Moderns aprīkojums – katra galdnieka sapnis
AIJA VALDMANE

Zēniem ir puiku sirdis. Tas nozīmē, ka viņu intereses  ir citādākas nekā meitenēm. Tas nozīmē, ka jau no mazām dienām zēnu rotaļlietas ir  mašīnas, helikopteri, šautenes un zobeni.
   Tas nozīmē, ka viņus lielākoties interesē tas, ko dara  tētis, nevis mamma – kā viņš krāso virtuves ķeblīti, kā dzen naglu putnu barotavā, kā darbojas ar urbi... Jā, zēni «sēž» arī internetā,  jo tagad ir moderno tehnoloģiju laiks, un bez šīm zināšanām dzīvē neiztikt. Taču pamatpatiesība ir tāda, ka vīrieša cilvēkam ir jāprot arī praktiskie darbi, tie, kas vajadzīgi ikdienā. Tie jāiemācās jau no mazām dienām, un  skolā šīs iemaņas apgūstamas zēnu mājturības stundās.
 
Obligātais darbs –  akrobāts
Zasas vidusskolā mājturību māca skolotājs Uldis Auzāns. Ciemos pie viņa ieradāmies tad, kad 5. klases zēni tikko bija beiguši gatavot obligāto darbu –koka akrobātu, kas šī vecuma zēniem ir sarežģīts uz­devums. Kā stāsta un rāda pedagogs, darinot šo figūru, tiek izmantoti visi tehniskie paņēmieni: griešana, rotāšana, krāsošana, savienošana, līmēšana, kas attīsta skolēna prasmes.  Kamēr zēni strādā, aplūkojam kabinetu – tas ir moderns, gaumīgs, un to veido trīs daļas: mācību klase, kuru var nodalīt ar aizbīdāmajām dur­vīm, darba klase un ark­veidīga instrumentu telpa, kurā atrodas modernākie instrumenti, kādi vien redzēti. U. Auzāns atzīst, ka viņš nezinot otru skolu Latvijā, kurā būtu tik kvalitatīvs un daudzveidīgs aprīkojums: dažāda veida kalti, urbjmašīnas, slīpmašīnas, lentzāģi, moderni darbgaldi ar akumulatoru, skaidu sūcēji jeb ventilatori, frēzes u.c. Vienā telpas daļā tuvāk sienai novietots sīko instrumentu plaukts ar galdu. To var racionāli izmantot, jo pieeja ir no abām pusēm. Kopā šis aprīkojums maksājis ap 10 000 eiro, un to skolotājs ieguvis, pateicoties partijas un uzņēmēju atbalstam. Lielākā daļa instrumentu atvesti no Dunavas, taču daļa atrodas arī Rubeņu un Jēkabpils pamatskolā. 
 
Pilns teksts – 21. janvāra "Brīvajā Daugavā". 
Ja vēlaties abonēt šī (vai jebkura cita BD numura, sākot no 2010. gada) numura elektronisko (pdf) versiju, rakstiet uz e-pastu: sarmite@bdaugava.lv
Piemēram: Vēlos saņemt "Brīvās Daugavas" 21. janvāra numuru savā e-pastā: manspasts@inkaste.lv (jūsu e-pasta adrese).
Viena numura cena – 0,44 eiro, mēneša maksa – 3,80 eiro  (t. sk. PVN 21%) (būs jāveic pārskaitījums internetbankā). 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Dace
    Dace
    pirms 4 mēnešiem

    Ja raksts ir par skolotāju un mājturības kabineta aprīkojumu, tad nav īsti saprotams tendenciozais raksta ievads! Ja, piemēram, zēnam interesē kā mamma gatavo ģimenei vakariņas, vai tad viņam nav puikas sirds? Kam un kāda sirds būtu situācijā, kur virtuves ķeblīti krāsotu mamma un par izrādītu interesi gan dēls, gan meita? Un, vai dzīve nav pierādījusi, ka praktiskie darbi, tie, kas vajadzīgi ikdienā, ir jāprot ne tikai vīrieša cilvēkam?

    Atbildēt

Pievienot komentāru