Mazie novadi savu interešu aizstāvībai plāno dibināt apvienību
Pēc www.lps.lv informācijas sagatavoja J. Apīnis

LPS pa­domniece sabiedrisko attiecību jautājumos Maija Pē­termane informē, ka sa­pul­ce tika organizēta, lai ap­spriestu dažādas iniciatīvas mazo novadu attīstības veicināšanai un uzsvērtu sa­vas priekšrocības. Ņemot vē­rā pē­dējā laika ierosmes par jaunu administratīvo reformu un novadu apvienošanu, kā arī izskanošos viedokļus par mazo novadu pastāvēšanas neefektivitāti, pašvaldību pārstāvji vēlējās norādīt uz mazo novadu neapšaubāmo kapacitāti uzņēmējdarbībā, investīciju piesaistē, sadzīves organizēšanā, sa­darbībā ar sabiedrību, ne­valstisko sektoru, kā arī sa­darbībā ar ci­tām pašvaldībām dažādu citu funkciju veikšanā.
  Mazie novadi, neapšaubā­mi, spēj savās teritorijās dzīvojošajiem iedzīvotājiem no­drošināt atbilstošu pakalpojumu klāstu un rūpēties par attīstību ne mazāk veiksmīgi kā izmēros lielāki novadi, līdz ar to visas runas un plāni par kārtējo apvienošanos nav at­balstāmi — šādu viedokli  pau­da mazo novadu domju priekšsēdētāji. 
   Lai spēcīgāk aizstāvētu savas intereses, mazie novadi ar iedzīvotāju skaitu līdz pieciem tūkstošiem plāno nākamā gada pirmajā pusē ar LPS atbalstu veidot organizāciju, savukārt LPS uzstās uz to, lai visām pašvaldību grupām, tāpat kā Latvijas lielo pilsētu asociācijai, būtu iespējas par savām interesēm iestāties koalīcijas padomes sēdēs.
   Strenču novada domes priekšsēdētājs Jānis Pēter­sons uzsvēra, ka, piemēram, Eiropas Savienības fon­du līdzekļu apguvē mazie no­vadi efektivitātē un paveiktajā neatpaliek to lielajiem. To­mēr bez plāniem par administratīvi teritoriālās reformas turpināšanu valstī par visas teritorijas vienmērīgu attīstību netiek domāts. Pie­mērs — nākamajā ES fondu plānošanas periodā līdzekļi būs pieejami tikai deviņām lielajām pilsētām un 21 attīstības centram. 
Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Spro­ģe piebilda, ka nav runa par to, ka mazie novadi nebūtu gatavi sadarbībai, tieši otrādi. «Mēs bijušā Jēkabpils ra­jona teritorijā ļoti labi sadarbojamies ar citiem novadiem, ir izveidota Sēlijas no­vadu apvienība, ar ko kopā veidojam dažādus projektus kultūras, izglītības jomā,» — teica I. Sproģe.
   Līdzīgu viedokli pauda arī Naukšēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Zu­ments. Viņš uzsvēra, ka, lai gan Nauk­šēnu novads iedzīvotāju skai­ta zi­ņā ir piektais mazākais Lat­vijā, dažādos attīstības rādītājos tas krietni ap­steidz daudzus izmēros prāvākus novadus.
 Lai labāk spētu aizstāvēt mazo novadu intereses, paš­valdību vadītāji vienojās ar LPS administrācijas atbalstu veidot Mazo novadu apvienību, savukārt LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis pauda, ka izvirzīs prasību dot iespēju visu pašvaldību grupu pārstāvjiem, arī attīstības centriem, Pierīgas pašvaldībām un citiem piedalīties koalīcijas padomes sēdēs. Patlaban tāda iespēja ir tikai Lielo pilsētu asociācijai.
   Stereotipi ir jālauž, un ma­zos novadus nevajag uz­skatīt par neveiksminiekiem un tādiem, kam Eiropas struktūrfondi un attīstības iespējas nepienākas — vienoti bija pašvaldību vadītāji.
   Nenoliedzami, mazajiem novadiem jāsaskaras ar dažādiem izaicinājumiem, tostarp demogrāfiskā situācija, iedzīvotāju aizplūšana, kvalificēta darbaspēka trūkums, kas ne­reti traucē piesaistīt investorus, taču vienlaikus ir arī virkne priekšrocību, ko ir jāspēj pilnveidot un izmantot savā labā.
Nākamā mazo novadu sanāksme notiks 2016. gada janvārī pēc LPS domes sēdes, bet līdz tam aktīvistu grupa sagatavos nepieciešamo do­kumentāciju apvienības veidošanai.
 
Fakti:
Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, Latvijā ir 39 pašvaldības ar iedzīvotāju skaitu līdz 5000: Aglonas, Aknīstes, Alsungas, Apes, Baltinavas, Beve­rīnas, Cesvaines, Ciblas, Dundagas, Durbes, Ērgļu, Jaunpie­balgas, Jaunpils, Līgatnes, Lubānas, Mazsalacas, Mālpils, Mērsraga, Naukšēnu, Neretas, Nīcas, Pārgaujas, Pāvilostas, Raunas, Rojas, Rucavas, Rugāju, Rundāles, Salas, Sējas, Skrīveru, Strenču, Tērvetes, Vaiņodes, Varakļānu, Vārkavas, Vecpiebalgas, Viesītes un Zilupes novads.

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

  1. viedoklis
    viedoklis
    pirms 8 gadiem

    Tas jau bija gaidāms,ka mazie novadi spīrāsies pret apvienošanos,jo mazie "kundziņi" vairs nebūs zirgā. Nav ko te plātīties - mēs to,mēs šito! Nejūtu labumu ne no tā, ne no šitā,kā vienīgi galvassāpes un stresu. Bet cik jūs esiet naudas noēduši uzturot visas administrācijas?Kā jau teicu,visus grants ceļus rajona robežās varētu bijis atjaunot. Es uzskatu,ka jātaisa viens novads bijušā rajona robežās. Nu nebūs sliktāk! Uzlabosies arī saikne starp varu un iedzīvotājiem. Plāni,ne plāni,bet man liekas,ka pasaule iet ārā no rāmjiem. Trakums.

    Atbildēt
  2. skotņiks
    skotņiks
    pirms 8 gadiem

    Vajag vienotu Sēlijas novadu Daugavas kreisajā krastā un viss,par centru var diskutēt;Jēkabpils vai Viesīte.Es būtu par Viesīti,jo tas būtu arī vēsturiski pareizi.

    Atbildēt

Pievienot komentāru

UZMANĪBU!
Jūsu IP adrese ir bloķēta, neskaidrību gadijumā sazinieties ar administrāciju!