Laukumu sakārtos, bet par brīvības cīnītāju piemiņu domās pēc tam
INESE ZONE

 
BD jau ir publiskojusi informāciju par Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmā apstiprināto Jēkabpils pašvaldības projekta pieteikumu, kuru īstenojot tiks rekonstruēts un labiekārtots Strūves parks un Oskara Kalpaka laukums. Jēkabpils dome ir vadošais projekta partneris. Tā kopējā plānotā summa ir vairāk nekā 850 500  eiro, no kuriem Jēkabpils pašvaldības izmaksu daļa ir vairāk nekā 251 300 eiro, no tiem 85% ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, bet 15% jeb 37 705,90 eiro – pašvaldības līdzfinansējums.
     Šī nav pirmā reize, kad pašvaldība ķeras pie Kalpaka laukuma pārbūves plāniem. Pirmo reizi informācija par to izskanēja 2016. gada   septembrī. Pašvaldība tad bija izsludinājusi iepirkumu būvprojekta izstrādei. Toreiz bija iecerēts pārveidot laukumu par sabiedrisku atpūtas vietu ar strūklakām, bērnu rotaļu laukumu, mākslīgi veidotu pauguru ar terasēm - zaļo klasi un dažādiem vides objektiem. Laukuma pārbūve bija iecerēta kā Latvijas simtgades objekts. 
Iecere izraisīja plašu diskusiju, arī BD. Aktīvi sabiedrības locekļi un Jēkabpils arhitekti bija pret to, ka laukums būtībā zaudē savu funkciju,  izvietojot uz tā tik daudz objektu. Tāpat tika atgādināts, ka tas tomēr ir O. Kalpaka laukums, un, ja jau nes šādu vārdu, tad varbūt to var sakārtot ar kādu patriotisku akcentu, atstājot kā brīvu vietu dažādu valsts svētku un patriotisku pasākumu norisei. Finansiāli ietilpīgā ideja tomēr netika īstenota. Pēc gada – 2017. gadā - toreizējais domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis informēja, ka laukuma pārbūves iecere nav guvusi ES finansiālo atbalstu. Nepieciešamā summa esot tuvu miljonam, un no budžeta to nevarot atļauties, jo aktuāla arī Krustpils pils rekonstrukcija, kas arī prasa pāri miljonam eiro. 
     Jau minētā iecere labiekārtot O. Kalpaka laukumu tagad ir pieticīgāka. Būtībā tam ieklās jaunu segumu. Arī tagad ir atsākusies diskusija par šo ieceri un iespējamo zviedru bruģakmens izmantojumu. Aktīvi par to iestājas Jēkabpils vēstures zinātājs Andrejs Mihalovskis. Viņaprāt, laukuma, kas nes O. Kalpaka vārdu, rekonstrukcija būtībā ir valstiskā nozīmē sabiedriski politisks pasākums. Tāpēc svarīga neatkarības cīņu, ko vadīja O. Kalpaks, un Latvijas armijas armijas simbolikas piemiņas iezīmēšana. Viņaprāt, tur noderētu arī bijušā Ļeņina pieminekļa paaugstinājuma apdarē izmantots kaltais zviedru bruģakmens, kas reiz sedzis kādu no Vecrīgas ielām, un tādā ziņā ir brīvības cīņu liecinieks. 
    Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps skaidro, ka faktiski šis pārrobežu projekts ir iespēja izdarīt vismaz minimālo – sakārtot Kalpaka laukuma segumu, kas ir ļoti nolietojies, bet tā nav Kalpaka laukuma pārbūves iecere.
    -Šis nav Kalpaka laukuma pārbūves projekts. Tas ir  pārrobežu projekts Strūves meridiāna loka popularizēšanai. Tāpēc Kalpaka laukumu pēc pārbūves paredzēts izmantot kā stāvlaukumu, lai varētu novietot autotransportu un iet apskatīt Strūves parku. Tas projekts, kas pirms vairākiem gadiem bija izstrādāts Kalpaka laukuma rekonstrukcijai, netiks īstenots. Pirmkārt jau tāpēc, ka tam nav finansējuma, un tāpēc tas ir nolikts malā. Šobrīd tiek plānota tikai Kalpaka laukuma seguma pārbūve, un ar Kalpaka piemiņu tas nav saistīts, – skaidro Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps. 
     Arī savulaik, apspriežot laukuma rekonstrukciju, tika minēts, ka tam jāsaglabā laukuma funkcija, vienalga, vai transporta novietošanai vai pasākumiem, taču, tā kā tas ir Kalpaka laukums, būtu vēlami informatīvi stendi ar informāciju par Brīvības cīņām, iespējams, vietējiem Lāčplēsa ordeņa kavalieriem. BD interesējas, kā šādu ieceri vērtē domes vadība?    
    -Par to varētu domāt nākotnē, jo tā nav problēma, jo tas nebūtu vairākus miljonus vērts projekts, kāds bija iepriekšējais. Varbūt saistībā ar citu projektu varētu īstenot kādu daļu no tā, kas reiz bija paredzēts laukuma pārbūves plānos. Paskatīsimies, kā tas būs šajā projektā, un, ja iedzīvotāji laukumā vēlēsies informāciju par Kalpaku, par Brīvības cīņām, par to var domāt. Šobrīd es neredzu iedzīvotāju masas, kas to atbalstītu, jo lielākajai masai interese ir par to, lai pie ģimnāzijas varētu piebraukt un normāli novietot automašīnu, – sacīja Aivars Kraps. 
    A. Kraps arī noraida bažas par vēsturiskā bruģa likteni. Atbilstoši pārrobežu projektā plānotajam, mainot Kalpaka laukuma segumu Ļeņina pieminekļa postamentu nojaukšana neesot plānota, un tātad arī bruģis  tajā palikšot neskarts.   

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

  1. hahaha
    hahaha
    pirms 3 gadiem

    kraps: " jo lielākajai masai interese" man interesanti uzzināt, ka priekš krapa mēs esam masa, nu lielāka vai mazāka, bet masa, nevis cilvēki.

    Atbildēt
  2. Viesis
    Viesis
    pirms 3 gadiem

    Man interesē lai varu nolikt mašīnu normāli nepārdurot riepas nevis kaut kāds Kalpaks.

    Atbildēt

Pievienot komentāru