Neparasta izstāde par zirgiem latviešu sētā un kultūrā
Jānis Apīnis

 Jēkabpils pilsētas bibliotēkas  Izstāžu un tikšanās zālē atklāja savdabīgu izstādi, kuras nosaukumam tās veidotāji ir likuši rakstnieces Ingas Ābeles vārdus «Kad zirgs bija cilvēka spārni». 
    Izstādi veido novadpētnieces Sarmītes Ozoliņas savāktie, kā arī pilsētas bibliotēkā esošie materiāli un stāsti. Tāpat  ir  skatāmi vairāku privātpersonu tieši izstādei doti unikāli eksponāti. Kā jau nosaukums liecina, viss redzamais ir par zirgiem – fotogrāfijas no seniem ģimenes albumiem, dokumenti, bukleti, speciālā literatūra par zirgkopību, seni priekšmeti, atmiņu apkopojums, pat kādreiz izmantotu buramvārdu pieraksti. Arī dažādas zirglietas, kuru nosaukumus mūsdienās  reti kurš vairs zina. Un cik  zirga apmatojuma  krā­su šodien  zinām? Izrā­dās, ka savulaik zirga pasēs (arī tādu izstādē var apskatīt) ir ierakstītas divpadsmit oficiāli apstiprinātas krāsas, bet tautas dziesmas piedāvā vēl vairāk toņu un nokrāsu. Starp eksponātiem – bez vēsturiskām fotogrāfijām, dokumentiem un grāmatām – ir kāzās zirga aizjūgam liekamie zvārgulīši,  pinekļu atslēgas,  astru paraugi, segli un citi aizjūga piederumi, neparasti pakavi, kamanu sega no kažokādas un daudz kas cits.
    Atklāšanas pasākumā Sarmīte Ozoliņa stāstīja, ka iecere par šādu izstādi  viņai  jau bijusi pasen, un   laika gaitā dažādu materiālu par zirgiem  un to saimniekiem Krustpils un Jēkabpils apkaimē ir savākts krietni daudz. Un nu sadarbībā ar  pilsētas bibliotēku un ar biedrības «Jēkabpils mantojums» atbalstu izveidota šī izstāde. Bibliotēkas vadītāja Renāte Lenša pauda prieku par  šī kop­darba  veiksmīgo rezultātu un,  uzsverot savulaik zirga nepārvērtējamo nozīmi  katrā sētā un ģimenē un  latviešu kultūrā, aicināja klāt­­esošos  stāstīt savas atmiņas par zirgiem. Un tādu, par pārsteigumu, bija daudz un ļoti emocionālas – par gandrīz katram bērnībā bijušo  koka zirdziņu, par pusaudža gadiem kopā ar kolhoza zirgiem, kara gados pieredzēto vācu un krievu karavīru attieksmi pret zirgiem un daudz ko citu. Kāda kundze izrādījās vienīgā, kas bijusi pieguļā – kopā ar tēvu, bet vēl cita pasākuma dalībniece stāstīja par  to, cik balti zirgi jaunai meitai jāsaskaita, līdz viņu uzmeklēs precinieks. Tā vakara gaitā atmiņas mijās ar Sarmītes Ozoliņas stāstiem par katru eksponātu, bet sarīkojuma emocionālo noskaņu  papildināja Daigas Kalniņas vadībā kopīgi dziedātās dziesmas, arī par zirgiem, protams.
   Izstādi ikviens interesents var apskatīt līdz 31. martam. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. vērotājs
  vērotājs
  pirms 3 gadiem

  Noskatījos JL video sižetu, vienas vecas grošas ar skabiem ģīmiem, meldiņu velk kā bērēs. pat Jānis ne savā ādā. :D Kur jaunatne? Tēma interesanta.

  Atbildēt
 2. A
  A
  pirms 3 gadiem

  Šodien izstādi apmekleja 40 bērni vecumā no 6-18 gadiem un 10 pieaugušie no Daugavpils. Ļoti patika.

Pievienot komentāru