Latvijas Baltkrievu savienība pasniedz prezidentam simbolisku dāvanu
INESE ZONE

Valsts prezidents Raimonds Vējonis 23. novembrī Rīgas pilī sveica ikgadējā Latvijas mazākumtautību foruma «No integrācijas uz saliedētu sabiedrību» dalībniekus. Latvijas Baltkrievu savienības pārstāvji prezidentam dāvināja  septiņus metrus garo ručņiku – tradicionālu baltkrievu kultūras elementu kā simbolisku novēlējumu Latvijai. 
     Jēkabpils baltkrievu bied­rības «Spatkanne» vadītāja Valentīna Doroščo­noka stāsta, ka ideja izšūt šādu dvieli jeb ručņiku, ko kopīgi darinātu visas Lat­vijas baltkrievu biedrības, radusies pirms trim gadiem Jēkabpilī notikušajā pasākumā, kas bija veltīts  izšūtajiem dvieļiem, kas ir vērtīgs baltkrievu kultūras mantojums. Ručņiks baltkrievu ģimenē ir veselības un labklājības sargs, vienmēr ir klāt svarīgākajos notikumos un tiek nodots no paaudzes paaudzē. Ornamentos dažādos veidos ir šifrēti stāsti par cilvēku dzīvi un raksturu. 
      – Bija vajadzīgs laiks, kamēr saorganizējāmies, sazinājāmies ar Baltkrievijas kultūras institūtu Minskā, kas katrai biedrībai ieteica rakstus ar konkrētiem simboliem, jo katram no tiem ir sava nozīme. Šī projekta iniciatore un vadītāja ir Latvijas Baltkrievu savienības valdes locekle Jeļena Lazareva. Dvieli rotā rakstu joslas un izšūti biedrību nosaukumi, bet centrā – izšuvums, kas veltīts Latvijas Baltkrievu savienības 15 gadu jubilejai un Latvijas Republikas 100 gadu jubilejai. Dvielis izšujot tika no­dots no rokas rokā. Svinī­gais projekta slēgšanas brīdis notika 27. oktobrī Lat­vijas Nacionālajā bibliotēkā Baltkrievu kultūras dienu laikā, kuras šogad bija veltītas Latvijas 100 gadu jubilejai un Latvijas Baltkrievu savienības 15 gadu jubilejai, – stāsta V. Doroščonoka. Projekta «Ruč­ņiks – tradicionālais baltkrievu kultūras elements» īstenošana ilga divus gadus, tā atklāšana notika 2016. gada 28. maijā Rīgā. 
      Jeļena Lazareva BD pastāstīja, ka ar prezidenta kanceleju notiek sarunas par to, kur varētu izstādīt prezidentam nodoto ručņiku, lai tas būtu publiski pieejams, jo tas ir vienotības simbols un labklājības novēlējums visai Latvijas tautai. Esot iecere, ka to varētu izstādīt kādā no Rīgas muzejiem.  Jau esot noausta sagatave vēl vienam tādam dvielim. Esot ideja, ka šo ručņiku neizšūtu visas biedrības, bet darinātu kā  prezidentam nodotā dvieļa kopiju un dāvinātu Baltkrievijai, kas nākamgad svinēs 100 gadu jubileju. Par to, kā rīkoties, vēl lemšot Baltkrievu savienības domes sēdē.
    Latvijā dzīvo aptuveni 70 tūkstoši baltkrievu, tā ir skaitliski otra lielākā mazākumtautību kopiena un vislielākā Baltijā. Latvijas Baltkrievu savienība dibināta 2003. gadā un apvieno 15 kultūras biedrības dažādās Latvijas pilsētās. 
 
Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem mērķprogrammā «Reģionālo un vietējo mediju atbalsta programma». 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. eh!
    eh!
    pirms 1 gada

    Kaut mūsu prezidentam būtu to spēju potenciāls, kāds ir Baltkrievu prezidentam. Tauta būtu laimīga! No mūsu prezidenta nekā nav.

    Atbildēt

Pievienot komentāru