Kāpēc māla dakstiņu jumts ir vairāk nekā tikai vienkārši jumts
Apmaksāts raksts

Jauna jumta ieklāšanu mēs plānojam maksimums divas reizes dzīvē – būvējot jaunu ēku vai mainot esošo mājas jumta segumu, kas laika gaitā nolietojies. Tieši tādēļ pirms izvēlēties īsto jumta materiālu, ir jāizpēta to veidi. Viens no tiem – māla dakstiņi.
    Jumts ir galvenā māju pasargājošā “čaula”, jeb piektā mājas fasāde, kas vienlaicīgi ietekmē arī tās izskatu. Plānojot jumta ieklāšanu, vajadzētu ņemt vērā tādus svarīgus faktorus kā ēkas atrašanās vieta un būvniecības stils. Viļņotie māla dakstiņu jumti ir Eiropas kultūras simbols, kas pazīstams jau daudzus gadsitus un pat gadu tūkstošus. 
     Ikviena mājokļa jumts pasargā tajā dzīvojošos cilvēkus no ārējo vides apstākļu ietekmes, piemēram, aukstuma, karstuma, negaisa, lietus, vēja, sniega un arī trokšņa. Tas nozīmē, ka jumtam jāiztur viss, kas notiek ārā. Lai optimāli funkcionētu, svarīgi ir nodrošināt siltumizolāciju, pareizi uzstādīt jumta sistēmas detaļas un ieklāt dakstiņus. To, protams, vislabāk ir uzticēt profesionāļiem. 
 
Māla dakstiņi
    Gan arhitektiem, gan ēku īpašniekiem ir svarīgi veikt būvniecības darbus tā, lai iekļautos noteiktā budžetā. Ideāli, ja iespējams ietaupīt. Taču nereti tiek ignorēts fakts, ka tie būvniecības materiāli, kas ir lētāki, ne vienmēr pietiekami ilgi arī kalpo. Tieši pretēji, mēdz būt tā, ka dārgāks jumta segums ir apjomīgs ieguldījums, kurš vēlāk atmaksājas, jo tā mūžs ir krietni ilgāks nekā citiem materiāliem. 
   Tieši ilgtermiņa izdevumi, kas saistīti ar jumtu – remonts, uzturēšana, kopšana utt., ir tie, kas parāda, vai izdevīgi pirkt konkrēto segumu. Šajā gadījumā māla dakstiņi ir tie, kas, salīdzinot ar citiem jumtiem, izmaksā vairāk, taču kalpo daudz ilgāk un sniedz dažādas citas priekšrocības. 
 
Moderns jumta materiāls
Māla dakstiņu jumts tiek izmantots gan ģimenes māju, gan arī daudzdzīvokļu, biroju un industriālo ēku būvniecībā. Šī materiāla radīšanas process ir teju vai simbolisks, jo balstīts uz četriem elementiem – zemes, ūdens, gaisa un uguns. Dabīgās māla sastāvdaļas nodrošina veselīgu klimatu mājās, pasargā no ārējās vides apstākļiem, kā arī ir pārstrādājamas. 
    Māla dakstiņiem ir pieejami trīs veidi, naturāls, angobēts un glazēts. Naturāla dakstiņa iegūšana ir salīdzinoši vienkārša. Iegūto māla masu sapresē konkrētā formā un dedzina augstā temperatūrā. Savukārt, ja naturāla dakstiņa masai piejauc klāt krāsas pigmentu un tad to dedzina, tiek iegūta angoba. Angoba dakstiņam piešķir vienmērīgu, gludu izskatu, kā arī konkrētu krāsu – brūnu, melnu, zilu, zaļu, pat baltu, zeltītu vai oranžu. Angoba kalpo arī kā sava veida bāze glazūrai. Lai dakstiņš iegūtu glazētu virsmu, angobu pārklāj ar šķidru, sasmalcināta stikla masu, kas karsēšanas procesā sacietē un veido glazūru. Jo vairāk stikla tiek piejaukts, jo biezāka un spīdīgāka būs glazūra. 
 
Kādēļ dakstiņi ir ekonomiskākais, drošākais un pievilcīgākais jumta seguma materiāls?
 •  Vienkārša uzturēšana. Māla dakstiņu jumti ir izturīgi un arī ļoti stabili. Tos nespēj sabojāt mainīgi laikapstākļi vai temperatūras svārstības – karstums, aukstums un sals. Līdz ar to jumtiem, kas klāti ar māla dakstiņiem, nav nepieciešama sarežģīta kopšana un uzturēšana, kā arī tie garantē nemainīgu kvalitāti un skaistumu. 
 • Izturība. Māla dakstiņu jumtu mūžs ir ļoti ilgs, sākot no 100 gadiem. Tas nozīmē, ka, ieguldot naudu šajā segumā, tā priekšrocības varēs baudīt ne tikai viena, bet vairākas paaudzes.
 • Viegli nomainīt bojātu posmu. Dakstiņu jumti ir diezgan viegli remontējami. Ja radušies kādi bojājumi vai plaisas, nav nepieciešams ņemt nost visu segumu, atliek tikai nomainīt bojāto dakstiņu pret jaunu. 
 • Ilgtspēja. Ja ēku nepieciešams nojaukt, māla dakstiņus iespējams sašķirot un nodot otrreizējai pārstrādei vai izmantošanai jauna jumta seguma veidošanā. 
Ja tu apsver domu par dakstiņu jumta iegādi savam mājoklim vai kādai citai ēkai, ir vērts ielūkoties Monier.lv, kas ir jumta segumu materiālu kompānija, kura pazīstama visā pasaulē. Piedāvājam ne tikai māla, bet arī betona dakstiņu jumtus dažādās krāsās, formās un cenās.  

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

 1. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 10 mēnešiem

  Kapec nav pamācib, kā mājs apstākļos pašim uztaisit dakstiņs?

  Atbildēt

Pievienot komentāru