Krustpils novada ezeros ielaiž karpas, līdakas un zandartus
Juris Šteinbergs

Katru gadu novada ūdenstilpēs tiek papildināti zivju resursi – gan lai saglabātu un uzlabotu zivju sabiedrības kvalitāti, gan par prieku makšķerniekiem. Izņēmums nebija arī šis gads. Pie visdāsnākā papildinājuma ticis Baļotes ezers, un tas ir likumsakarīgi, jo no tā makšķernieki izņēmuši ievērojamu zivju daudzumu, pār­svarā karpas. Spriežot pēc nodotajām licencēm, mājās aiznestas 4 tonnas šo kulināri augstvērtīgo zivju. Šis skaits vēl ievērojami pieaugs, kad būs nodotas arī gada licences. Pie tam nav teikts, ka makšķernieki, kas par lomiem nav ziņojuši, tiešām neko nav arī noķēruši. Lai kompensētu izņemto ziv­ju daudzumu, ezerā šo­gad ielaistas teju deviņas tonnas karpu. Trīs tonnas ti­ka ielaistas jau maijā. No tām 500 kg ar svaru 3–4 kg, bet 1500 kg ar svaru 2–3 kg. Jūnijā ezerā jaunu mājvietu atrada 3000 kg karpu, bet oktobrī – vēl 2000 kg  ar vi­dējo svaru 2–3 kg. Visbei­dzot oktobrī divas reizes ielaistas ievērojama izmēra zivis, kas nākamajā karpu makšķerēšanas sporta sezonā priecēs sportistus – 900 kg zivju svarā no 7 līdz 10 kg piegādāja zivju audzētāji no Skrundas, savukārt 1000 kg ar pieciniecēm atceļoja no Jēkabpils uzņēmēja Mār­tiņa Sviļa karpu dīķiem Zasā. Zasas dīķus pret Baļotes ezera plašumiem nomainīja arī kāda 16,5 kg smaga kar­pu mamma. Milzenei pirmo reizi ezera vēsturē dots arī vārds – Nesija. Cerams, ka pa ziemu Nesija pārāk neizkritīsies un līdz pirmajiem karpu mačiem būs vēl pieņēmusies svarā un atrādīsies kādam veiksminiekam. Šā­das lielas zivis kalpo kā mag­nēts, kas ūdenstilpei piesaista arvien vairāk sportiskas makšķerēšanas piekritēju. Jāpiebilst, ka, copējot Ba­ļotē, karpas, kas smagākas par 3 kg, lomā paturēt aizliegts. Ielaisto karpu iegādi pilnībā finansēja Krustpils novads. Daļa no līdzekļiem iegūti, realizējot makšķerēšanas licences. 
Pagājušajā nedēļā Baļo­tes ezerā tika ielaisti arī 18 tūkstoši zandartu mazuļu. Zan­darts ir vēl viena zivs, kas raisa makšķernieku interesi par šo ezeru. Karpu makšķerēšanas mačos nereti smuki zandarti ķeras uz boilām, bet vietējie copmaņi nereti pie šīs gardās zivs tiek, uz āķa liekot kukurūzu. Ielaistie mazuļi ir svarā līdz 30 gramiem. Izdzīvojušie jau pēc gada būs 15–20 cm ga­ri, savukārt pēc pieciem ga­diem pie labvēlīgiem ap­stāk­ļiem tie jau varētu sa­sniegt 40 cm, un turpat jau ir arī 45 cm, kad zandartus var paturēt lomā. Vismaz tā šīs zivs augšanas ātrums tiek aprakstīts literatūrā. 
Savukārt citos novada ezeros šonedēļ ielaisti līdaku mazuļi. Ildzenieka ezeram tikuši 2600 līdacēni, Marin­zejas ezeram – 7000, Lauk­eze­ram – 5000. Pašlaik līdz 30 gramiem smagie plēsoņas par mājās ņemamu lo­mu (50 cm) izaugs 3–5 ga­du laikā. 
Gan zandartu, gan līdaku mazuļu iegādi finansēja Zivju fonds un novada paš­valdība, turklāt pirmā ieguldījums ir 90% no visas summas. Mazuļu iepirkumā uzvarēja un tos piegādāja Kū­ku pagasta zemnieku saim­niecība «Kalves». 

Materiālu publikāciju atbalsta:

 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (7)

 1. Žanis lustīgais
  Žanis lustīgais
  pirms 5 mēnešiem

  Kāpēc te neviens nedzejo kā JL, temats pateicīgs, "jūriņ prasa smalku tīklu" , tādai karpai smalku tīklu nevajag.

  Atbildēt
 2. HA
  HA
  pirms 5 mēnešiem

  Divi deputāteļi arī piezīdušies karpai. Zīmējas.Vēlēšanas tuvojas.

  Atbildēt
 3. he
  he
  pirms 5 mēnešiem

  un balsojumeklim tas skauž.

 4. Anarhists
  Anarhists
  pirms 5 mēnešiem

  Man šie dedputāti liekas daudz simpātiskāki par piemēram pilīgu nulli Signi vai bārdaino onku kam smilktis birst. Un kraps vispār gan tv gan avīzēs ir katru dienu.

  Atbildēt
 5. Janka
  Janka
  pirms 5 mēnešiem

  Ar makšķerēšanu jānodarbojas arī turpmāk. To arī vienīgi zēni prot.

  Atbildēt
 6. Karpa
  Karpa
  pirms 5 mēnešiem

  Pretīgie purni..

  Atbildēt
 7. līdaka
  līdaka
  pirms 5 mēnešiem

  Parādi pats savu viepli sabiedrībai, novērtēsim.

Pievienot komentāru