Kā notiek OCTA atlīdzības izmaksa un ko būtu noderīgi zināt?
Apmaksāts raksts

Lai arī ikviens autovadītājs zina, ka OCTA ir obligātā civiltiesiskā apdrošināšana, kas nepieciešama ikvienam motorizētam transporta līdzeklim, tomēr ne vienmēr ir skaidrs, kādas iespējas šī polise ietver un kā notiek OCTA atlīdzības izmaksa. Atbildes uz šiem un citiem svarīgiem jautājumiem raksta turpinājumā. 
    OCTA darbības principus regulē Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums. Savukārt atlīdzības aprēķināšanas kārtība un apmērs par ceļu satiksmes negadījumā nodarītajiem zaudējumiem, kas saistīti ar personas ārstēšanu, darbnespēju vai nāvi, tiek noteikti pamatojoties uz saistošajiem Ministra kabineta noteikumiem. 
 
Likumā paredzētās garantijas
    Saskaņā ar likumu personai jānodrošina tāds materiālais stāvoklis, kāds viņam bija pirms negadījuma. Te gan jāņem vērā, ka kompensācijām ir noteikti limiti –  līdz 5 210 000 euro personai un līdz 1 050 000 euro mantai. 
    Kompensācija pienākas visām ceļu satiksmes negadījumā cietušajām pusēm – ne vien transporta līdzekļu vadītājiem, bet arī pasažieriem, gājējiem un citām personām, kuru mantai radīti bojājumi. Persona, kas vainīga ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanā, uz kompensāciju pretendēt nevar. 
 
Zaudējumu atlīdzība personas veselībai un dzīvībai 
Saskaņā ar likumu zaudējumus atlīdzina par:
 • Ārstēšanās izdevumiem un medikamentu iegādi;
 • Transporta izdevumiem uz ārstniecības vai rehabilitācijas iestādi un no tās;
 • Tehnisko palīglīdzekļu iegādi;
 • Ārstēšanās laikā negūtajiem ienākumiem;
 • Apbedīšanas izdevumiem;
 • Valsts un pašvaldību izdevumiem par cietušā ārstēšanu, rehabilitāciju, kā arī izmaksātajiem pabalstiem
    Bojāgājušā apgādājamiem tiek izmaksāta kompensācija par negūtajiem ienākumiem, kas būtu pieejami, ja apgādnieks būtu dzīvs. Tāpat tiek nodrošināta arī kompensācija par zaudējumiem fiziskas traumas, sakropļojuma, invaliditātes gadījumā, kā arī apgādnieka, apgādājamā vai laulātā 1. grupas invaliditātes gadījumā.
 
Zaudējumi mantai 
    Atlīdzības par mantai radītajiem zaudējumiem ietver:
 • Transporta līdzekļa bojājumu novēršanu, lai nodrošinātu iepriekšējo stāvokli;
 • Transporta līdzekļa pilnīgu bojāeju;
 • Transporta līdzekļa evakuāciju;
 • Ceļa, būvju, ēku un citas mantas bojājumiem, kā arī videi nodarīto kaitējumu
Kompensācijas saņemšana 
   Lai saņemtu kompensāciju, svarīga ir pareiza rīcība –
 • Pēc ceļu satiksmes negadījuma vienmēr jādara viss, lai zaudējumi nebūtu vēl lielāki – cik vien iespējams, jāparūpējas par drošību;
 •  Nepieciešamības gadījumā jāizsauc Ātrā medicīniskā palīdzība;
 • Jāizsauc ceļu policija vai jāuzraksta saskaņotais ziņojums;
 • Jāinformē apdrošināšanas kompānija par apdrošināšanas gadījumu. Tas jāveic abām pusēm – gan cietušajam, gan personai, kas negadījumu izraisījusi. Cietušajam ir jāvēršas pie vainīgās puses apdrošinātāja – izņēmums ir gadījums, ja OCTA polises līgumā ir noteiktas papildu iespējas;
 • Visi zaudējumus apliecinošie dokumenti jāiesniedz apdrošinātājam 
Ja ceļu satiksmes negadījuma sekas ir ļoti smagas, tiek uzsākts kriminālprocess, kas var pagarināt laiku, līdz tiek izmaksātas visas kompensācijas. Tomēr, ja zaudējumi nodarīti personas veselībai, kompensācijas parasti tiek izmaksātas pēc iespējas ātrāk. 
 
Ja vainīgais nav noformējis OCTA 
   Situācijās, kad vainīgais nav noformējis OCTA polisi, zaudējumi cietušajiem tiek izmaksāti no OCTA garantijas fonda – tajā iemaksas veic apdrošināšanas kompānijas. Atlīdzība no garantijas fonda tiek izmaksāta arī tad, ja ceļu satiksmes negadījuma izraisītāju nav izdevies noskaidrot. 
    Der arī atcerēties, ka OCTA polise darbojas gan Latvijā, gan Eiropas Ekonomikas zonas valstīs, Šveicē, Andorā, Horvātijā, Serbijā. Dodoties uz Zaļās kartes sistēmas valstīm (piemēram, Krieviju un Baltkrieviju), jāiegādājas Zaļā karte – starptautiskais apdrošināšanas līgums. 
    OCTA – apdrošināšanas polise, kas pasargā no daudzām nepatīkamām situācijām. Izvēlies savām vajadzībām piemērotāko risinājumu un iepazīsties ar iespējām, ko tas sniedz. 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

 1. Melanija
  Melanija
  pirms 1 mēneša

  Nav pat jautājums vai vajag, bet kur dabūt izdevīgāko! :) Cik biju pārbaudījis, manaspolises.lv vienmēr var atrast nedaudz lētāk. Protams, ne vienmēr cena ir izšķirošais.

  Atbildēt

Pievienot komentāru