Latvijā digitalizēts jau miljons apbedījuma vietu
Miks Blate, “Cemety” vadītājs

Kapsētu informācijas digitalizācijas un pārvaldības sistēmā “Cemety.lv” līdz šim digitalizētas vairāk nekā 400 gan pašvaldībām: gan baznīcām piederošas kapsētas visā Latvijā, digitāli apkopojot informāciju par vairāk nekā miljons apbedītajām personām. Šobrīd notiek darbs pie vēl vairāk nekā 40 Latvijas kapsētu digitalizācijas. Jau vairākus gadus “Cemety.lv” veiksmīgi darbojas Lietuvā, kā arī uzsākta darbība Anglijā, Somijā,  Francijā un Itālijā. 
    “Cemety.lv” jebkurš interesents var virtuāli izstaigāt jau digitalizētās Latvijas kapsētas, kā arī atrast informāciju par kapsētā plānotajiem publiskajiem pasākumiem, piemēram, kapusvētkiem. Digitalizētajās kapsētās vietnē redzama kapsētas karte, apbedījumu plāns, kā arī apskatāma konkrētu kapavietu fotofiksācija. Tāpat vietne ir palīgs visiem tiem, kuri vēlas  atrast savu radinieku un draugu atdusas vietas, bet dažādu iemeslu dēļ nezina, kur tās atrodas. Ievadot mirušās personas vārdu, sistēmā iespējams atrast ne tikai kapsētu, kurā konkrēts cilvēks apbedīts, bet arī kartē redzēt kapavietas atrašanās vietu konkrētajā kapsētā. “Cemety.lv” atrodamā informācija kļuvusi par noderīgu instrumentu arī ciltskoku veidotājiem – tiem, kas apzina un pēta dzimtas vēsturi.
“Cemety” publiskais portāls ir pieejams jebkuram Latvijas un pasaules iedzīvotājam. Tādējādi jebkurš iedzīvotājs, kurš meklē savus aizgājušos radiniekus, var atrast precīzu un pārbaudītu informāciju, netraucējot kapsētas pārvaldniekus pa tālruni, rakstot vēstules vai meklējot apbedījumus uz vietas kapsētā, kas visbiežāk prasa daudz laika un nereti ir ļoti laikietilpīgs process. 
     “Cemety” sistēma jau digitalizētajās kapsētās atvieglo arī to apsaimniekotāju darbu – kapu pārvaldnieki sistēmā var rediģēt kapsētas digitālo karti, atzīmēt jaunas apbedījuma vietas, veidot un rediģēt kapu infrastruktūras objektus, ievietot informāciju par apbedītajiem, vienkopus glabāt visus ar kapu saimniecību saistītos līgumus un rēķinus, kā arī veikt citas ar kapu saimniecības pārvaldību saistītas darbības. 
    Iedzīvotāji var iesaistīties apbedījuma vietu atpazīšanā, datu precizēšanā un papildināšanā. Cilvēkiem pēdējos gados aktīvi iesūtot informāciju par saviem tuviniekiem, platforma “Cemety.lv” kļuvusi par populāru vietu, kur nākotnei un piemiņai atstāt īsu biogrāfisku aprakstu, foto vai cita veida liecību par mirušo. 
Esam gandarīti, ka arvien biežāk cilvēki aktīvi izmanto iespēju gan virtuāli apmeklēt sev tuvo cilvēku atdusas vietu, gan papildina sistēmā esošo informāciju par mirušajiem. Pateicoties cilvēku atsaucībai,  cemety.lv  arvien pilnveidojas, jo tiek papildināta ar informāciju par kapavietām, par kurām nav ziņu kapu un baznīcu grāmatās vai kurām nav citu norāžu, piemēram, pieminekļa, kas palīdzētu kapavietā apbedīto identificēt.  
    Latvijā izstrādātā kapu digitalziācijas platforma guvusi atzinību arī citās pasaules valstīs, un šobrīd “Cemety” aktīvi darbojas kaimiņvalstī Lietuvā, tāpat digitalizētas pirmās kapsētas Francijā un Lielbritānijā, kā arī notiek darbs Somijā un Itālijā. Lielbritānijā “Cemety” digitalizējis arī Brukvudas kapsētu, kas ir šajā valstī lielākā mirušo atdusas vieta, un tajā guldīti arī daudzi latviešu izcelsmes cilvēki. 
    Vasaras un rudens mēneši ir kapu digitalizācijā intensīvākais laiks, jo tad iespējami kvalitatīvākie kapsētu mērīšanas un fotografēšanas darbi. Šobrīd Latvijā notiek darbs pie vēl vairāk nekā 40 kapsētu digitalizēšanas, kurs jau drīzumā būs iekļautas un apskatāmas “Cemety.lv” datubāzē. Visas Latvijā digitalizētās kapsētas apskatāmas vietnē www.cemety.lv.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. kapu sargs
    kapu sargs
    pirms 5 dienām

    Diezgan stulbs pasākums. Būtu labāk miljons grāmatas diigitalizējuši.

    Atbildēt

Pievienot komentāru