Nenokavēsim savas saknes!
Anita Rubine, Jēkabpils pilsētas bibliotēkas bibliogrāfe

22. aprīlī, sestdien, plkst. 11.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu un tikšanās zālē aicinām  tos, kam interesē savas dzimtas vēstures pētniecība un ciltskoka veidošana. 
  Jo! Par savu pieredzi stāstīs un padomu sniegs cilvēks, kas savas senčus izzinājis, cik vien tas  iespējams – līdz pat 18. gadsimtam. 
Laikraksta «Brīvā Dau­gava» galvenais redaktors, radurakstu un baznīcas vēstures pētnieks Jānis Apīnis par dzimtas vēsturi interesējies jau jaunībā, taču pamatīgāk radurakstu  izpētei pievērsās, kad pirms 10 gadiem Latvijas Valsts vēstures arhīva interneta vietnē www.lvva-raduraksti.lv kļuva pieejamas digitalizētās baznīcu grāmatas, mui-žu dvēseļu revīzijas, tautas skaitīšanas  un citi ģeneoloģiskiem  pētījumiem svarīgi materiāli. Lai saprastu ne­skaidros, vietām gandrīz nesalasāmos rokrakstus, pie tam dažādās valodās un rakstībās, bija nepieciešama liela pacietība. Bet nu citiem radurakstu pētniekiem jau ir krietni vieglāk, jo, pateicoties domubiedriem – entuziastiem, arī Jānim, pirms septiņiem gadiem tika izveidots portāls  www.ciltskoki.lv, kur tiek publicēti jau atšifrēti dažādu Latvijas draudžu metriku reģistri, dvēseļu revīziju  materiāli un cita pētniekiem noderīga informācija.
   Kā meklēt ziņas par saviem senčiem, ar ko sākt, kā izmantot šai tēmai veltītos interneta resursus un programmas, ko dzimtas sakņu izzinātāji var atrast Jēkabpils un tās apkārtnes dažādu konfesiju baznīcu grāmatās (metrikās), 19. gs. tautas skaitīšanas un dvēseļu revīziju materiālos – šos un daudzus citus jautājumus būs iespēja noskaidrot tikšanās reizē bibliotēkā. Ja interese neapsīks, organizēsim vēl citas pārrunu-no­darbību reizes turpmāk. 
Nenokavēsim savas saknes! Kamēr vēl mūsu vec­māmiņas un vectētiņi atceras stāstīt par viņu pašu vecvecākiem un atpazīst sejas senās fotogrāfijās ģimenes albumos, kamēr vēl zina senās senču māju vietas, iesim pie viņiem, jautāsim, pētīsim, noskaidrosim, pierakstīsim atmiņas par dzimtas likteņstāstiem, tradīcijām un leģendām. Un mācīsimies arī visus šos virzienus precizēt, salīdzinot ar ziņām arhīva fondu dokumentos.
Lai mums visiem izdodas savdabīgs un aizraujošs ceļojums pagātnē!
   Uz radurakstu pētnieku pirmo praktisko nodarbību aicinām pieteikties iepriekš pa telefonu 29554991 vai personiski pilsētas bibliotēkā, Vecpilsētas laukumā 3.
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. Ruta
  Ruta
  pirms 4 gadiem

  Radurakstu apzināšana – svēts pienākums savas dzimtas un tautas pagātnes, tagadnes un nākotnes priekšā! Koks zaļo, ja tam ir spēcīga sakņu sistēma, dzimta un tauta ir stipra, ja ar mums kopā ir mūsu priekšteči, viņu mantojums. Apzināsim un izzināsim savas saknes, tās ir mūsu spēka avots! Tas ir pamats mūsu kā latviešu tautas pastāvēšanai globalizācijas apstākļos. Leposimies ar saviem senčiem! Lai veicas!

  Atbildēt
 2. Ruta
  Ruta
  pirms 4 gadiem

  Turpinājums: Apzināsim un izzināsim savas saknes, tās ir mūsu spēka avots! Tas ir pamats mūsu kā latviešu tautas pastāvēšanai globalizācijas apstākļos. Leposimies ar saviem senčiem! Lai veicas!

  Atbildēt

Pievienot komentāru