par viņu drošību. 
  • Cerībā atrast vairāk meža labumu, nevajadzētu doties dziļi mežā, bet gan sēņot vai ogot sev zināmās vietās vai netālu no meža celiņiem. 
  • Ja nu tomēr mežā gadījies apmaldīties, nevajadzētu krist panikā, bet mēģināt ieklausīties, vai apkārt ir dzirdama autotransporta skaņa, censties atrast meža celiņus vai klajāku vietu, kur nav lapotnes un kuru var vieglāk pamanīt no augstuma. Ja ir iespējams, izveidot no zariem vai citiem mežā atrodamiem materiāliem vārdu «SOS» vai kādu citu apzīmējumu, tādējādi ziņojot par savu atrašanās vietu situācijās, kad tiek iesaistīts helikopters. 
  • Valsts policija informē, ka gadījumā, ja esat apmaldījies un gaidāt palīdzību, esiet uzmanīgi un sekojiet līdzi skaņas un gaismas signāliem, jo cilvēku meklēšanai plaši tiek pielietota policijas transportlīdzekļa skaņas un gaismas signālu taktika, ar kuru apmaldījusies persona tiek orientēta uz konkrētu izejas punktu, kurš pēc situācijas ir vistuvākais.
      Valsts policija vēlreiz atgādina, pirms doties sēņot vai ogot, parūpējies par savu drošību, neej dziļi mežā iekšā, pārliecinies, ka uz mežu līdzi tiek paņemts mobilais telefons saziņai, un pabrīdini līdzcilvēkus par savu atrašanās vietu un iespējamo atgriešanās laiku. Sēņosim un ogosim prātīgi!
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru