Mudina kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu
SARMĪTE RUTKA

Nesen Jēkabpilī viesojās bijusī kultūras ministre, tagad – Eiropas parlamenta (EP) deputāte, EP Kultūras un sporta komisijas priekšsēdētāja vietniece Dace Melbārde un biedrības «Culturelab» pārstāvji, lai tiktos ar Jēkabpils domes un apkārtējo novadu vadību un kultūras jomas darbiniekiem un aicinātu mūsu pilsētu startēt Eiropas kultūras galvaspilsētas konkursā.
     Kā zināms, Eiropas kultūras galvaspilsētas izvēlēšana ir viena no pazīstamākajām ES iniciatīvām ar mērķi –aizsargāt un veicināt kultūru daudzveidību un uzsvērt to kopīgās iezīmes, vairot iedzīvotāju piederības apziņu kopējai kultūras telpai, kā arī veicināt kultūras ieguldījumu pilsētu ilgtermiņa attīstībā saskaņā ar to attiecīgajām stratēģijām un prioritātēm. Pēc iepriekš izstrādāta kalendāra katru gadu šis tituls pienākas divām pilsētām divās atšķirīgās valstīs. 2027. gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukums tiks piešķirts vienai Latvijas un vienai Portugāles pilsētai. Latvijā tas notiks jau otro reizi – 2014. gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas bija mūsu Rīga un Ūmeo Zviedrijā.
     Līdzīgas tikšanās D. Mel­bārdes komanda jau aizvadījusi ar pašvaldību vadītājiem Kuldīgā, Liepājā un Jūrmalā. To laikā pašvaldības un pašvaldību apvienības ir mudinātas piedalīties konkursā, ir izzināta citu Eiropas kultūras galvaspilsētu pieredze, kā arī apspriestas iespējas padarīt pilsētas pazīstamas Eiropas mērogā, tādējādi attīstot kultūru, tūrismu, ekonomiku kopumā. 
     Dace Melbārde atzina, ka Jēkabpils priekšrocības dalībai šajā konkursā esot īpašais novietojums novadu krustpunktā ar bagāto kultūrvēsturisko mantojumu un īpašo atdzimošo Sēlijas burvību, Daugavas kā tautas likteņupes un dažādo kultūru un tautu vienotājas klāt­esamība, daudznacionālais iedzīvotāju sastāvs (īpaši uzsverot vecticībnieku ienesto kultūras bagātību), Krust­pils pils, Strūves meridiāna punkts un reizē labi attīstītas laikmetīgās kultūras tradīcijas, ko spējusi realizēt vietējo kultūras darbinieku komanda. Pozitīvas izšķiršanās gadījumā pieteikums konkursam jāsagatavo diezgan īsā laikā – līdz nākamā gada jūnijam. Pirmkārt, jāveido profesionāļu komanda, kas izstrādās to virzienu, kas būs galvenais un unikālais piedāvājums. Pēc tam seko finansējuma atvēlēšana un piesaistīšana visām galvenajām aktivitātēm, turklāt jāņem vērā, ka konkursa vērtētāji vislielāko uzmanību pievērš tam, cik ļoti visās kultūras norisēs ir iesaistīta vietējā kopiena un cik daudz iniciatīvu nāk no pašiem iedzīvotājiem, nevis tiek mākslīgi ģenerētas «no augšas», nereti pat apmaksātu ārzemju speciālistu galvās. 
Protams, viss šis gan cilvēkresursu, gan finansiāli ietilpīgais pieteikuma sagatavošanas un iesniegšanas process negarantē vietas kļūšanu par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Tomēr speci­ālisti uzsver, ka ieguldītais vietējās kultūras attīstībā nekur nepazūd, turklāt  var tikt izmantots jau kā sagatave nākamajai konkursa reizei. Piemēram, Cēsis un Kuldīga pagājušajā reizē startēja ar atsevišķiem piedāvājumiem, bet zaudēja Rīgai, turpretim šoreiz lemj par kopīgu pieteikumu. Interesi par šo konkursu izrādījusi arī Liepāja. 
    Jēkabpils domes priekšsēdētājam Aivaram Kra­pam vaicājām, vai viņš redz iespēju un vajadzību arī mūsu pilsētai kopā ar apkārtējiem novadiem gatavoties un startēt šajā konkursā.
    – Ja Jēkabpils būtu sa­glabājusi atsevišķas pilsētas statusu, es pieļautu, ka varam nepiedalīties šajā konkursā. Bet, tā kā tagad kopā ar novadiem Jēkabpils pārstāv Sēliju, un Sēlija at­bilstoši Valsts prezidenta iniciatīvai ir atzīta par vēsturisko zemi, tad domāju, ka mums kā Sēlijas galvaspilsētai ir jāstartē konkursā, lai kopā ar novadiem ne tikai ar vārdiem, bet darbos popularizētu Sēlijas identitāti. Do­māju, ka novadiem pret to nav negatīvas attieksmes. Pieteikuma sagatavošana finansiālus ieguldījums neprasa, bet, iegūstot Ei­ropas kultūras galvaspilsētas statusu, jārēķinās arī ar fi­nansiāliem ieguldījumiem. Jautājums būs jālemj kopā ar novadiem, ko arī darīsim, – stāsta Aivars Kraps.      
 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (38)

 1. A
  A
  pirms 9 mēnešiem

  " konkursa vērtētāji vislielāko uzmanību pievērš tam, cik ļoti visās kultūras norisēs ir iesaistīta vietējā kopiena un cik daudz iniciatīvu nāk no pašiem iedzīvotājiem". Jēkabpilī jau viss OK, ir iedzīvotāju projekti, ieteikumi. Bet tur bildē stāv Sproģe un viņai izdzirdot vārdus "vietējā kopiena", nelaba dūša paliek. Atkal šī taisaprojektus - trenažieri ciematiem un Salas pagastā ieliek 3 ciematos. bet Sēlpils pagastā nevienā. Viņai var teikt, var rakstīt, bet viņa ir kurla un akla

  Atbildēt
 2. NO LAUKIEM
  NO LAUKIEM
  pirms 9 mēnešiem

  Aizsēdējusies Sproģes kundze savā amatā

 3. Liene
  Liene
  pirms 9 mēnešiem

  Nevienas sliktas dūšas pazīmes,bet tu kā vienmēr murgo arī pa dienu.Nav aizliegts,var arī tā.

 4. B
  B
  pirms 9 mēnešiem

  rasma,tev vajag trenažieri??????tu nopietni?????tu taču vari trenēties uz kazām!!!!!

  Atbildēt
 5. ???
  ???
  pirms 9 mēnešiem

  Kāpēc nevienā Sēlpils ciematā nebūs āra trenažieru, bet Salas pagastā būs 3 ciematos? Jau ar novada svētkiem tas pats, jo svētki bez maksas ir Biržos un Salā, bet Sēlijā nekas bez maksas nenotiek? Kāpēc viss kā Potjomkina sādžā jāgrūž Zvejnieklīcī, kur vietējie nemaz netiek, jo pat no Sēlijas ir 3 km nemaz nerunājot par Sēlpili. Līkumiem un Zaķēniem. Sproģe, ko tu tur radio1 studijā teici, ka klausi tutu un esi pret reformu? Tauta tev 100x ir teikusi, ka kapi Sēlpilī nav vienīgais objekts, ka te vēl ir arī dzīvie cilvēki. Ir dzīvie tev par lielu nožēlu

  Atbildēt
 6. vietējais
  vietējais
  pirms 9 mēnešiem

  Visi vietējie tevi labāk redzam ejam nekā nākam un sarunāties tu pat pie vecuma neesi iemācījusies.Ko tad tu gribēji citu no Sproģes,ja ar ķengām,intrigām,sūdzībām par viņu un novadu esi gadiem esi izcēlusies.Pareizi dara,ka uz tevi neklausās .Man gan viņa vienmēr normāli atbild pa telefonu un klātienē.Pat paldies pasaka par ieteikumiem.Pati esi to paladziņu paklājusi,nav ko sūdzēties.

  Atbildēt
 7. ?
  ?
  pirms 9 mēnešiem

  Ko tu te murgo? Kāpēc Sēlijas ciematā nebūs āra trenažieru, bet 3 Salas pagasta ciemos būs?

 8. vietējais
  vietējais
  pirms 9 mēnešiem

  Patiesība kož acīs,bet tu te vari trakot cik gribi ,uz tevi gan neviens neklausīsies.Kas pelnīts tas pelnīts.Tu taču Sēlijas centrā zemi privātajiem atdevi,kur tad novads lai uzliek trenažierus? Pašas darbi aizmirsās?DDDDD

  Atbildēt
 9. ?
  ?
  pirms 9 mēnešiem

  Sēlpils pagasta Zemes komisiju vadīja Andris Bārzdiņš. Viņam īpašumi abās pusēs Sēlpils pagasta ēkai. Un ap Sēlpils pagasta ēku zemes ir ļoti daudz tur varētu pat sporta laukumu uztaisīt, kur nu vēl 7 trenažierus uzlikt. Es nezinu, kas un kurā galā tev tur kož, bet tavai zināšanai, trenažierus var uzlikt arī pie Sēlpils pagastam piederošās mājas Ieviņas (draudzes nams) un daudzdzīvokļu māju pagalmos.

 10. no Sēlpils
  no Sēlpils
  pirms 9 mēnešiem

  Tikai tu esi aizmirsusi,ka biji pagasta priekšniece un pārvaldes ēkai blakus ir baznīcas zeme.Kur skatījies,ka nenokārtoji,lai cilvēki varētu dzīvokļus privatizēt lielajās mājās,jo zeme bija atdota privātajam un ne jau Bārzdiņam??!!!Tev visur citi vainīgi,bet pati svētā nevainība.Nefleitē kārtējo reizi!

  Atbildēt
 11. ?
  ?
  pirms 9 mēnešiem

  Kāds sakars dzīvokļiem ar to, ka SALAS novads Sēlijas ciematā neierīko āra trenažierus??? Nemuldi, Sproģe, un atbildi kāpēc radio1 tu saki, ka ieklausies tautas balsī, bet kad Sēlijas iedzīvotāji saka, ka ciematā nav ne volejbola tīkla, ne trenažieru, tu te murgo par dzīvokļiem. Dzīvokļos trenažierus katrs pats uzliks. Un vēl, birztalu nopirka pārvaldnieces ģimenes loceklis.

 12. no Sēlpils
  no Sēlpils
  pirms 9 mēnešiem

  Nu gan tev gari vadi-jo zeme pēc tavas nekā nedarīšanas pieder privātpersonai un pašvaldībai jābūt nomas līgumam un īpašnieka piekrišanai.Zeme arī jāmēra,jāraksta zemes grāmatā,lai uzliktu trenažierus.Arī dzīvokļus cilvēki nevarēja privatizēt,jo mājas atradās uz privātās zemes un tu lietas labā neko kā pagasta priekšniece nedarīji.Ferštein?Savu baļķi kā vienmēr neredzi ,bet visur novadu vaino.Tev kā vienmēr,ja kāds tev ne pa prātam ko raksta,tad obligāti to dara Sproģe,bet nevaru tevi iepriecināt,neesmu viņa.Tikai jau baznīcas zemē iekārtotajā sporta laukumā ,kur ir volejbola un basketbola laukumi,neesi redzēta formas pieglancēt.Nerunā visas tautas vārdā,es vismaz tevi nepilnvaroju.Tas tev raksturīgi, ka uzmeties par pilnvaroto un tik muldi un pat raksti citu cilvēku vārdā sūdzības,piemēram pastam .Beidzot paklusē,kauns lasīt tās tavas stulbības.

  Atbildēt
 13. ?
  ?
  pirms 9 mēnešiem

  Tu paprasi Andrim Bārzdiņam kā bijušajam Zemes komisijas priekšsēdētājam kāpēc zemi zem daudzdzīvokļu mājām atdeva vēsturiskajiem zemes īpašniekiem! Man jau liekas, ka tā tas ir visā Latvijā, arī Rīgā. Kā pašvaldība var "paņemt" svešu īpašumu? Man Jēkabpilī bija pašvaldības dzīvoklis. Es to privatizēju, bet zeme pieder kādam turīgam rīdziniekam un viņa vārdā zemes nomas jautājumos ar mani sazinās viņa advokāts. Zvejnieklīcī Salas novads liks vides objektu uz svešas zemes, slēgs nomas līgumu. Tur var noslēgt nomas līgumu, bet Sēlijā pat uz Sēlpils pagastam piederošas zemes mevar uzlikt trenažierus? Tak beidz murgot!

 14. no Sēlpils
  no Sēlpils
  pirms 9 mēnešiem

  Ka liekas ,tad var sasisties un zeme Zvejnieklīcī pieder novadam.Lai cilvēki varētu privatizēt dzīvokļus vispirms pagastam bija jāieraksta zemes grāmatā,bet tu nelikies ne zinis.Par to ir stāsts.Tiešām beidz murgot !

  Atbildēt
 15. sēlpiliete
  sēlpiliete
  pirms 9 mēnešiem

  rasma, tu domes vadītājas mazā pirkstiņa neesi vērta, kādus pasaules grēkus tik nepieraksti.ne tu kur ej, ne cilvēki ar tevi kontaktējas, nav ko citus vainot.tavus "juku laikus un 'fīrermetodes" labi atceramies.valdīšana tev bij īsa, bet mēslus daudz savārīji.kam tev trenažieri, tu taču tikai datoru jēdz klabināt un murgot gaišā dienas laikā.uz trenažiera nebūs kad trenēties, jo jārej, jārej, jārej...

  Atbildēt
 16. ?
  ?
  pirms 9 mēnešiem

  Sproģes lielie darbi: likvidēta un tagad pārdošanā izlikta Sēlpils skola likvidēts muzejs Raiņa klubs un tagad izlikts pārdošanā apsolīts, bet nesaremontēts Gretu ceļš :) aizslēgta mazmājiņa ciematā Sēlpils nav skolas autobusu visā novadā dienas centru nav vispār nevienā ciematā pat Salā Tiešām diži darbojusies!

  Atbildēt
 17. B
  B
  pirms 9 mēnešiem

  Oj, kur man žēl, ka tev problēmas ar nesaturēšanu, kas tevi vajā jau padsmit gadus, kuru laikā tu bazūnē vienu un to pašu-tev nav mazmājiņas,utt.Grāb ciet to mantu, ko kladzini?Te tev neviens nepalīdzēs.Ne jau viena Sproģe balsoja par pārdošanu, tavi visi trīs Sēlpils deputāti Bite, Rušīņš, Balodītis arī.Visi vienbalsīgi!!!!!Kā redzams tev vienas un tās pašas problēmas un "netaisnīgais smagums" vienai pašai jānes.Ha,ha!Kāpēc tavi sēlpiliešu deputāti tevi neatbalsta???Atbildi te visi zina-neesi par pilnu ņemama!Otra tava atbilde- visi "iebaidīti "arī zināma, vari neatkārtot!HA,HA

Pievienot komentāru