Likvidē Tūrisma informācijas centru
INESE ZONE

Jēkabpils domes sēdē pieņemts lēmums «Par  grozījumu Jēkabpils Vēstures muzeja nolikumā», atbilstoši kuram no 1. oktobra tiek likvidēta muzeja struktūrvienība «Tūrisma informācijas centrs» (TIC), kas līdz šim darbojās  Brīvības iela 140/142.
 
    Jēkabpils domē šī gada 26. augustā saņemts Jēkab­pils Vēstures muzeja iesniegums par izmaiņām muzeja struktūrā, lūdzot likvidēt struktūrvienību «Tūrisma informācijas centrs» un izveidot  muzeja komunikāciju nodaļā vienu amata vienību  «vecākais klientu ap­kalpošanas speciālists» un puslodzes amata vienību «klientu apkalpošanas speciālists».  Šos amatus piedāvās diviem likvidētā Tūrisma informācija centra darbiniekiem. Likvidējot  struktūrvienību «Tūrisma informācijas centrs», muzejam tiek saglabātas funkcijas veikt tūrisma informācijas centra uzdevumus. Tas arī tiks darīts vienā no atjaunotajām ēkām  Jēkabpils Vēstures muzeja teritorijā, kur notiek būvdarbi. Tur izveidos klientu apkalpošanas centru, kas sniegs arī TIC pakalpojumus.
    Savukārt pilnvērtīgai tūrisma pakalpojumu sniegšanai abās pilsētas daļās, ņemot vērā to, ka  Brīvības ielā 140/142 TIC vairs nedarbosies, plānots trešajam TIC darbiniekam piedāvāt tūrisma jomā strādāt Jēkabpils domes dibinātajā reģionālajā tūrisma un biznesa attīstības biedrībā «Jēkabpils rezidence».  Jēkabpils dome informē, ka atbilstoši Tūrisma likuma 14. pantam Tūrisma informācijas centrs var būt biedrība, valsts vai pašvaldības institūcija, pašvaldības vai vairāku paš­valdību izveidota institūcija, kas sniedz informāciju par tūrisma objektiem, pa­kalpojumiem un palīdzību tūrisma pakalpojumu iz­mantošanā. Savukārt Tū­risma likuma 8. pantā noteikta pašvaldības kompetence tūrisma jomā, tostarp tas, ka pašvaldība var piedalīties tūrisma informācijas centru, punktu un stendu izveidošanā un finansēšanā. Jēkabpils do-mei dibinot un finansējot «Jēkabpils rezidenci», viens no mērķiem bija uzticēt tai informācijas par tūrisma pakalpojumiem nodrošināšanu, kas tad ar šo lēmumu tikšot darīts.
    Vaicāts, vai neveidosies pārrāvums tūrisma pakalpojumu sniegšanas jomā, ja līdz 1. oktobrim, kad stāsies spēkā lēmums par TIC likvidāciju, klientu apkalpošanas centrs muzeja teritorijā vēl nebūs nodots ekspluatācijā, Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps stāsta, ka darbus ēkā plānots pabeigt līdz oktobrim. Ja kāds no līdzšinējiem TIC darbiniekiem nevēlēšoties turpināt darbu, uz viņa amata vietu izsludināšot konkursu. 
 
Opozīcija TIC likvidāciju vērtē kritiski
     Jēkabpils domes opozīcija līdz šim visai kritiski ir vērtējusi «Jēkabpils rezidences» izveidi un darbību. Arī par TIC funkciju daļēju nodošanu biedrībai opozīcijai bija jautājumi gan komiteju, gan domes sēdē. Deputāts Aigars Nitišs interesējās, vai ir vienots skatījums uz to, kā nākotnē izmantos ēku Pormaļa ielā 11, ko pašvaldība taču iegādājusies kā kultūrvēsturisku objektu un potenciālu tūrisma galamērķi. Domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola informēja, ka ēkā jau darbojas «Jēkabpils rezidence», būs TIC funkcija un tur izvietos arī Jēkabpils biznesa inkubatoru. Pašvaldība, lai sekmētu inkubatora darbību, telpas tam nodošot bezmaksas lietošanā, bet «Jēkabpils rezidence» savukārt varēšot izmantot inkubatora biroja aprīkojumu. Tāpat uz A. Pormaļa 11 esot plānots pārcelt Jēkabpils pilsētas bērnu bibliotēku un nākotnē celt piebūvi, kur izvietot pilsētas bibliotēku. Tas viss neesot pretrunā ar kultūrvēsturiska objekta statusu vai tūrisma organizēšanu, kur var iesaistīties arī bibliotēka. 
     Deputāte Līga Kļaviņa minēja, ka, sadalot tūrisma jomas organizāciju starp muzeju un «Jēkabpils rezidenci», rezultātā nebūs neviena, kas atbild par visu jomu kopumā. Tas būšot kā kropls  milzis ar divām dažādām kājām. Tāpat neesot skaidrs, kā muzeja pakļautībā esošais tūrisma informācijas punkts sadarbosies ar biedrību.  L. Kļaviņa arī mi­nēja, ka atalgojums tūrisma speciālistiem Jēkabpilī ir mazs, un ar tādu uz labiem rezultātiem nevarot cerēt. Izskanēja jautājums, kas tad tagad runās ar novadiem par sadarbību un kopīgu tūrisma darba organizāciju topošajā Jēkabpils novadā. Par to, ka šis jautājums ir aktuāls un tūrismā iesaistītās biedrības, pakalpojumu sniedzēji un speciālisti domā par savu  nišu jaunā novada kontekstā, liecināja diskusijas un tūrisma gadatirgus amatniecības centros «Rū­me» un «Māzers», par ko BD jau informēja.  Novadu tūrismu pārstāvošais nevalstiskais sektors stāsta, ka pagaidām nav uzrunāts no Jēkabpils domes puses. Turklāt Krustpils novads tūrismā redz sevi sadarbībā arī ar Latgali.
 
Muzejs ar «rezidenci» vienojušies, ar novadiem vēl runās
    K. Ozola informē, ka līdz šim nav domāts par tūrisma attīstību kopā ar reģionu, bet reformas sakarā tas ir aktuāli, un tāpēc arī ir dibināta «Jēkabpils rezidence», kam ir iespējas to īstenot, un jau topot kopīgi maršruti.  Savukārt ar novadu speciālistiem par to vēl diskutēšot, gan plānojot attīstības dokumentus, gan darba grupās. 
    Jēkabpils Vēstures muzeja direktore Inese Berķe pauda viedokli, ka TIC darbinieku atalgojums ir adekvāts muzeja darbinieku atalgojumam. Un, piemēram, «Sēļu sētā» darbiniekiem atalgojums pat ir mazāks. Muzejs esot kontaktējies par sadarbības iespējām ar «Jēkabpils rezidenci», kopīgi apmeklēti semināri, un esot skaidrs, kā kopīgi organizēt darbu. 
    Komentējot opozīcijas paustās bažas, Aivars Kraps skaidro, ka par TIC likvidācijas un darba sadalījumu starp muzeju un «Jēkabpils rezidenci» varēšot lemt pēc kāda laika, lai tagad pastrādā, un tad tuvāk Ziemas­svētkiem varēšot skatīties, vai iecere attaisnojusies. Par atalgojumu A. Kraps minēja, ka  tas būtu jāpalielina  ne tikai tūrisma, bet arī citu jomu darbiniekiem. Esot iecere par to, kā palielināt mazākās algas, bet lielākajām pagaidām klāt neķeršoties.
 
Biedrībai lielākas iespējas nekā pašvaldības TIC
     Biedrības «Jēkabpils rezidence» valdes locekle Mā­rīte Pole BD stāsta, ka  ar TIC darbinieku ir runāts un saņemta piekrišana turpināt darbu «Jēkabpils rezidencē». Jēkabpils dome, dibinot biedrību, ir atvēlējusi finansējumu «Jēkabpils rezidences» darbībai, un, deleģējot tai tūrisma informācijas funkciju, līdz ar to piešķirs arī finansējumu darbinieka algošanai.  
     – Šī cilvēka pienākumi būs tādi paši kā TIC – informēt par tūrisma pakalpojumiem, piedāvāt bukletus, bet, tā kā esam biedrība, mums ir daudz plašākas iespējas ne tikai tirgot suvenīrus, bet arī popularizēt un tirgot amatnieku produkciju, organizēt maršrutus pa apskates saimniecībām. Mājražotāju pārtikas produktus gan netirgosim, jo tad jāizpilda daudz dažādu prasību, bet esam gatavi reklamēt, kur tos var iegādāties. Līdz šim jau esam aicinājuši amatniekus un uzņēmējus izmantot mūs kā platformu savas produkcijas un pakalpojumu reklāmai un pamazām veidojam par to datu bāzi. Ir doma veidot tūrisma maršrutus, iekļaujot apskates saimniecības. Pagaidām tā ir tikai sākumstadija un iestrādes. Arī cilvēki ir piesardzīgi, jo šāda sadarbība ir kas jauns. Turklāt jāņem vērā, ka ne visi ir gatavi regulāri uzņemt un informēt tūristus. Cilvēki ir mierā ar savu ražotni un iespēju produkciju pārdot tirdziņos,   – saka Mārīte Po­le. Viņa informē, ka telpas tūrisma pakalpojumu sniegšanai A. Pormaļa ielas 11 pir­majā stāvā jau ir izremontētas, tāpat bukletu un citas informācijas izvietošanai varēšot izmantot ēkas foajē. Gaidāmā ziema būšot darba lauks, lai domātu gan par ziemas maršrutiem, gan gatavotos nākamajai tūrisma sezonai. Katrs objekts, ko iekļauj maršrutā, taču arī būšot jāiepazīst uz vietas, lai izpētītu piedāvājumu un būtu droši, ka var to ieteikt. 
    – Pašlaik top «Jēkabpils rezidences» mājaslapa, kur būs arī tūrisma sadaļa. Vēl nevaru nosaukt datumu, kad lapa būs pieejama, darbs pie tās turpinās, sazināmies ar apkārtējo novadu tūrisma speciālistiem. Līdz šim tūrisma jomā nav bijis tādas vienotas pieejas, bet mēs esam optimistiski no­skaņoti un ceram, ka, uzsākot darbu, process aizies un cilvēki kļūs atvērtāki, –  stāsta Mārīte Pole. 
    Atbildot uz jautājumu, kā plānots novirzīt tūristus uz jaunajām telpām, jo elektroniskajos resursos informāciju var mainīt ātri, bet bukletos būs vecā adrese. M. Pole informē, ka pirmkārt pie līdzšinējā TIC telpām būs jānovieto informācija par abiem jaunajiem tūrisma informācijas punktiem un nākotnē jādomā par jauniem bukletiem un citu informāciju. Tāpat informāciju izplatīt palīdzēšot citu pašvaldību TIC un sadarbības partneri.  

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par materiāla «Likvidē Tūrisma informācijas centru» saturu atbild SIA «Brīvā Daugava»

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

  1. !
    !
    pirms 3 gadiem

    Inesei Berķei galvenais ir pils, bet TIC savulaik mērķtiecīgi tika izvietots Vecpilsētas laukumā, lai tūristi brauktu ne tikai pilī un tad uz Latgali, bet iebrauktu Daugavas kreisajā krastā. TIC nav bukletu dalīšanas vieta, bet informē: klātienē, internetā, pa telefonu un rakstiski (vēstules no ārzemēm, kur ir cieņā ar roku rakstīti sūtījumi). Tad ir izstādes, gadatirgi, uzņēmēju konsultēšana, materiālu vākšana, statistikas apkopošana, utt. Darbiniekam ir jābūt ļoti labi informētam par pilsētas kultūrvēsturiskajiem objektiem, bet tās ieliktās meitenītes nezina neko. TIC NEDRĪKST kalpot vienam objektam (pilij), bet jādarbojas visu uzņēmēju labā. Diemžēl šobrīd Ineses vadībā viss ir novests un nulli. Ar Poli tas pats - TIC nav veikals! Viena darbiniece, kuru tūristi vispār nevarēs satikt. Ja jau tik traki jātirgojas, tad atveriet universālveikalā nodaļu un salieciet visas preces "ražots Jēkabpilī"

    Atbildēt
  2. Mmmm
    Mmmm
    pirms 3 gadiem

    Precīzi teikts.Likās ,ka šis domes sastāvs labi strādāja,bet pēdējā laika lēmumi ir tendēti uz īstermiņu un rāda ,ka daudzos jautājumos nav kompetences.Neredz vīziju par pilsētu.Tūrisms šeit var būt tikai saistīts ar izklaidi,jo arhitektūras nav.Bet izklaides jomā Krapa kungs tik zin teikt,ka nav augstskolas ,nav izklaides,bet mazākas pašvaldības rāda pretējo.Investīciju piesaistē Jēkabpils dome ir nulle visos laikos,jo neņem darbā speciālistus ,bet draugus,radus.DIEMŽĒL. Jācer ,ka būs par ko balsot.

    Atbildēt

Pievienot komentāru

UZMANĪBU!
Jūsu IP adrese ir bloķēta, neskaidrību gadijumā sazinieties ar administrāciju!