Krustpils novada dome vīpiešu iniciatīvu neatbalsta
AIJA VALDMANE

Aizvadītajā Krustpils novada domes sēdē kā viens no dar­ba kārtības punktiem tika ietverts jautājums  par Vīpes pagasta iniciatīvu, kurā izteikta vēlme pagasta teritoriju iekļaut Līvānu novada administratīvajā  teritorijā. Kā zināms, Līvānu  novada pašvaldība to atbalsta, tāpat kā Vārkavas novada Rožkalna un Upmalas  pagasta izteikto viedokli par šo teritoriju pievienošanu minētajai  pašvaldībai. Atbalsta vēstuli Līvānu pašvaldība nosūtījusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM). 
     Krustpils novada domes priekšsēdētājs Kārlis Pabērzs informēja par to, ka komitejā tika uzklausīti dažādi viedokļi, izteikti vērtējumi.
    – Nezinot novada turpmāko likteni, vai mūsu šodienas lēmumam būs kāda nozīme? – retoriski jautāja  Kārlis Pabērzs.
     Vīpes pagasta pārvaldes vadītāja Ineta Šeinova  pa­skaidroja, ka vīpieši nav pārdomājuši, un domes komitejā situācija izklāstīta. Par pievienošanos Līvāniem parakstījušies 166 iedzīvotāji. Viņa ir gatava atbildēt uz de­putātu jautājumiem. De­putāte Vija Stiebriņa interesējās, kāda loma būs Vīpes pamatskolai, ja vīpieši pievienosies citai pašvaldībai? Pārvaldniece atbildēja, ka Līvānu dome sola skolu sa­glabāt. Pašvaldība nodrošina  transportu uz savām skolām, tā būs arī Vīpes izglītības iestādei, ja pagasts iekļausies Līvānu administratīvajā teritorijā. V. Stiebriņa vaicāja, kādas ir iespējas mācību iestādē palielināt skolēnu skaitu, un saņēma atbildi, ka šobrīd skolā no 1. līdz 9. klasei mācās  38 audzēkņi. Deputāte Aija Vetere izteicās, ka, viņasprāt, atbalstīt vai neatbalstīt šo iniciatīvu nav deputātu kompetencē. 
     – Pašvaldību atdalīšanu veic citas institūcijas, ne mēs, deputāti,  – uzsvēra A. Vetere. – Mēs par to ne­lemjam.
     I. Šeinova iebilda, ka likums nosaka, ka tautas vēlēta vara ir tiesīga cilvēku iniciatīvas atbalstīt vai neatbalstīt.  Jurists  Ivars Jaševs uzsvēra, ka likums nosaka arī to, ka jābūt ieinteresēto pašvaldību domju lēmumiem. I. Šeinova informēja, ka no Vīpes uz Līvāniem brauc strādāt aptuveni 25 iedzīvotāji. Deputāts Kārlis Stars operēja ar skaitļiem, norādot, ka, ja Krustpils novadā ir 3440 darbspējīgo iedzīvotāju, tad uz Līvāniem brauc strādāt tikai  1,1 procents no tiem. Savukārt, pēc VARAM aprēķiniem, 29,7% no topošā iespējamā Jē­kabpils novada, tas ir, aptuveni 1 000 cilvēku brauc strādāt uz Jēkabpili.
     – Neviens man neiestāstīs, ka Vīpes iedzīvotājus Līvāni var apmierināt kā pakalpojumu saņemšanas vieta, ka tur vienkāršāk apmeklēt bankas, veikalus, aptiekas un citas iestādes un institūcijas. Cilvēku plūsmas virziens tomēr galvenokārt saistīts ar Jēkabpili, – komentēja K. Stars. – Vīpes iedzīvotāju viedokļa pa­skaidrojošajā daļā tiek norādīts uz pretnostatījumu Sēlijas novadam. Bet mēs neviens nejūtamies  piederīgi Sēlijai. Otrs arguments vēstulē – Jēkabpilī  esot ko­ruptīva vide.
     Pārvaldes vadītāja I. Šei­nova iebilda, ka tā nu gan vēstulē neesot teikts, bet gan rakstīts, ka pie šāda veidojuma iespējams korupcijas risks.
       K. Stars atbildēja, ka vēstulei bija jābūt korekti sagatavotai. Deputāti grib Krustpils novadu saglabāt esošajās robežās.  Gandrīz 30 procentu cilvēku strādā Jē­kabpilī. Savukārt daudzi pilsētnieki strādā Krust­pils novadā. Tas ir abpusēji. I. Šei­­nova jautāja, vai ir aprēķināts, cik iedzīvotāju no Vī­pes brauc strādāt uz Jēkab­pili?
    P. Gravāns informēja, ka Līvānu uzņēmums  atrodas arī Atašienes pagastā. Tad izvirzās jautājums – cik vīpiešu  reāli strādā konkrēti Līvānos, bet cik – Atašienes Līvānu ražotnē?
     Deputāts Mārtiņš Felss sacīja, ka viņš šo  vīpiešu iniciatīvu neatbalstīšot. K. Pa­bērzs piebilda, ka valsts iestādes pēc teritoriālās reformas paliks esošajās vietās. Tas, ka kāds pagasts piederēs pie citas teritorijas, valsts iestādēm nav saistošs. Pakalpojumi būs turpat, kur bijuši. Taču Vīpes pagastam ir saistības sakarā ar aizņēmumu. I. Šeinova argumentēja, ka saistības iet līdzi ne tikai Vīpei. P. Gravāns informēja, ka Vīpes pagasta iedzīvotāju iniciatīvu atbalsta tikai tajā punktā, kur viņi izsakās pret pievienošanos Sēlijas novadam. Deputāts Juris Puriškevičs informēja, ka parakstu vākšanas laikā nav bijis nekādas falsifikācijas. K. Stars atbildēja, ka neviens to nav teicis, tikai to, ka dokuments nebija pre­cīzi noformēts. Jau­tā­­j­ums ir par to, vai šī pa-rakstu vākšana bija tautas iniciatīva vai nāca no konkrētas cilvēku grupas? Šī ir pretestība reformai.
    – Bet vai domes deputātiem ir skaidrs, kur būsiet pēc reformas? – retoriski jautāja I. Šeinova.
    A. Vetere pauda viedokli par to, ka tas nekur neder, ja izpildvara rīkojas pretī lēmējvarai.
     I. Šeinova skaidroja, ka brīvdienās un svētku dienās, kā arī pirms un pēc darba laika viņa ir tāds pats cilvēks kā visi citi Vīpes iedzīvotāji, un kāpēc gan viņa nevarētu iet «vienā solī kopā ar saviem iedzīvotājiem? Tie, kas negribēja parakstīties, tie arī neparakstījās!» V. Stiebriņa izteicās, ka esot dzirdēti visādi viedokļi, piemēram, ka ne visiem esot piedāvāts parakstīties.
    Deputāts  J. Puriškevičs pie­bilda, ka neapmierinātie būs vienmēr, jebkurā situācijā. Viņam arī vīpieši ir pau­duši savu neapmierinātību.
 K. Pabērzs uzdeva deputātiem jautājumu par balsojumu. Iniciatīva ir notikusi. Kāds ir balsojuma uzstādījums? Atbalstīt vai neatbalstīt? Komitejā  balsojums nebija par labu vīpiešiem, kaut arī Līvānu novads  gatavs ņemt Vīpi pretī. 
     Jurists Ivars Jaševs skaidroja, ka šo iniciatīvu deputāti var arī neatbalstīt. Dome izsaka viedokli lēmuma formā. Formulējums varētu būt šāds: «neatbalstīt Vīpes pagasta teritorijas iekļaušanu Līvānu novada administratīvajā teritorijā administratīvi  teritoriālās   reformas ietvaros».
    Balsojumā izrādījās, ka lielākā daļa deputātu neatbalsta vīpiešu  iniciatīvu. Par šo iniciatīvu bija deputāti Juris Puriškevičs un Vladi­mirs Golubevs. Atturējās Kārlis Pabērzs un Līga Zalāne.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (6)

 1. Temīds
  Temīds
  pirms 1 mēneša

  Pēc loģikas Šeinovu par pretdarbību darba devēja (Krustpils novada domes) lēmumiem vajadzētu atlaist no darba, lai savas idejas virza kā privātpersona. Ja reiz esi vilku barā, tad jākauc kā vilkam, nevis jāblēj kā aitai.

  Atbildēt
 2. bezpreģels!
  bezpreģels!
  pirms 1 mēneša

  Parakstus vāca arī paši rakstā pieminētie. Tā nav tauta! Viens no punktiem, kurš ticis pateikts, ka lai saglabātu skolu(patreiz tur mācās 24 bērni (no 1.- 9.kl. ), bērnus vedīšot no Līvāniem. Kādu skolu apmeklē bērni, to izvēlas vecāki, nevis Līvānu novads!!! Un līdz ar to cilvēki ņēma un parakstījās... Kā zināms, daļai lauku cilvēku naivumam nav robežu, arī ne zināšanu un informācijas, kas notiek tuvākā un tālākā apkārtnē. Un ar tādiem ir viegli manipulēt, ir viegli ietekmējami, tādi ir gatavi parakstīties da uz jebko. Neviens publiski no Vīpes iedzīvotajiem nav plēsies uz Līvāniem kā vienīgi Šeinova ar vietējo deputātu aizmugurē. Kur ir kaut viens Vīpes iedzīvotāja viedoklis, kurš ir parakstījies??? Lai atbild publiski, kas Līvānos ir labāks kā Jēkabpilī??? Lūdzu, ņemiet BD no šiem cilvēkiem intervijas! Un simts punktu varu pateikt, ka tiem, kuri ir parakstījusies, pārliecinošu argumentu nebūs!!! Šoreiz tā nebūs, kā Šeinova vēlas!

  Atbildēt
 3. vai zin
  vai zin
  pirms 1 mēneša

  Kurš vecāks bērnus laidīs Līvānu novada skolā? :DD Ar tik mazu skaitu skolēnu skolu likvidēs un jebkurā gadījumā transports tiks nodrošināts vai nu uz Jēkabpili vai tuvāko skolu jaunajā Jēkabpils novadā. Par to lai bērnu vecāki neuztraucās, ka nu paliks bez skolas. Ja kas paliks bez darba, tad tās ir visiem zināmās divas personas. Tāpēc jau ir tāds tracis pa visu eiropu. Ko sēja, to pļaus.

  Atbildēt
 4. pag
  pag
  pirms 1 mēneša

  " Iet kopā ar saviem iedzīvotājiem. " Jā nu dien, tādi brīnumi vēl nebija ne redzēti, ne dzirdēti. Kādus tikai paņēmienus neizmanto, lai panāktu savu. nu kā parasti..

  Atbildēt
 5. a bet
  a bet
  pirms 1 mēneša

  Tie nedaudzie, kuri strādā Līvānu pusē, to varēs darīt arī turpmāk. Tāpēc jau nav jāpievienojas Līvāniem.

  Atbildēt
 6. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 1 mēneša

  Ir jātais atsevišķs Vīps novadc.

  Atbildēt

Pievienot komentāru