Kāja pateica – tālāk neiešu!
AIJA VALDMANE

Uz nelielu mājiņu, kurā mīt jēkabpiliete Anna, caur pagalmu ved šaura taciņa,  kuras malās, neparasti siltās ziemas atmodināta, sadīgusi zaļa zālīte. Telpas, kad ved uz istabu, kurā dzīvo Anna, ir siltas un mājīgas, neraugoties uz pārapdzīvotību, jo gan koridorā, gan virtuvē, gan istabā pirms Annas guļamtelpas atrodas viss iespējamais, kas nepieciešams dzīvošanai ar malkas apkuri apsildāmā mājā. Man gribas teikt, mājiņā, jo tā ir tikpat miniatūra, kā telpas tajā, par kurām atkal  gribas teikt – ar mīļumu apdvestas.
     Kāpēc tā? Tāpēc, ka gala istabiņā, kurā guļ Anna, jā, viņa ir uz gultas guļoša invalīde, arī atrodas daudz visādu dzīvei nepieciešamu lietu, kas ir saliktas pat sievietes gultā – sainīši ar drēbītēm, lupatiņām, kurām katrai ir savs pielietojums. Blakus uz skapja, krēsliem un grīdas – burciņas, trauki, dažādi maisiņi, kastītes un vāzes, izšūtas sedziņas un suvenīri. Neraugoties uz pārblīvētību, tas viss veido siltuma un mājīguma at­mosfēru. To vēl atsvaidzina krāšņi mākslīgo ziedu pušķi tieši blakus gultai, bet visneparastākie šķiet garie makšķerkāti, kas atrodas Annai blakus, katrs savā gultas pusē un arī vertikāli pretī logam. Gultā sēdus Anna pieceļas, turoties pie striķīša. Striķīši ir dažādi, domāti tam, lai liektos uz vienu vai otru pusi vai citādi izgrozītos, un tas viss ir Annas pašas izgudrojums, tāpat kā saliekamie un pārbīdāmie makšķerkāti, ko viņa izmanto, lai, gultā guļot, atvērtu logu. Tiem pie krampīšiem piesieti striķīši, aiz kuriem var aizķert, aizkabināt un pievilkt pie sevis kādu paciņu ar ēdamo vai ko citu, kas tobrīd nepieciešams. No sākuma viņa bija domājusi izmantot garenus, tievus kokus, ko kāds atnestu no meža, bet kāda aprūpētāja ieteikusi, ka šim nolūkam labi der spiningi. Tie visi tika pielāgoti konkrētām vajadzībām. Viens – sabīdāms lo­gam un aizkariem. Otrs – nē. Ar to viņa aizkabina dažādus sainīšus, medikamentu paciņas, ieslēdz televizoru u. c. Neraugoties uz savu piesaisti gultai, Anna ar lielu interesi seko tam, kas notiek gan lielajā, gan vietējā dzīvē, un blakus viņai sakrauta vesela kaudzīte laikrakstu. 
     Mēs, tie nosacīti veselie, sūrojamies par grūtu dzīvi, bet, kamēr rokas un kājas ir veselas, redze un dzirde kārtībā, tikmēr paši kaut ko savā labā varam darīt. Bet, ko darīt tiem, kuriem ir kustību problēmas?
 
 
 
Pilns teksts – 14. februāra "Brīvajā Daugavā". 
Ja vēlaties abonēt šī (vai jebkura cita BD numura, sākot no 2010. gada) numura elektronisko (pdf) versiju, rakstiet uz e-pastu: sarmite@bdaugava.lv
Piemēram: Vēlos saņemt "Brīvās Daugavas" 14. februāra numuru savā e-pastā: manspasts@inkaste.lv (jūsu e-pasta adrese).
Viena numura cena – 0,44 eiro, mēneša maksa – 3,80 eiro  (t. sk. PVN 21%) (būs jāveic pārskaitījums internetbankā). 
 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru