«Lielgabals bija okupācijas varas simbols»
INESE ZONE

     Izskanot informācijai par lielgabala pazušanu no Otrajā pasaules karā kritušo piemiņas vietas Jēkabpilī, īpaši krievu valodā informējušajos plašsaziņas līdzekļos ir izskanējuši minējumi, kas varētu būt lielgabala demontētāji, un pagājušonedēļ tika pat izplatīti apgalvojumi, ka lielgabals jau ir atrasts un vainīgie zināmi. Policija,  kā jau tas parasti notiek izmeklēšanas procesā, plašāku informāciju nesniedz, bet tas gan ir darīts zināms, ka nav aizturēto un arī lielgabals nav atrasts. Krievvalodīgajos portālos izskan informācija, ka „lielgabals no padomju karavīru memoriāla atrasts pie latviešu nacionālista”, ar to domājot Krustpils novada lauksaimnieku un aktīvu Nacionālās apvienības politiķi Gundaru Kalvi (“Visu Latvijai”).
     Gundars Kalve piekrita sarunai ar BD. Lūgts komentēt krievvalodīgo portālu informāciju, ka viņš varētu būt lielgabala demontāžas akcijas organizators vai īstenotājs, G. Kalve atbild, ka tā tas gan nav. Galvenais tagad esot tas, ka lielgabals  ir prom, un G. Kalve esot pārliecināts, ka tas vairs nekad neatgriezīsies pilsētā.   Viņš gan par šo lietu ko zinot, bet tas neesot tas pats kā apgalvot, ka viņš ir organizators vai īstenotājs. G. Kalve stāsta, ka pēc lielgabala pazušanas viņš esot saņēmis simtiem zvanu un ziņu par šo tēmu, taču tagad šī tēma ir tik jūtīga un ir tik daudz emociju un pieņēmumu, ka viņš šobrīd gribētu par to plašāk neizteikties. G. Kalve pastāstīja, ka policija viņu ir iztaujājusi, viņš atbildējis uz jautājumiem, bet neko sīkāk nezinot par ierosināto lietu un nekādus dokumentus neesot parakstījis. 
     Uz BD jautājumu, ka šo notikumu daži arī tulko kā  priekšvēlēšanu gājienu, G. Kalve atbild noraidoši - šādām runām neesot pamata, jo viņš nekandidēšot gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, un to noteikti nevajagot saistīt ar domu uzlabot Nacionālās apvienības vai tās vēlēšanu saraksta reitingu. 
     Krievvalodīgajos portālos ir izskanējusi informācija, ka lielgabals tiks novietots atpakaļ uz postamenta. G. Kalve  šādu variantu uzskata par neiespējamu.
     –Tas tur nekad vairs neatradīsies. Pat ja varētu pieņemt tādu variantu, tur taču ir nepieciešams saskaņojums. Mēs tomēr dzīvojam neatkarīgā valstī, un, ja neesam vasaļi, tad kaut ko tādu darīt un akceptēt būtu nepieņemami un neprātīgi, - saka Gundars Kalve. 
     Bez piemiņas vietas, no kuras demontēts lielgabals, parkā ir arī Otrajā pasaules karā kritušajiem veltīts memoriāls, kur notiek 9. maija pasākumi. G. Kalve pauž viedokli, ka tas ir pavisam cits stāsts, jo kritušie ir kritušie un viņam neesot nekas ne pret Napoleona laiku, ne Pirmajā, ne Otrajā pasaules karā kritušo pieminēšanu.  Katrs pieminot savus kritušos tuviniekus. Un Jēkabpilī abas puses neesot nekādi iestājušās pret 8. un 9. maija pasākumiem  un  leģionāru piemiņas dienu 16. martā. Ja kādam vectēvs ir kritis Otrajā pasaules karā, tad ir saprotams, ka viņa mazbērni nākot pie memoriāla nolikt ziedus. Protams, loģiski būtu, ja kritušie, kas apglabāti pie zudušā lielgabala postamenta, tiktu pārbedīti kapsētā, bet  G. Kalvem nebūtu iebildumu arī,  ja tie paliktu turpat, taču lielgabals gan esot bijis okupācijas varas simbols Jēkabpilī, un kā tādam tam pilsētā nav vietas.
 
J. Šteinberga foto

iesaki šo rakstu:

Komentāri (12)

 1. Jēkabs
  Jēkabs
  pirms 1 mēneša

  Malači!

  Atbildēt
 2. haha
  haha
  pirms 1 mēneša

  Paldies par labu darbu!

  Atbildēt
 3. Latvis
  Latvis
  pirms 1 mēneša

  Kalve ir riktīgs vecis ar stāju un pārliecību, nevis kā tie memļaki domē.

  Atbildēt
 4. A
  A
  pirms 1 mēneša

  Balsosim par Kalvi un visi zagsi, visu, kas nav piesiets

  Atbildēt
 5. Hugo Bosiks
  Hugo Bosiks
  pirms 1 mēneša

  Tu glups vai izliecies? Ko Kalve tev ir nozadzis? Vai Kalvi knabs ņem priekšā? Novākt padomju mēslus nav zagšana bet vides sakārtošana un cieņas izrādīšana no padomju okupācijas cietušajiem.

 6. Tas A
  Tas A
  pirms 1 mēneša

  tiešām ir izliecies: deviņos līkumos okupantu priekšā.

 7. tā gan
  tā gan
  pirms 1 mēneša

  Labs darbiņš, kas padarīts.

  Atbildēt
 8. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 1 mēneša

  Zagļ ir jāsamekle un jāsod pēc likum.

  Atbildēt
 9. Tev, pseidoventiņ
  Tev, pseidoventiņ
  pirms 1 mēneša

  nekas vairs nevar (pie) briest: ne smadzenes, kas izkaltušas ne p... irksts, kas nokaltis. "Letiņš" bļin - okupantu aizstāvis.

 10. Neņem galvā
  Neņem galvā
  pirms 1 mēneša

  Ģeders nav okupantu aizstāvis, viņam tikai gribās izlikties oriģinālam, bet tā kroplā ventiņu valoda ir viņa izpratne par humoru.

  Atbildēt
 11. Var jau būt ka tā,
  Var jau būt ka tā,
  pirms 1 mēneša

  bet, ja to Ģederta glupo runas formu vēl varēja pieciest (tur, protams, tā humora pamaz), tad šitas teksts reāli besī.

 12. starp citu
  starp citu
  pirms 1 mēneša

  Darbs padarīts godam , bet virtuālie uzbrukumi Gundaram ir lieki, viņš taču nepiedalījās tajā pasākumā, bet atbalsta to. Es dažiem man labi pazīstamiem krieviem pajautāju, kā viņi vērtē šo notikumu. Šie paraustīja plecus , atmeta ar roku un tā arī pateica, ka nevienam tas lielgabals nav vajadzīgs, bet kritušo piemiņas vieta paliek.

  Atbildēt

Pievienot komentāru