Kāpņutelpu dezinfekcija šobrīd netiek vērtēta kā aktuāla
INESE ZONE

Latvijas pašvaldību pārstāvji Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisijai pauduši viedokli, ka tām trūkstot vienotas informācijas no valdības puses, tāpēc ārkārtas situācijā tās rīkojas dažādi. Tiesa gan, pašvaldību, tāpat kā mūsu visu, rīcību nosaka valdības pieņemtie un Saeimā apstiprinātie noteikumi par rīcību krīzes situācijā. Vairums pašvaldību, arī Jēkabpilī un novados, ir pieņēmušas virkni tiem atbilstošu lēmumu par ierobežojumiem, un iedzīvotāji tiek labi informēti. Taču ir situācijas, kur nosacījumi nav tik skaidri, piemēram, vai jāsāk domāt par kāpņutelpu dezinfekciju daudzdzīvokļu namos. 
     Esot pašvaldības, kas mēģina to darīt, bet baidās, vai beigās būs revīzija un tās tiks vainotas nelietderīgā līdzekļu iztērēšanā. Kon­krētu norādījumu par to nav, un nav arī speciālistu viedokļu par efektivitāti. Par to, vai Jēkabpilī ir domāts par kāpņutelpu dezinfekciju, interesējas arī BD lasītāji. 
 
Higiēna joprojām ir labākais līdzeklis
      Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps stāsta, ka pagaidām nav lemts par kādiem kāpņutelpu dezinfekcijas pasākumiem. Tur­klāt to arī būtu sarežģīti darīt, jo, kā pašvaldība jau pārliecinājusies, dezinfekcijas līdzekļu trūkst un faktiski nav iespējams veikt to iepirkumu. A. Kraps arī uzsver, ka šobrīd situācija vēl nav eskalējusies tik tālu, lai iz­vērstu šādus pasākumus.  Skatoties, kā izvēršas situ­ācija, jautājums par iespējamu koda atslēgu, durvju rokturu un kāpņu margu vai kāpņutelpu dezinfekciju tikšot apspriests ar namu pārvalžu vadību. Pagaidām visaktuālākais un efektīvākais aizsardzības līdzeklis esot speciālistu ieteiktā roku mazgāšana un sociālā distancēšanās.
      Vaicāts par to, kā A. Kraps vērtē skopo informāciju pašvaldībām par to teritorijā dzīvojošām inficētām personām, viņš sacīja, ka pagaidām, aizbildinoties ar datu aizsardzību, tiek sniegta vispārīga informācija par vīrusa izplatību reģionos, bet netiek nosauktas konkrētas adreses vai personas. No atbildīgo institūciju puses esot informācija, ka tad, ja vīruss izplatīties, ziņošot, ja konkrētā pašvaldībā būs fiksēti pieci inficētie. 
 
Pēc katra ienācēja taču nedezinficēs
     Arī SIA «JK Namu pārvalde» valdes priekšsēdētājs Ainars Vasilis BD sacīja, ka, pirmkārt, ir problēma ar dezinfekcijas līdzekļu iegādi, otrkārt, kāpņutelpu dezinfekcija būtu samērā bezjēdzīga.
    – Kāpņutelpu uzkopšana notiek reizi nedēļā, bet informācija par vīrusu liecina, ka baktērijas uz virsmām saglabājas 24 stundas un vairāk, un dezinfekcija ne­nodrošina pret atkārtotu virsmas inficēšanu. Telpu dezinficēs, tad atkal nāks kāds inficētais, un baktērijas tur atkal būs. Nevar taču dezinficēt visu laiku pēc katra cilvēka. Mums visiem ir jādomā par to, ko darām, kur liekam rokas, un rokas bieži jāmazgā, jāizmanto vienreiz lietojamie cimdi. Problēma ir tā, ka arī cimdu un citu individuālo dezinfekcijas līdzekļu trūkst. Mēs tādā ziņā neesam šai situ­ācijai gatavi. Man ir zināma informācija, kā tas ir Ķīnā. Tur jau sen individuālās aizsardzības un dezinfekcijas līdzekļu krājums katrā mājsaimniecībā ir obligāta un pašsaprotama lieta, – sacīja Ainars Vasilis. Vaicāts, vai dezinfekciju varētu nodrošināt, ja mājas iedzīvotāji būtu gatavi to finansēt no uzkrājuma, A. Vasilis sacīja, ka namu pārvaldei jādomā arī par savu darbinieku aizsardzību, jo kuru gan var spiest iet un regulāri dezinficēt kāpņutelpas, ja vīruss tiešām arī Jēkabpilī ies plašumā, otrkārt, kā jau minēts, tad arī tas nedotu ilglaicīgu rezultātu. Turklāt šādas dezinfekcijas izmaksas būtu visai lielas, un diezin vai cilvēki gribētu tās segt, vēl jo vairāk, ja šobrīd nav pamata veikt tik pamatīgu dezinfekciju un, arī situācijai pasliktinoties, tās absolūtu efektivitāti var apšaubīt.
    A. Vasilis minēja, ka ie­dzīvotāju attieksme situ­ācijā, kad namu pārvalde darbojas attālināti, ir ļoti saprotoša. Cilvēki konsultējas pa tālruni, izmanto elektronisko saziņu un pakalpojumus. Taču pie pārvaldes ir izvietota arī pasta kaste, kur cilvēki var atstāt rakstiskus ziņojumus.
     Gan jāpiebilst, ka, kā jau minēts, arī dezinfekcijas līdzekļu iegāde ir problemātiska. Bet pamata panikai tiešām nav, jo tad tikpat labi varētu pieprasīt ik brīdi dezinficēt veikalus, sabiedrisko transportu, pat ielas. Ir informācija, ka vīruss pat gaisā var saglabāties vairākas stundas, ja kāds pamatīgi nošķaudījies. Tātad vislabākais variants ir turpināt mazāk apmeklēt veikalus, mazāk braukt ar sabiedrisko transportu un ievērot higi­ēnas prasības. Ne velti arī citu valstu pieredze liecina, ka tie dod efektīvu rezultātu vīrusa ierobežošanai. Tāpat svarīgi aktīvi reaģēt, ja redzam, ka kāds atbraucējs no ārzemēm neievēro paš­­izolācijas prasību. Priecē, ka ziņās jau parādās informācija par to, ka sabiedrība ne­ka­vējas ziņot par šādiem gadījumiem un dara to korekti – bez linča tiesas un panikas, informējot policiju. Atgādinām, ka par šo prasību neievērošanu ārkārtas situācijā draud sods. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru