Konceptuāli atbalsta Sēlijas novada izveidi, bet nav skaidrs, kur būs centrs
INESE ZONE

14. februārī notikušajā Saeimas administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē, kurā piedalījās Zemgales reģiona pašvaldību pārstāvji, arī Jēkabpils un apkārtējo novadu domju vadība, komisijas locekļi konceptuāli vienojās par Sēlijas novada izveidi. Taču ar nosacījumu, ka galīgais lēmums pagaidām ir atlikts un pa šo laiku pašvaldībām, kas vēlas apvienoties Sēlijas novadā, nedēļas laikā jāvienojas, kur būs to attīstības centrs – Jēkabpilī vai Aizkrauklē.
     Komisijas sēdē sīkāk netika iztirzāta jautājums, kas Sēlijas novada izveides gadījumā notiks ar Krustpils novadu, kura vadība nolēmusi neiekļauties Sēlijas novadā, bet labāk apvienotos ar Jēkabpili. Izņēmums ir Vīpes pagasts, kas izteicis vēlmi pievienoties Līvānu novadam. Tāpat neskaidrs paliek jautājums par Jēkab­pils pilsētu. Diezin vai Sēlijas novadi to gribēs izvēlēties par centru, jo Sēlijas novadu apvienības sapulcē nolemts veidot Sēlijas novadu, kurā apvienotos Aknīstes, Ilūk­stes, Jaunjelgavas, Jēkabpils, Neretas, Salas un Viesītes novads, bet bez Jēkabpils pilsētas.
    Jēkabpils domes priekš­sēdētājs Aivars Kraps BD sacīja, ka būtībā šajā sanāksmē skaidri netika pateikts ne jā, ne nē kaut kādam variantam. 
     – It kā palika pie tā, ka atbalsta Sēlijas novadu, ja novads izšķiras, ko grib kā centru – Aizkraukli vai Jē­kabpili. Bet nebija jau skaidri pateikts, ko tas nozīmē. Tikpat labi to var saprast, ka, izvēloties kādu no šīm pilsētām par centru, visi novadi tiek apvienoti ar to. Būtībā šī sanāksme bija velti iztērēts laiks, jo netikām uz priekšu, bet drīzāk soli atpakaļ. Un no tā, kas tur tika minēts, katrs varēja saprast, ko grib un iztēlojas. Arī  Saeimas deputāti – komisijas locekļi – putrojās, un brīžiem bija sajūta, ka viņi paši nesaprot, kas tad ir domāts ar šo Sēlijas novadu, par kādām teritorijām ir runa.  Novadi visi bija par to, ka vēlas būt atsevišķi no Jēkabpils. Bija gan ideja no dažu komisijas locekļu puses, ka tagad varētu piekrist Sēlijas novada izveidei bez centra, bet pēc jaunā novada vēlēšanām jaunā dome izlemtu, kur tas būs. Novadi pauda bažas par to, ka Jēkabpilij ir lielas kredītsaistības un visa nauda paliks tur. Bet es minēju, ka tagad visu novadu pārstāvji ik dienu brauc pa Rīgas ielu, kam ņemts liels kredīts, ka multihalli  arī izmantos visi, tātad visiem jāuzņemas arī atbildība. Tāpat paudu viedokli, ka esam gatavi strādāt arī ar Sēlijas novadu, ja tāds tiks izveidots, bet va­ram arī apvienoties ar novadiem. Faktiski esam par jebkuru modeli, kas būtu loģisks, – stāsta Aivars Kraps.
    Viņš min, ka administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdes sākumā teju vairākums atbalstīja Sēlijas novada ideju, bet tad izsludināja pauzi tehnisku iemeslu dēļ, un pēc tās Saeimas deputātu viedoklis jau bija piesardzīgāks. Rezultātā komisija konceptuāli atbalstīja Sēlijas novadu, uzdodot vienoties par centru, un atlika jautājuma izskatīšanu.  
     – Nezinu, ko novadi var izlemt par centru, ja nevienai no viņu pilsētām nav centra statusam nepieciešamo 2000 iedzīvotāju. Ko­misija, protams,  var izšķirties  par Sēlijas novadu, un tad Jēkabpils paliek kā atsevišķa pilsēta. Acīmredzot komisijas locekļi jautājumu atlika, lai to apdomātu un vienotos kuluāros. Un viena lieta ir, ko nolems komisija, bet vēl jau  trešajā reformas likuma lasījumā par to lems Saeima, – tā Aivars Kraps. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (10)

 1. Jurka
  Jurka
  pirms 1 mēneša

  Jānoskata ģeogrāfiskais centrs un jābūvē jauna pilsēta. Visu spēkiem un piesaistot Eiropas naudu tas nav nekas nereāls.

  Atbildēt
 2. centrists
  centrists
  pirms 1 mēneša

  būs problēmas, kā nosaukt jauno galvaspilsētu. variants ir atjaunot seno Sēlpili, kas kādreiz bija varena pilsēta. Tas būtu kompromisa variants - ilūkstiešiem nebūtu tik tālu jābrauc kā uz Aizkraukli, un Salas novadam arī patiktu. Vaŗētu to pat par Salaspili saukt, tas nekas ka viena jau ir. Arī Salas pagasts pie Rīgas ir otrs

 3. centristam
  centristam
  pirms 1 mēneša

  Sēlpils būtu labs nosaukums, bet jauktu ar Sēlpili Salas novadā. Es ietektu jauno pilsētu saukt pēc grieķu parauga par Selopoli

  Atbildēt
 4. Viedoklis
  Viedoklis
  pirms 1 mēneša

  Iecerētajā rakursā Sēlijas novads ir emocionāls, teritoriāli, ekonomiski neizdevīgs veidojums, nevajag kultūrvēsturisko aspektu jaukt ar tautsaimniecisko. Centrs ir Jēkabpils, grozi kā gribi. Brīnos par Jēkabpils novada vadību, kas pēkšņi ignorē iedzīvotāju viedokli par labu Jēkabpils novadam un piebalso lētam Ilūkstes Rāznas populismam.

  Atbildēt
 5. Tad nu tā
  Tad nu tā
  pirms 1 mēneša

  Ja esam ļoti konsekventi, marš, Krustpils, pie Latgales - tur arī aktīvisti šūmējas par Latgales autentiskajām robežām:-D

  Atbildēt
 6. www
  www
  pirms 1 mēneša

  Ja jau Kruspils novadu pie Latgales,tad jau Jēkabpils atkal jādala atpakaļ par 2 pilsētām.

  Atbildēt
 7. Ha ha
  Ha ha
  pirms 1 mēneša

  Neko darīt, ka lauku cilvēki ir stulbi, ka nevar savas tiesības un vēlmes pieprasīt. Ko deputāteļi grib, to dara.

  Atbildēt
 8. viesis
  viesis
  pirms 1 mēneša

  Viesītes pilsēta Sēlijas galvenā pilsēta

  Atbildēt
 9. Jā...
  Jā...
  pirms 1 mēneša

  Viesīte tiešām ir Sēlijas centrs, bet vai Saeimā to akceptēs arī teritoriālās reformas kontekstā, kas zin. Iedzīvotāju skaits tomēr administratīvajam centram neatbilst.

  Atbildēt
 10. krolls
  krolls
  pirms 1 mēneša

  Drīzāk Daugava sāks tecēt no jūras uz Krieviju, nekā Sēlijas novada idejas autori nedēļas laikā pieņems sakarīgu un pamatotu lēmumu par administratīvo un attīstības centru.

  Atbildēt

Pievienot komentāru