Kas notiks ar lauku skolām?
AIJA VALDMANE

Laikrakstā jau tika informēts, ko   pašvaldību pārstāvji domā par to, kas var mainīties  pēc jaunās Saeimas ievēlēšanas. Šoreiz   novadu pārstāvjiem uzdevu jautājumu, kādu viņi  saredz izglītības iestāžu perspektīvu.
 
Savas skolas turēsim līdz pēdējai iespējai
   Vispirms par izglītības iestādēm  jautāju Krustpils novada domes  priekšsēdētājam Kārlim  Pabērzam.
   – Skolu re­forma ir neizbēgama, ja skatāmies ES fondu fi­nansējumu nākamajos plānošanas  gados. Plānot nozīmē izglītības iestādes  reformēt. Kuras? Skolu optimizācijas jautājumos  mūsu novadā jau  2013. gadā   bija noorganizēts pētījums. Tas viss vēl bija sāpīgs nezināmais. Taču prognozētais  pamazām iet uz to pusi.  Tika izpētīti dažādi varianti. Skolēni aiziet  uz citām skolām, pat citām pašvaldībām. Valsts  noteiktajā līmenī pašvaldības domā paturēt četras klases. Bet kas tas ir? Bērni un viņu vecāki pamocīsies un aizies  citur. Šobrīd pa visām skolām nākuši klāt kādi 10–20 bērni, tā ka gribas iesākto turpināt. Vis­s­āpīgākais punkts mums ir Mežāres izglītības iestāde. Visādi var klāties ar Ata­šienes  vidusskolu. Nav pirmās klases. Uz Mežāri vēl kāds atnāk mācīties. Bet skolotājiem ir mazas likmes.  Viņi spiesti braukt uz citām skolām, lai piepelnītos, –stāsta K. Pabērzs.  
   
Negribam tukšus laukus!
    Viesītes  novada domes priekšsēdētājs  Alfons Žuks  norāda: – Viss atkarīgs no tā, kāda būs jaunā valdība. Izskan do­mas par to, lai valsts pārņem slimnīcas un skolas. Ja izveido 21 novadu un ja valsts pārņem  vidusskolas savā  pārziņā, tad tās atstāj tikai tur, kur grib. Tās tad būtu stiprākās un labākās. Pārējās – likvidē vai reorganizē. Kādu attīstības programmu mēs, pašvaldība, varam pieņemt, ja nezinām, kas būs pēc gada! Rites pamatskolas programmas mums šobrīd tiek īstenotas Viesītes vidusskolā. Ar Izglītības un zinātnes ministrijas iepriekšējo norādījumu visas izglītības iestādes ir dibinājušas pašvaldības. Taču, ja pārņem  valsts, tad var būt vi­sādi. Var runāt ar Aknīstes, Neretas, Salas un Zasas izglītības iestādēm un veidot vienu vidusskolu. Tā būtu stipra vidusskola, un gluži vienalga, kurā vietā tā atrastos. Atceros, kā 2009. gadā aizklapēja ciet Elkšņu pamatskolu. Palika tikai tukši lauki.
 
Aknīstē – stipra vidusskola
    Aknīstes novada domes priekšsēdētāja Vija  Dzene BD sacīja, ka viņu novadā palikusi stipra skola – Aknīstes  vi-dus­skola, ar kuru var le­poties, un viņa domā, ka tā  ar savām kvalitatīvajām  mācību programmām darbosies vēl ilgi. 
 
Viss vēl miglā tīts
    Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Aivars Va­nags uzsver, ka pagaidām vēl nekas nav  zināms. Viena novada skola jau ir likvidēta. Bet arī ar visu to skolēnu skaits ir pamazs.   –  Mums ir pa­domā šādi tādi risinājumi un priekšlikumi, bet nav zināms, kā izdosies, – saka A. Vanags. – Ne­viens nezina, kas būs nākamais izglītības un  zinātnes ministrs.  Paš­laik strādājam taupības režīmā. Ja vidusskolā katrā klasē būtu  10–15 skolēnu, tad tā, protams, varētu pastāvēt. Tad skolā  kopā būtu 250 bērni. Zasas vidusskolā  mums  bērni vēl turas. Problemātisks ir izvirzītais kritērijs: skolēnu skaits vai kvalitāte. Ja tā, tad puse bērnu, kā saka, būs «zem ūdens». Labi ja daži  eksāmeni tiks  nokārtoti sekmīgi.  «Smagākās» skolas spirinās un acīmredzot pastāvēs, iespējams, ar bērnu kvantitāti. Bet kā būs tālāk? Ne­kādas lielas cerības neloloju.
 
Vienmēr vaino pašvaldības 
      Salas novada domes priekšsēdētāja  Irēna Spro­ģe saka tā: – Izglītības un zinātnes mi­nistrija neko nespēj veikt, sakārtot. Vien­mēr vai­no pašvaldību. Ministrija nevēlas neko uzņemties, bet skolu  dibinātājs ir pašvaldība. Mi­nistruprāt, laukos nav cilvēku un nekādu skolu nevajag. Problēmā absolūti neiedziļinās. Tikai viens Saeimas  deputāts  kādreiz atzina, ka viņš  īsti neizprot internātskolas lietas. Ja pastrādātu un padzīvotu, tad saprastu un iedziļinātos šajā sfērā. Pašlaik 150 bijušās Biržu pamatskolas skolēnu mācās bijušās internātpamatskolas ēkā. Savukārt bijušās pa­matskolas otrajā stāvā  plānota ģimeniska  vide, kur būs pieejami pakalpojumi bez vecākiem palikušiem bērniem. Pirmajā stāvā varētu  būt ārsta prakse. Salas vidusskola ir  ļoti laba skola ar augstiem rezultātiem. Tajā mācās 255 bērni. Valsts morāli atbalsta tās skolas, kurās ir internāti. Pašreizējā Biržu pamatskolā tas darbojas, tā ka mums šāds pakalpojums ir.  Katrā pašvaldībā situācija  ir savādāka. Mums šogad 30 skolotāju nācās atbrīvot. Tas mums bija milzīgs finansiāls slogs, atlaistajiem vajadzēja izmaksāt 170 tūkstošus eiro. 
   Bet kā ar skolām un bērniem būs tālāk, to pašlaik prognozēt ir grūti. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (15)

 1. tā viš ir
  tā viš ir
  pirms 1 gada

  Nez kas tad noveda lauku cilvēkus līdz tam, ka gan jaunie, gan jau gados cilvēki paņēma koferi? Gadījumā pie vainas vai nav tās pašas pašvaldības ar savu bezsaimniecisko politiku? Nekur viņu darbā nav ne kvalitātes, ne ieinteresētības saimnieciski tērēt naudas līdzekļus, kā arī nav redzams saimnieciskās attīstības plāns uz ko iet. Tie plāni, kas ir, tās ir pupu mizas! Arī darbā tiek pieņemtas personas( ļoti bieži radi, draugi paziņas), kuras nav spējīgas veikt viņiem uzticētos darba pienākumus. Viņi tiek aizstāvēti no novada puses ar nagiem un ragiem. Un , lūk, rezultāts! Tukši lauki, tukšas skolas, pārvaldēs bezdarbībā nīkstoši pārvaldnieki ar komandu ar bezkaunīgi lielu atalgojumu. Ja iedzīvotāji ar faktiem norāda šo darbinieku nolaidību, paviršību un bezsaimnieciskumu, tad pie tiem vēršas kā pie kritizētājiem un nevēlamiem sabiedrībai. Un kur tad vēl ieklausīsies priekšlikumos??? Muļķības! Novadiem ir sava politika, kuru realizē un kādu mēs redzam- tukšus laukus ar bezceļiem. Viss notiek! Uz izputēšanu! Skola pa skolai un āmen! Tas ir tāpēc, ka vara ir nepareizajās rokās! Sak, tauta savēlēja. Tie, kuri nepiedalījās vēlēšanās, tas lielais process arī ir kā protests pret valdības, pašvaldības darbu. Bet vajadzēja saņemties un novēlēt! Varam te cepties, pašvaldības vainot ministrus, bet uz vietām šeit arī netiek strādāts uz attīstību, tieši otrādi- uz iznīcību! Novadu reforma ir jāveic nekavējoties!

  Atbildēt
 2. Reforma
  Reforma
  pirms 1 gada

  100% piekrītu. Reforma ir jāveic nekavējoties! Vislabāk bija, kad bija stipri pagasti un rajona padome. Tagad naudu norij 6 novadu domes darbinieki, bet tolka nekāda, Vēl slēpjas aiz likuma par Datu aizsardzību un zog uz nebēdu. Cilvēku vairs nav, bet naudu valsts grūž caur izlīdzināšanas fondu. 100 gades svētki tikai centra ļaudīm, bet lauku nomales iztiks ar savu svecīti vientuļā logā, ko neviens 5 km rādiusā neredzēs, jo mājas tukšas. Par 150 euro liek strādāt un tas ir tāds pazemojums, verdzības iekārta. Ja saslimst, tad vispār nesaņem naudu, Ārprāts

 3. Līga
  Līga
  pirms 1 gada

  Es gan negribētu uz savas ādas izjust lielas pašvaldības jaukumus,kad nauda paliks pilsētā un uz Sēlpili atnāks gandrīz apaļa nulle.Tad gan būs par ko raudāt pa īstam. Tu galīgi nesaproti par ko atbild pašvaldība.Tā viņš būs.

 4. Līgai
  Līgai
  pirms 1 gada

  A kur ir tava Sēlpils pamatskola? Vēl funkcionē zem šī novada karoga?

 5. vietējais
  vietējais
  pirms 1 gada

  Nevajag kašķi meklēt svešā pirtī,jo mēs paši sēlpilieši savus bērnus pārsvarā skolojām Salas vidusskolā .Sēlpils skolā toni noteica Līkumu bērni un policija skolā bija regulārs atbalsta personāls.Vecajos laikos tā skola bija pavisam kas cits un skolotāji bija superīgi, bet diemžēl bija izmaiņas un ne tās labākās

 6. vietājam
  vietājam
  pirms 1 gada

  Nu nekā vairs nevar saprast. Tad Salas novadu slavē, tad Līkumu bērni visu maļinu porķit. Ja jau šajā novadā viss būtu tik jauki, tad skolas ciet neklapētu. Posts un iznīcība ir laukos ar visiem šitiem iedzīvotāju labā raujošiem novadiem.

 7. fakts
  fakts
  pirms 1 gada

  Iedzīvotāji ir aizbraukuši no novadiem un lielajām pilsētām visā Latvijā, izņemot Rīgu un pierīgas novadus. Tad iznāk, ka jāveido viens novads visā Latvijā. Tādi ir fakti un nekā personīga.

 8. ej ratā
  ej ratā
  pirms 1 gada

  lai tā sēlpils iet pa burbul,ja tur tikai tādi prasti lauķi, kā tu dzīvo. tāpat jau viss slikti nu tad lai nav nekā, ja tur tādi ļautiņi mīt, kas nespēj novērtēt padarīto

  Atbildēt
 9. aļo, garaž!
  aļo, garaž!
  pirms 1 gada

  Tu esi debīla vai kā? Ko tu te muldi vispār? Ko tu te lieli savu Salas pagastu? Tu ārpus LV vispār esi bijusi? Ja iebrauc LV no jebkuras puses, arī no jūras puses, ko cilvēks redz pa transporta līdzekļa logu? Laukos viens izmisums un postaža. Pat ceļu nav. Tie nav ceļi, kas ir pie mums! Eiropa naudu ceļiem deva visiem! Kāpēc mums nav ceļu? Kur tā nauda palika? Kā pašvaldības remontē ceļus? Tur vispār vajadzētu veikt kārtīgu izpēti. Kādas mums Latvijā ir dzīvojamās mājas pilsētās un laukos? Kara laika filmas varētu uzņemt bez butaforijām. No kauna zemē jāielien. Un neesam ne dzērāji, ne sliņķi, bet pietrūkst tās naudiņas, ko izsniedz darba devējs, lai pavisam badā nenosprāgtu. Nav mums ekonomikas! Un tu uzskati, ka dzīvo skaistā sakārtotā vidē, kur ir attīstīta lauksaimniecība, rūpniecība, ceļu infrastruktūra, sakārtota vide, sociālā, izglītības, kultūras un citas jomas? Un paši savā zemē esam saimnieki jau 30 gadus. Un kur mēs esam tikuši? Puse valsts iedzīvotāji ir aizlaidušies. Un ko tu te slavē, paskaidro sīkāk. Labi dzīvojas tiem, kuriem ir dienesta autiņš pie irsas dienu, nakti, plus solīda alga, kura ripo kontā katru mēnesi. A kāda atdeve, poh dim!

 10. alo
  alo
  pirms 1 gada

  To sarakstu ar Abajiem darbiem uzraksti un tad izvērtēsim. Pagaidām tikai tavas urravas Salas novadam.

 11. ku kū
  ku kū
  pirms 1 gada

  Re: Līga Salas novads ir vienīgais man zināmais novads LATVIJĀ, kur pagastam, tas ir Sēlpils pagasta, no novada1,dienas nav bijis un nav sava budžeta!!! Sproģe Irēna saka, ka novadā ir iestāžu budžeti, Skaisti gan, jo Sēlpilī nav nekādu iestāžu! Sēlpils skolu, PII, nuzeju novads likvidēja. Tagad likvidēs arī Līkumus un bērnus pārcels uz Biržiem. Rezultāts - graustu ciemats bez nevienas darba vietas, Lai Salas pagasts zeltu, Sēlpils pagastu izzogt līdz pēdējai iespējai. Sēlpils pagastā nedod dzīvokļus, lai stāv tukši, bet piedāvā Salā, lai tos monstrus uzturētu. Posts un iznīcība tas Salas novads. Tikai siles cūkām labi

  Atbildēt
 12. mopsis
  mopsis
  pirms 1 gada

  Tu tiešām esi kukū,ka līdz šim neesi spējusi saprast,ka patiešām katrai iestādei novadā ir savs budžets arī abām Sēlpils bibliotekām,kultūras namam,pārvaldei un par to ir stāstīts un rādītas diagrammas iedzīvotāju sanāksmēs.Nekul tukšus salmus,ja nezini,nemuldi! Tu bez zagšanas rēga ne sekundi neiztiec,laikam liela pieredze A?

 13. par ko strīds
  par ko strīds
  pirms 1 gada

  Man kā ciemiņam ,kurš ciemojas pie radiem un draugiem Salā,patīk tur. Sakopts,cilvēki smaidīgi,visādi pasākumi utt.Nesaprotu par ko te plēšamies.

  Atbildēt
 14. he
  he
  pirms 1 gada

  Salas ciemats - sakoptākais ciemats ko zinu. Citur nekur neesmu bijis he he he

 15. domātājs
  domātājs
  pirms 1 gada

  Nesaprotu ,ko gan varētu vēl tā nocūkot kā tikai Salas novadu un Sproģi. Laikam neko citu neesat redzējuši.Un kādi tad ir jūsu pašu labie darbi?

  Atbildēt

Pievienot komentāru