Martā piemin un godina komunistiskajā genocīdā represētos
ILZE BIČEVSKA

1949. gada 25. – 29. martā notika Latvijas iedzīvotāju lielākā deportācija – izsūtīja vairāk nekā 43 000 cilvēku. Viņus sadzina vagonos un aizveda uz Krievijas Omskas, Tomskas un Amūras apgabaliem, kur tiem bija smagi jāstrādā meža darbos vai kolhozos. Bet izsūtīto saimniecības Latvijā tika pievienotas kolhoziem. Marta nogalē visā Latvijā tiek rīkoti piemiņas pasākumi komunistiskā genocīda represiju upuriem. Arī mūsu novados piemin un godina represētos.
   
    Aknīstes novadā šogad šie pasākumi notiks 24. martā. Pulksten 12.00 būs atceres brīdis pie represēto piemiņas akmens Aknīstē, pulksten 12.30 – pie piemiņas akmens Asarē, pulksten 13.00 - pie piemiņas akmens Gārsenē, bet pasākumi noslēgsies pulksten 14.00 ar kamermūzikas koncertu „Dārgakmeņi rudzu laukā”, kas izskanēs Gārsenes pilī. Kā informē pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Lāsma Prande, materiālo pabalstu represijās cietušajiem novada iedzīvotājiem pašvaldība parasti piešķir laikā uz valsts svētkiem.
    Krustpils novadā jau otro gadu represijās cietušajiem novada iedzīvotājiem novada pašvaldība martā sagādā iespēju doties uz kādu kultūras pasākumu. Kā stāsta kultūras darba koordinatore Kristīna Zvirbule, pagājušā gadā tas bija brauciens uz aktrises Olgas Dreģes jubilejas koncertu, bet šogad – biļetes uz izrādi „Māsa Kerija”, kas 16. martā notika Krustpils kultūras namā. Tās tika sagādātas divdesmit interesentiem no nepilniem trīsdesmit represētajiem iedzīvotājiem, kuri dzīvo šajā novadā.
   - Jāņem vērā, ka diemžēl veselības problēmu dēļ visi uz teātra izrādi doties nevarēja, bet novada pašvaldība katram sagādāja arī nelielas dāvaniņas. Piemiņas pasākumi novadā un pagastos nenotiks. Vienīgais piemiņas akmens represētajiem mums ir Vīpē, taču, lai arī īpaša atceres pasākuma nebūs, ziedi šajās dienās pie tā tiek nolikti vienmēr, - stāsta K. Zvirbule. 
    Arī Jēkabpils novadā šajās dienās īpašu piemiņas pasākumu nebūs. Kā informē novada Kultūras pārvaldes vadītāja Laura Aišpure, nolemts, ka katrā pagastā pārvaldnieks, sociālā dienesta darbinieks un kultūras nama vadītājs (vai kultūras darbinieks) dosies pie cilvēka personīgi, lai aizvestu pašvaldības piešķirto naudas pabalstu un nelielas dāvanas – maizes kukulīti, medus trauciņu un ziedus. 
-Kā pieņemts pašvaldības saistošajos noteikumos, represētajiem novada iedzīvotājiem tiek piešķirts naudas pabalsts 100 eiro apmērā. Patlaban mūsu novadā dzīvesvietu deklarējusi 51 represētā persona, bet mūsu pagastu pārvalžu pārstāvji dosies tikai pie 46, jo pārējie mūsu Jēkabpils novadā nedzīvo. Viņiem šis pabalsts tiks ieskaitīts bankas kontā, - stāsta Jēkabpils novada Sociālā dienesta vadītāja Larisa Zeltiņa.  
    Salas novadā komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas pasākums notiks 25. martā pulksten 16.00 Daugavas dzelzceļa stacijā. Tā laikā tiks pieminēti tie cilvēki, kurus izveda no Sēlpils un Salas pagasta un Biržiem. Kopumā no Sēlpils pagasta pirms 70 gadiem savas mājas bija spiestas pamest 19 ģimenes jeb vairāk nekā 50 cilvēku. No Salas ciema izveda 25 ģimenes – 89 cilvēkus, kuri nonāk Omskas apgabalā. Savukārt no Biržu ciema Daugavas stacijā vagonos sadzina 47 ģimenes jeb 151 cilvēku.
    Kā informē Salas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Jolanta Grandāne, materiālos pabalstus novada iedzīvotājiem-represētajiem pašvaldība ik gadu piešķir uz valsts svētkiem. Patlaban novadā ir divpadsmit represētās personas, un katrai pagājušā gada novembrī tika piešķirts materiālais pabalsts 45 eiro apmērā. Tāpat novada pašvaldība represētajiem dod 50% nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi.
     Viesītes novadā piemiņas pasākumi ar moto “To nevar aizmirst” notiks  25. martā. Elkšņos pulksten 10.00 notiks ziedu nolikšana un svecīšu aizdegšana pie piemiņas akmens komunistiskā genocīda upuriem, arī Saukā pulksten 10.00 tiks iedegtas sveces upuru piemiņai  Smiltaines kapsētā. Viesītē  piemiņas pasākums sāksies pulksten 11.00, kad būs ziedu nolikšana pie piemiņas akmens komunistiskā genocīda upuriem, bet pulksten 11.30 mūzikas un mākslas skolā būs atceres pasākums “To nevar aizmirst” - sarunas un atmiņas pie tējas tases, kā arī skolas audzēkņu muzikālie priekšnesumi. Ritē atceres pasākumi sāksies pulksten 13.30 pie pieminekļa “Tiem, kas nepārnāca”. Organizatori dalībniekus aicina pulcēties pie pagasta pārvaldes. Jo īpaši uz šo pasākumu aicināti visi novada politiski represētie un viņu ģimenes. 
    -Viesītes novadā pabalstu politiski represētajām personām pašvaldība piešķir 30 eiro apmērā. Patlaban tas ir 30 eiro liels un tiek izmaksāts martā, - informē pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Dita Sala.
 
Rakstā izmantota informācija no pašvaldību mājaslapām
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru