Koronavīruss jau Eiropā
INESE ZONE

Saistībā ar koronavīrusa «Covid – 19» izplatību Eiropā un citās valstīs plašsaziņas līdzekļi saņēmuši Valsts kancelejas informāciju par 25. februāra Krīzes vadības padomes (KVP) sēdes lēmumiem. To sasauca premjerministrs Krišjānis Kariņš. Veselības ministrija savā ziņojumā sēdē apliecinājusi, ka Latvijā šobrīd nav apstiprināts neviens koronavīrusa gadījums. Vienlaikus situācija var būt strauji mainīga, ņemot vērā saslimstības pieaugumu citās pasaules valstīs, tajā skaitā Itālijā.
        Veselības ministre Ilze Viņķele informējusi, ka Latvijā viss ir sagatavots, lai iespējami attālinātu vīrusa izplatīšanos un visas iesaistītās puses šobrīd veic vairāk drošības pasākumu nekā citās Eiropas valstīs. Kopš 25. februāra ir paplašināti «Covid–19» ierobežojošie pasākumi, nosakot papildu valstis un teritorijas, uz kurām tie attiecināti – Ķīna, Dienvidkoreja, Irāna, Lombardijas un Veneto apgabali Itālijā. Savukārt iedzīvotājiem, kuri šobrīd plāno doties uz koronavīrusa skartajām valstīm, iesaka izvērtēt ceļojuma nepieciešamību vai ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus, kā arī sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem, jo var inficēties vai nokļūt karantīnā. Tāpat arī būtu jārēķinās ar iespējamiem strauji mainīgiem pārvietošanās un citiem ierobežojumiem koronavīrusa skartajās valstīs.  
      Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mājaslapā tiek informēts, ka izglītības iestāžu vadītāji ir aicināti apzināt iespējamus gadījumus, kad bērni devušies ceļojumā uz vīrusa skartajām teritorijām, uz kurām noteikti īpaši pasākumi, un informēt bērnu vecākus par minētajām rekomendācijām.
 
Kas ir koronavīruss, un kā notiek inficēšanās
      BD sazinājās ar Jēkabpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāju Margaritu Meļņikovu un lūdza atbildēt uz aktuāliem jautājumiem saistībā ar koronavīrusu un tā profilaksi. Saņēmām sadarbībā ar speciālistiem tapušu skaidrojumu. 
      Atbildot uz jautājumu, kas ir koronavīruss un kā iespējams inficēties, mediķi informē, ka koronovīrusi ir vīrusu saime, kas izraisa saslimšanas gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Vīruss no cilvēka uz cilvēku pārsvarā izplatās gaisa pilienu ceļā runājot, šķaudot vai klepojot. Inficēšanās galvenokārt notiek, vīrusam nonākot uz gļotādām – mutē, degunā, acīs. Iespēja inficēties ir, arī aizskarot virsmas, uz kurām vīruss atrodas. Apkārtējā vidē vīrusa dzīvotspēja ir dažas dienas (precīzu datu par to pagaidām nav). Ir gadījumi, kad «Covid – 19» vīruss izdalīts pacienta urīnā un fēcēs, taču pietiekoši daudz informācijas par šo inficēšanās ceļu nav.  Nav arī pierādījumu, ka mājdzīvnieki varētu būt inficējušies ar «Covid – 19». Pasaules veselības organizācija nav noteikusi tirdzniecības ierobežojumus, tādēļ pasta sūtījumus drīkst saņemt.
      Informējot par saslimšanu, mediķi skaidro, ka vīrusa inkubācijas periods ir 2 līdz 14 dienas, kuru laikā slimības simptomu nav, taču cilvēks jau var būt infekciozs. «Covid-19» ir lipīgs – viens saslimušais var inficēt vidēji 1,5 – 2,5 cilvēkus (salīdzinājumā ar gripu šis skaitlis ir 1,3, bet ar masalām – līdz 18). Pagaidām nav vakcīnas pret «Covid -19», tāpēc izvairīšanas no saslimšanas balstās uz personīgo higiēnu un infekcijas kontroles pasākumiem. Nav arī specifisku medikamentu, kas darbotos uz konkrēto vīrusu. Iedzīvotājiem, kas ceļo un atgriezušies no ceļojuma un vai plāno ceļojumu uz vīrusa skartajām teritorijām, ieteikumi pieejami  www.spkc.gov.lv. Nepieciešams telefoniski sazināties ar savu ģimenes ārstu un informēt, ja esat atgriezies no ceļojuma pa vīrusu skartajām valstīm. Mediķi uzsver, ka pieaugušajiem pēc atgriešanās no ceļojuma 14 dienas jānovēro sava veselība, ieteicams mērīt ķermeņa temperatūru divreiz dienā. Bērnam pēc atgriešanās no ceļojuma 14 dienas rekomendē neapmeklēt izglītības vai pirmsskolas iestādi. Ja šajā laikā slimības simptomi nav attīstījušies, izglītības, pirmsskolas iestādi atļauts apmeklēt ar ģimenes ārsta izziņu. Ja parādās augšējo elpceļu infekcijas simptomi (paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana), nekavējoties jāzvana 113! 
 
Nav ieteicams pašam doties uz uzņemšanas nodaļu
      Atbildot uz jautājumiem par  personu hospitalizācijas norisi, speciālisti informē, ka tad, ja pacientam ir akūta elpceļu infekcijas slimība (pēkšņs sākums un vismaz viens no šādiem simptomiem: paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, elpas trūkums) 14 dienu laikā pēc atgriešanās no vīrusa skartajām teritorijām (Ķīnas, Dienvidkorejas, Irānas un Itālijas reģioniem Lombardijas un Veneto) nekavējoties jāzvana 113.
       Pieaugušais pacients tiks nogādāts uz SIA «RAKUS» Latvijas Infektoloģijas centru, bet bērni - uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu. Kamēr nav nokomplektētas šīs specializētās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes Rīgā, pie pacienta ieradīsies NMPD brigāde no Jēkabpils, ja pacienta dzīvesvieta atrodas Zemgales NMPD apkalpes zonā.
       Ja pacients tomēr pats ieradīsies stacionāra uzņemšanas nodaļā, viņam nodaļā piedāvās respiratoru vai masku. Pacientu izolēs vai norobežos no citiem pacientiem. Par šo pacientu ziņos Slimību profilakses kontroles centram. Uzņemšanas nodaļas dežūrārsts organizēs pacientam laboratorisko paraugu paņemšanu un parauga nogādāšanu uz Latvijas infektoloģijas centra (LIC) references laboratoriju. Pēc iegūto laboratorisko analīžu rezultātiem, ja rezultāts būs pozitīvs – pacientu ar NMPD pārvedīs uz LIC. Pārējām personām, kas būs nokļuvušas kontaktā ar šādu pacientu, 14 dienas ir karantīnas režīms.
      Vīrusa inkubācijas periods ir 2-14 dienas, kuru laikā slimības simptomu nav, taču cilvēks jau var būt infekciozs. Ja parādās augšējo elpceļu infekcijas simptomi (paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana). Kategoriski aizliegts doties uz poliklīniku vai slimnīcas uzņemšanas nodaļu pašam, jo tā jūs pakļausiet riskam citus cilvēkus.
 
Veselam cilvēkam maska nav nepieciešama
     BD vairākās Jēkabpils aptiekās interesējās, vai cilvēki pērk sejas maskas. Vīrusa skartajās valstīs iedzīvotāji tās plaši izmanto. Izrādās, ka nu jau vairākas nedēļas maskas aptiekās ir deficīts, jo cilvēki tās izpērk, un lielā pieprasījuma dēļ nav iespējams pasūtīt un uzreiz saņemt jaunas. Vispirms maskas pirkuši tie, kuri plāno doties uz ārzemēm vai lielākām Latvijas pilsētām, nu pērk, vienkārši cerot uz kādu aizsardzību, un, tā kā aptiekās masku trūkst, sāk izpirkt būvstrādniekiem domātās maskas celtniecības preču veikalos.  
    Jēkabpils slimnīcas speciālisti iesaka bieži mazgāt rokas ar ziepēm un ūdeni. Aptiekās nopērkami roku dezinfekcijas līdzekļi, veikt roku dezinfekciju, ja tuvumā nav kur nomazgāt rokas. Ieteicams izvairīties no sejas aiztikšanas ar nemazgātām rokām un izvairīties no kontakta ar cilvēku, kurš slimo ar akūtu elpceļu infekciju. Vislabāk ievērot 1 - 2 metru distanci. Klepojot, šķaudot jāizmanto vienreizlietojamās salvetes, kuras pēc izlietošanas uzreiz izmest un pēc tam nomazgāt rokas. Veselam cilvēkam sejas maska nav nepieciešama! Sejas masku publiskās vietās ieteicams nēsāt tiem, kam ir akūtas elpceļu infekcijas simptomi. Ķirurģiskās sejas maskas ir domātas lietošanai uz laiku līdz 1 stundai, tai jānosedz mute un labi jāpieguļ degunam un zodam, pēc pieskaršanās maskai un tās izmešanas noteikti jāmazgā rokas.
     Jēkabpils mediķi aicina iedzīvotājus uzticēties profesionāļiem – epidemiologiem, infektologiem un saviem ģimenes ārstiem. Jo tie ir cilvēki, kuri regulāri saņem jaunāko informāciju par šobrīd aktuālāko. Jaunāko informāciju var izlasīt Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, centra pārstāvji darba dienās no pulksten 8.30 līdz 17.00 sniegs arī individuālas konsultācijas pa tālruni 67501590 vai 67387661. Informāciju angļu valodā var atrast Pasaules veselības organizācijas mājaslapā: www.who.int
      Jau materiāla tapšanas gaitā plašsaziņas līdzekļos parādījās informācija, ka 26. februāra vakarā Igaunijā atklāta pirmā ar koronavīrusu inficētā persona. Tas ir kāds Irānas iedzīvotājs, kas trešdien no Rīgas ar autobusu ieradies Igaunijā, un tad arī, veicot pārbaudes, atklāts vīruss. Tātad runa vairs nav tikai par oficiāli noteiktajiem saslimstības reģioniem. Vīruss noteikti nonāks vai jau ir Latvijā, un atliek nekrist panikā un ievērot mediķu norādījumus.  Pasaules veselības organizācijas eksperti norāda, ka koronavīruss nav bīstamāks par gripu. Četri no pieciem vīrusa pacientiem ir ar viegliem simptomiem. Tikai apmēram 5% pacientu nepieciešami nopietni atbalsta pasākumi. No infekcijas miruši 2% pacientu – lielākoties vecāki cilvēki ar novājinātu imunitāti un citām hroniskām slimībām. 
 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (4)

 1. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 1 gada

  "Bez mitēšanās visās zemēs mums jāsaindē tautu un valstu savstarpējās attiecības: visas tautas caur skaudību un naidu, strīdu un karu, pat trūkumiem, badu un epidēmiju izplatīšanu mums tiktālu jāsapūdē, lai lētticīgie neatrastu nekādas citas izejas kā padoties mūsu naudas varai un pilnīgai kundzībai." (Gudro stratēģija un taktika)

  Atbildēt
 2. Gedertam.
  Gedertam.
  pirms 1 gada

  Kas tie par gudrajiem? Vai Cionas?

  Atbildēt
 3. Filologs
  Filologs
  pirms 1 gada

  Izrādās ka Ģederts Pusbriedis tomēr māk arī pareizi latviski rakstīt, ne tikai savā sēļu-ventiņu dialektā.

  Atbildēt
 4. Skolnieciņš
  Skolnieciņš
  pirms 6 mēnešiem

  Iedzersim liepziedu tēju ar medu un lūgsim Latvju Dievu svētību! Padzīsim Kovidu (Covid-19), kvēpinot kadiķa zariņu. Lūgsim Dabas Māti, lai Kovids (Covid-19) pamet mūsu zemīti! Lūgsim Laimu, lai mums būtu laba veselība! Lai Latvju Dievi stāv mums klāt! Stipru veselību no sirds vēlot, Skolnieciņš [Latvju Skaudības Dievs] ©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-) #LatvjuDievuSvētība #DabasMāte

  Atbildēt

Pievienot komentāru