Mājokļa kredīts ar izdevīgiem nosacījumiem – mīts vai realitāte?
Apmaksāts raksts

Savs mājoklis ir daudzu cilvēku karstākais sapnis. Taču nekustamais īpašums ir viens no dārgākajiem pirkumiem, ko cilvēks veic mūža garumā, tāpēc dzīvokļa vai privātmājas iegāde parasti prasa ļoti lielus finanšu ieguldījumus. Ja arī Tu sapņo par māju, kas piederēs Tev un Taviem bērniem, noteikti jau esi domājis par pieteikšanos mājokļa kredītam. Kredīts mājokļa iegādei patiešām ir viens no pieejamākajiem risinājumiem, taču tam ir savas nianses. Par to, kā saņemt mājokļa kredītu un kā gudri izvēlēties sev piemērotāko piedāvājumu, lasi šajā rakstā!
 
Kredīts mājokļa iegādei no A līdz Z
 
    Mājokļa kredītu piedāvājums ir plašs, un aizņēmējiem ir pieejama gan hipotēka komercbankās, gan specializētais Bigbank kredits, gan citu nebanku kredītdevēju aizdevumi.
     Atšķirībā no standartizētiem kredītu veidiem, tādiem kā ātrais kredīts un SMS aizdevums, nebankas aizdevēja un bankas kredīts dzīvoklim vai mājai tiek individuāli pielāgots aizņēmēja iespējām. Procentu likme, ikmēneša maksājums, maksimālais kredīta termiņš – visi šie kritēriji ir atkarīgi no aizņēmēja kredītvēstures, maksātspējas un iepriekšējās sadarbības ar kreditoru. Taču neatkarīgi no šiem mainīgajiem parametriem, mājokļa kredītu pieteikumi tiek izskatīti pēc vienotās shēmas. Lai saņemtu mājokļa kredītu, ikvienam aizdevuma pretendentam jāiziet šādi posmi:
 • pieteikšanās kredītam. Vairums kredītdevēju piedāvā aizpildīt kredīta pieteikumu tiešsaistē. Pieteikumā jānorāda tikai pamatinformācija, kas ļaus aizdevējam izvērtēt potenciāla aizņēmēja maksātspēju un izveidot sākotnējo piedāvājumu;
 • dokumentu sagatavošana. Dokumentu pamata pakā ietilpst bankas konta izraksts par pēdējiem 6 mēnešiem, izziņas no VID un VSAA, pase vai eID, izziņa par deklarēto dzīvesvietas adresi;
 • nekustamā īpašuma izvērtēšana. Profesionāls īpašuma vērtējums ir nepieciešams, lai precīzi noteiktu mājokļa tirgus cenu un attiecīgi kredīta apjomu. Daži aizdevēji piedāvā bezmaksas vērtēšanu īpašumiem lielākajās Latvijas pilsētās;
 • kredītlīguma sastādīšana un parakstīšana. Kreditors un kredīta ņēmējs vienojas par aizdevuma nosacījumiem. Jo labāka ir aizņēmēja maksātspēja un kredītvēsture, jo zemāka var būt procentu likme, tāpēc par savu aizņēmēja reputāciju vērts rūpēties krietni pirms pieteikšanās kredītam;
 • kredīta summas pārskaitīšana. Naudas summa pilnā apjomā nonāk aizņēmēja bankas kontā līgumā noteiktajā termiņā. 
Mājokļa kredīts ir sarežģīts process, tāpēc esi gatavs ieguldīt savu laiku, lai pilnībā izprastu aizdevuma detaļas un veiktu zinošu, atbildīgu izvēli. 
 
Process ir drusku ātrāks, ja kredīts nepieciešams nevis mājokļa iegādei, bet remontam – par to uzzināsi tālāk.
 
Kredīts mājokļa remontam: 2 aizņemšanās varianti
 
   Lai gan dzīvokļa vai mājas remonts izmaksā mazāk nekā jauna mājokļa iegāde, tomēr arī remontdarbiem var būt nepieciešama liela naudas summa. Arī šajā situācijā aizņemšanās ir viens no iespējamiem rīcības variantiem, ar nosacījumu, ka Tev ir atbilstoša maksātspēja. Kredītdevēji, kas strādā mājokļa kredītu nozarē, parasti piedāvā aizdevumus gan mājokļa iegādei, gan remontam. Kredītu nosacījumi katram aizdevējam ir savi, taču kopumā kredītus remontam var iedalīt divās kategorijās:
 1.     Kredīts remontam pret mājokļa ķīlu. Kredīts pret mājokļa ķīlu var tikt izmantots dažādiem mērķiem, tostarp arī remontam. Šajā gadījumā Tev visdrīzāk nebūs jāieķīlā mājoklis pilnībā, jo tā tirgus cena ir daudz augstāka nekā remontam vajadzīgā summa. Atmaksājot kredītu pilnā apjomā, saņemsi mājokli atpakaļ savā īpašumā;
 2.     Patēriņa kredīts mājokļa remontam. Daudzi aizdevēji piedāvā patēriņa kredītu bez ķīlas klientiem ar pozitīvu kredītvēsturi un atbilstošu maksātspēju. Daži kredītdevēji izdala kredītu mājokļa remontam atsevišķā kategorijā, citi izsniedz patēriņa kredītu, neprasot par naudas summas izmantošanas mērķi.
    Abiem kredīta variantiem ir savas priekšrocības. Patēriņa kredītu var saņemt ātrāk, turklāt tam nav nepieciešama ķīla. Taču, ieķīlājot mājokli, var saņemt lielāku summu, tā ka pirms pieteikšanās aizdevumam saplāno tēriņus un izvērtē visas remonta izmaksas. 
 
Vai kredīts dzīvoklim sedz 100% no izmaksām?
 
   Mājokļa kredīti tiek piešķirti personām ar atbilstošu maksātspēju, un kredīta pretendentiem jāapstiprina sava atbilstība šim kritērijam. Šim nolūkam kalpo gan ienākumus apliecinošie dokumenti, gan pirmā iemaksa. Bankas un nebanku kredītdevēji piedāvā mājokļa kredītus, kas sedz aptuveni 60% - 90% no mājokļa tirgus cenas. Pie dažiem kreditoriem ir pieejams arī kredīts mājokļa iegādei bez pirmās iemaksas, taču parasti tam tiek piemērota daudz augstāka procentu likme. Izskatās, ka hipotekārais kredīts nav Tev pa spēkam? Pagaidi, neatmet ar roku – vispirms noskaidro, varbūt Tev pieejams mājokļa kredīts ar valsts galvojumu?
 
Kredīts dzīvoklim bez pirmās iemaksas: kā var palīdzēt valsts?
 
  Mājokļa kredīts jaunajām ģimenēm tiek izsniegts ar draudzīgākiem nosacījumiem. Ja Tavā apgādībā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns, varēsi saņemt nopietnas kredīta atlaides. Pirmās iemaksas samazinājums ir atkarīgs no bērnu skaita:
 • 1 bērns – 10% (līdz 10 000 EUR);
 • 2 bērni – 15% (līdz 15 000 EUR);
 • 3 bērni – 20% (līdz 20 000 EUR).
Lai gan valsts galvojums nav tas pats, kas mājokļa kredīts bez pirmās iemaksas, tomēr tas ir noderīgs un pietiekami liels finanšu atbalsts jaunajām ģimenēm. Lai saņemtu valsts galvojumu, kredīta pretendentam jāsagatavo standarta dokumentu paka pluss izziņas no VID par apgādībā esošajiem bērniem. Ja vēlies iegādāties privātmāju, neaizmirsti pievienot zemesgrāmatas apliecību un zemes robežu plānu. Pārejos aspektos kredīts dzīvoklim un kredīts mājai ir līdzīgi aizdevumi, kas tiek piešķirti pēc vienotās shēmas.
 
Kā patstāvīgi izvērtēt savu maksātspēju?
 
Hipotekārais kredīts ar valsts galvojumu mājokļa iegādei ir viens no ekonomiskākajiem risinājumiem cilvēkiem, kuri sapņo par savu māju. Taču kā jebkurš aizdevums, kredīts mājoklim nozīmē ilgtermiņa tēriņus. Pirms pieteikšanās aizdevumam ir vērts noskaidrot, vai Tavs budžets ir pietiekami liels un stabils šādam izaicinājumam. Lai to noskaidrotu, Tev nemaz nebūs nepieciešams veidot lielas tabulas un rēķināt ikmēneša ienākumus un tēriņus. Tavā vietā to ātri izdarīs mājokļa kredīts kalkulators – parocīga ierīce, ko var izmantot tiešsaistē.
 
Ikviena kreditora mājaslapā atrodas mājokļa kredīta kalkulators. Tas aprēķina aptuvenu kredīta ikmēneša maksājuma summu, kā arī parāda, vai hipotekārais kredīts var tikt piešķirts cilvēkam ar noteiktu ienākumu līmeni. Lai noskaidrotu, vai vērts apdomāt pieteikšanos kredītam, ievadi kredīta kalkulatorā šādus datus:
 • ikmēneša ienākumus;
 • esošo kredītsaistību apjomu, ja tādas ir;
 • apgādībā reģistrētās personas;
 • mājokļa kredīta summu;
 • pirmās iemaksas apjomu;
 • procentu likmi;
 • atmaksas termiņu.
Kalkulators palīdzēs Tev izvērtēt savu maksātspēju un aprēķinās aptuvenas kredīta izmaksas. Taču nepaļaujies uz pirmo internetā atrasto piedāvājumu. Salīdzini visus variantus, izmantojot speciālu vietni – kredītu salīdzināšanas portālu Netcredit.lv!
 
Netcredit.lv – ātrākai un ērtākai meklēšanai
 
Meklēt piemērotāko kredīta variantu uz labu laimi ir laikietilpīgi un riskanti. Lai nepalaistu garām izdevīgu piedāvājumu, izmanto palīgrīku – kredītu salīdzināšanas platformu Netcredit.lv
Netcredit.lv būs noderīgs arī tad, ja Tev nepieciešams kredīts mājokļa iegādei bez pirmās iemaksas vai kredīts ar sliktu kredītvēsturi, jo visi nebanku mājokļa kredītu piedāvājumi ir apkopoti vienuviet. Ienāc www.netcredit.lv un iepazīsti mājokļa kredītu nozari no iekšpuses!

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

 1. Jānis
  Jānis
  pirms 4 gadiem

  Paldies par detalizēto aprakstu! Es arī nesen saskaros ar nepieciešamību veikt remontu mūsu dzīvoklim, taču kā jau vienmēr uzreiz tādas summas man nebija + ar mazo bērnu uzkrāt ir ļoti grūti, vieglāk ir atmaksāt daļās un pa to laiku jau dzīvot svaigi izremontētā dzīvoklī

  Atbildēt

Pievienot komentāru