Koncertā vāks ziedojumus katoļu baznīcas ērģeļu remontam
Jānis Apīnis

Kristīgie dievnami nav iedomājami bez ērģelēm. Vienās baznīcās tās ir senas, saglabājušās līdz mūsdienām  un kļuvušas par mākslas pieminekļiem, citās – cietušas karos un ugunsgrēkos.
    Var pieļaut, ka sākotnēji ērģeles bijušas arī Jēkabpils Romas katoļu baznīcā, kuru uzcēla 1858. gadā un iesvētīta tā gada Triju Ķēniņu dienā – 6. janvārī. Diemžēl šīs baznīcas ēkas liktenis ir bijis traģisks – dievnams izdega 1903. gada Lieldienu postošajā ugunsgrēkā, tomēr  līdz 1909. gadam tika atjaunots. Nav gan  ziņu, vai tad atkal ir bijušas uzstādītas ērģeles. Diemžēl arī  Pirmā pasaules kara notikumi baznīcu nesaudzēja, un nedaudz gadus pēc otrās atdzimšanas, atrazdamās karadarbības zonā, tā atkal smagi cieta. Trešā atdzimšana bija lēna, gara  un grūta, bet tomēr 1933. gadā dievnams  saņēma bīskapa Rancāna konsekrāciju. Draudze toreiz nevarēja atļauties iegādāties ērģeles, dievkalpojumos izlīdzoties  ar   fisharmoniju (taustiņu mūzikas instruments, kuram gaisu pievada ar kājām darbināmas plēšas un kura skanējums atgādina ērģeles – Aut.). Turpmākie laikmeta lielie notikumi situāciju tikai pasliktināja un neatstāja pat cerības par stacionāru ērģeļu uzstādīšanu.
    1965. gadā prāvests Alberts Leitāns,  kurš Jēkabpils draudzē kalpoja vairāk nekā 20 gadus,  no ērģeļu meistara Jēkaba Jauģieša  nopirka četru reģistu mehāniskās ērģeles, kuras  tiek izmantotas arī šobrīd. Diemžēl to tehniskais stāvoklis ir bēdīgs, neskan vairāki taustiņi un ir citas vainas, kas rada neparedzamas problēmas spēlēšanas laikā.  Jāpiebilst, ka prāvests Leitāns  jau 1971. gadā nopirka arī elektriskās ērģeles «Prelūdija», bet tās vairs nav izmantojamas. Nu draudze ir iecerējusi ērģeļu remontu. 
     Sestdien, 5. janvārī plkst. 16.00 Jēkabpils Romas katoļu draudzē notiks Kunga parādīšanās svētku  vigīlijas koncerts, kura laikā tiks vākti ziedojumi ērģeļu remontam. Koncertā uzstāsies draudzes bērni un jaunieši (arī no mūzikas skolas); ansamblis «Dižbrāļi»; kapelāns Mareks Savickis.
Laipni aicināti visi interesenti.
 
D. Kalniņas foto 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. faktiski
  faktiski
  pirms 2 gadiem

  Būtu kāds konts kur pārskaitīt.

  Atbildēt
 2. rasa
  rasa
  pirms 2 gadiem

  Iesim uz koncertu! Atbalstīsim ērģeļu remontu ar ziedojumiem!

  Atbildēt
 3. izcili!
  izcili!
  pirms 2 gadiem

  Koncerts bija bezgala jauks, augstā profesionālā līmenī un ļoti emocionāls. Paldies visiem, kas to gatavoja!

  Atbildēt

Pievienot komentāru