«Mani darbi ir atzīšanās mīlestībā mākslai un dzimtajai Sēlijai»
Valija Berkina

30. maijā skaistu dzīves jubileju svinēs Latvijas Mākslinieku savienības un Jūrmalas mākslinieku biedrības biedre, Sēlijas asociācijas Goda biedre, Viesītes Goda pilsone, biedrības «Sēlijas palete» dibinātāja un valdes priekšsēdētāja, mākslas zinātnieka Arkādija Kasinska balvas par panākumiem vizuālajā mākslā un zinātniski pētnieciskajā darbā Viesītes novada bērniem un jauniešiem dibinātāja, Viesītes Brīvības baznīcas altārgleznas «Ticība, cerība, mīlestība» autore, Sēlijas novadniece un aktīvākā gleznotāja ar mākslas maģistra grādu Ligita CAUNE. 
 
No kuplās Vecumnieku dzimtas 
     Ligita Caune nākusi no kuplās Vecumnieku dzimtas Viesītē, kas bijuši laikabiedri namdara Jāņa un Mares Stradiņu ģimenei. Kad profesors un akadēmiķis Pauls Stradiņš 62 gadu vecumā tika aizsaukts mūžībā, Ligi­tai bija tikai 8 gadi. Viņa dēls, tautā cienītais akadēmiķis  Jānis Stradiņš Atmo­das laikā  kļuva par galveno Sēlijas idejas «karognesēju» un Sēlijas asociācijas Goda prezidentu, bet māksliniece Ligita kā tās aktīvā dalībniece 2005. gadā tika iecelta par Goda biedru. 
    Tagad Ligita ar sirsnību stāsta par saviem vecākiem. Mazā bānīša mašīnista Alfrēda un Martas Vecum­nieku ģimenē viņa piedzimusi kā ceturtais – jaunākais bērns. Tēvs bija  spilgta un spēcīga personība – taisnīgs, gudrs, strādīgs un kārtīgs, bērniem atstājot mantojumā nopietnu attieksmi pret darbu. Viņam bija absolūtā dzirde, tāpēc bija arī iekšējā liriskā mūziķa stīga. Spēlēja cītaru, vijoli, sita bungas E. Kāpostiņa vadītajā  dzelzceļnieku or­ķestrī. Tas bija labi ieredzēts vietējā sabiedrībā, jo spēlējis oficiālos sarīkojumos, za­ļum­ballēs, kāzās un bērēs.
    Ligitas māte – jūtīga un ar garīgu kodolu. Viss, ko viņa dara, «iet no rokas» – vai tā ir šūšana, tamborēšana, deķu aušana vai grozu pīšana. Prot celt galdā garšīgu maltīti un ar mīlestību audzināt savus četrus mazos bērnus.  
    Ligitas tēvs kopā ar mammu, kura pašmācības ceļā bija apguvusi gleznotprasmi, vēl pinuši no klūdziņām grozus un tīnes. Jā­pie­bilst, ka Viesītes muzejam «Sēlija» ir jauka tradīcija  katru mēnesi godāt  kādu īpašu vēsturisku priekšmetu. Tā 2019. gada augustā  par to bija kļuvusi Alfrēda Ve-cumnieka no klūgām pītā tīne. Lai gan Ligitas abi vecāki jau ir mūžībā, joprojām viņu pinumi saglabājušies un tiek izmantoti daudzās viesītiešu mājās. Ve­cumnieku ģimenei tas bijis materiālais atspaids, bet mazajiem bērniem, augot muzikālā un radošā atmosfērā, raisījušies pirmie mākslinieciskie talanti.  
     Ligita atceras, ka jau no mazotnes visu laiku kaut ko savā nodabā zīmējusi. To pamanījuši vecāki un jau piecu gadu vecumā palaiduši līdzi vecākajam brālim Edvīnam uz mākslas pulciņu skolā, kuru vadīja mākslas vēsturnieks Arkādijs Kasin­skis. Vēlāk viņš bija arī klases audzinātājs Viesītes vidusskolā. Pēc skolas absolvēšanas Ligitai jau bijis skaidrs, ka turpmākais ceļš vedīs uz Rīgu, Latvijas Mākslas akadēmiju. 
 
Pilns teksts –   29.  maija "Brīvajā Daugavā". 
Ja vēlaties abonēt šī (vai jebkura cita BD numura, sākot no 2010. gada) numura elektronisko (pdf) versiju, rakstiet uz e-pastu: sarmite@bdaugava.lv
Piemēram: Vēlos saņemt "Brīvās Daugavas" 29. maija numuru savā e-pastā: manspasts@inkaste.lv (jūsu e-pasta adrese).
Viena numura cena – 0,44 eiro, mēneša maksa – 3,80 eiro  (t. sk. PVN 21%) (būs jāveic pārskaitījums internetbankā). 
 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. Viesītē
  Viesītē
  pirms 1 mēneša

  Lūk, kādi mazajā Viesītē no daudzbērnu ģimenes izauguši talantīgi cilvēki, kas pazīstami visā Latvijā. Māksliniecei Ligitai Vecumniecei- Caunei apsveikumi dzimšanas dienā!

  Atbildēt
 2. Jautājums
  Jautājums
  pirms 1 mēneša

  Atklāts jautājums - būt vai nebūt Sēlijai kā reģionam LV kartē?

  Atbildēt
 3. atbilde
  atbilde
  pirms 1 mēneša

  Laikam nesanāks iebāzt Sēliju LV kartē, jo lielākā tās daļa atrodas Lietuvā

Pievienot komentāru