NMPD vadība Jēkabpilī tiekas ar darbiniekiem
INESE ZONE

BD jau informēja, ka uzsākta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vakara, nakts un agrās rīta stundās (no pulksten 22.00 līdz 8.00) strādājošo ātrās palīdzības brigāžu skaita samazināšana. No 1. augusta lēmumam par šo reorganizāciju jāstājas spēkā. Izmaiņas būs arī Jēkabpilī un reģionā. Viesītē nakts brigādes vairs nebūs, bet Jēkabpilī trīs diennakts brigāžu vietā paliks divas.  Dienas laikā darbosies vēl arī divas dienas brigādes, bet naktī paliks tikai abas diennakts brigādes.
    NMPD dienesta darbinieku Zemgales reģiona arodbiedrības priekšsēdētāja  Marija Pentjukova BD par to jau pauda darbinieku viedokli, ka izmaiņas rada bažas, vai Jēkabpils brigādes varēs nogādāt narkoloģijas un psihiatrijas pacientus uz Daugavpili un Ģinter­muižu, kas atrodas Jelgavā, un citus pacientus uz Rīgu smagos traumu un saslimšanu gadījumos un vienlaikus  operatīvi palīdzēt visiem, kam tas nepieciešams. 
    Ar  mērķi kliedēt satraukumu un skaidrot šādas ieceres iemeslus 11. jūlijā Jēkabpilī viesojās NMPD vadītāja Liene Cipule, direktores vietnieks operatīvajos jautājumos Kristians Ga­landers, Zemgales reģionālā centra vadītājs Dmitrijs Sergejevs, komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša un  organizēšanas un attīstības nodaļas vadītāja Dace Kluša. 
 
Joprojām satrauc  darba organizācijas un samaksas jautājumi
    NMPD darbinieku Zem­gales reģiona arodbiedrības priekšsēdētāja Marija Pen­tjukova stāsta, ka kopā ar kolēģiem bijis sagatavots un iesniegts priekšlikums nelikvidēt trešo diennakts brigādi, bet vadība to nav apspriedusi un informējusi, ka reforma notiks kā plānots. Tas jau esot ietekmējis darbiniekus, un viņa zinot, ka reģionā daži jau uzrakstījuši atlūgumus, bet darbinieku jau tā trūkst. Nav noslēpums, ka ātrās palīdzības mediķiem izmaiņas dienas un diennakts brigāžu skaita ziņā rada izmaiņas darba samaksā, jo par dar-bu nakts brigādē ir lielākas piemaksas. Sarūkot iespējām tās saņemt, cilvēki, kuri strādā vairākās darbavietās, no «ātrajiem» iet prom.
    – Par darbu dienas brigādē piemaksa būs 15%, bet par nakts brigādi  ir 75%. Tas, protams, cilvēkiem liek domāt, par ko izšķirties. Vēl arī esam uzzinājuši, ka mūsu darbinieki, aizejot izdienas pensijā, vairs nesaņems kompensāciju, kāda bija līdz šim. Mēs vaicājām, kāpēc tieši Jē­kabpilī likvidē vienu diennakts brigādi, un atbilde bija, ka te ir pieejama slimnīca, un pacienti ar sekundārām problēmām, piemēram, augstu temperatūru paši var aizkļūt uz slimnīcu,  – saka M. Pentju­kova. Viņa stāsta, ka dienesta vadība solījusi oktobrī veikt analīzi, kā izmaiņas ietekmējušas darbu, un tikties un runāt par to ar darbiniekiem.  
 
Nevarēs strādāt normālo pagarināto darba laiku
   Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša BD atbildēja, ka dati un situācija ir ļoti rūpīgi  analizēti, jo dienesta atbildība ir nodrošināt palīdzību iedzīvotājiem gan dienas, gan nakts laikā. Ar darbiniekiem esot pārrunāts vēl viens būtisks faktors, kas liek meklēt risinājumu – Satversmes tiesas lēmums. No nākamā gada arī mediķiem un mūsu brigāžu šoferim nebūs vairs pagarinātā darba laika, bet būs jāstrādā normālais darba laiks (168 stundas mēnesī), turklāt arī pieļaujamais virsstundu skaits ir ierobežots. Tas nozīmē, ka NMPD darbinieki pēc jaunā gada varēs strādāt mazāk stundu nekā šobrīd, bet, tā kā visā nozarē trūkst personāla, arī dienestā no jaunā gada nav sagaidāms masveidīgs trūkstošo darbinieku pieplūdums. 
    – Kā šādā situācijā mums saglabāt esošo brigāžu skaitu (188), brigāžu teritoriālo pārklājumu (103 NMP punkti) un vienlaikus nodrošināt to, ka spējam reaģēt uz visiem iedzīvotāju izsaukumiem kā līdz šim? Viens no risinājumiem ir sabalansēt dežūrā esošo dienas un diennakts brigāžu skaitu atbilstoši izsaukumu intensitātei. Jau no jūlija iesākta atsevišķu diennakts brigāžu pārveide par dienas brigādēm, un līdz gada beigām plānots izveidot 18 dienas brigādes. Lai pieņemtu šādu lēmumu, kopīgi ar reģionālo centru vadītājiem ir detalizēti izvērtēta situācija katrā NMP punktā un brigādē (saņemto izsaukumu skaits pa diennakts stundām, izsaukumā pavadītais laiks, slimnīcu tuvums, brigāžu izvietojums reģionā un iespēja piesaistīt papildspēkus u.c.). Tāpat katrā vietā ir vērtēta reālā iespēja nodrošināt brigādes personālu. Apzinoties, ka ne vienmēr pārmaiņas, kas ir nepieciešamas, visiem ir vienlīdz izdevīgas, tika meklēti risinājumi, kā finansiāli kompensēt darbiniekiem diennakts brigāžu pārorganizēšanu par dienas brigādēm. Te gan jāsaka, ka finansējumu tam var rast tikai no izmaiņu rezultātā iegūtā. Līdz ar to darbiniekiem par darbu dienas brigādēs tiks maksāta piemaksa. Ja runājam par Jēkabpili – dienā šeit katra brigāde izpilda vidēji četrus izsaukumus, bet naktī katra brigāde izpilda vairs tikai vienu divus izsaukumus. Turpmāk Jē­kabpilī nakts laikā dežūrēs divas brigādes, līdz ar to izsaukumu skaits uz vienu brigādi būs 2–3, kas joprojām būs zemāks nekā brigādes veic dienas laikā, – skaidro I. Bukša.  Viņa informē, ka NMPD direktore Liene Cipule uzsver: «Mūsu mērķis ir sakārtot savu darbu tā, lai varam ātrāk ierasties un labāk reaģēt tajos brīžos, kad iedzīvotājiem visvairāk nepieciešama neatliekamā palīdzība. 80% no visiem izsaukumiem saņemam dienas laikā, taču tieši dienā ir visgrūtāk nokomplektēt brigādes un operativitāte ir zemāka.»
   I. Bukša ziņo, ka dienestā pavisam ir 188 brigādes. Dienā šīs brigādes izpilda teju tūkstoti izsaukumu, bet naktī izsaukumu ir četras reizes mazāk (vidēji 240). Taču atalgojuma sistēma, kas paredz par darbu naktīs 75% piemaksu, vairāk motivē personālu darbam nakts stundās, nevis dienā, kad izsaukumu ir ievērojami vairāk un pacientiem brigāžu palīdzība vajadzīga biežāk. Plānotās izmaiņas paredzot līdz gada beigām pārveidot 18 esošās diennakts brigādes par dienas brigādēm, kas ļaus veiksmīgāk nokomplektēt tās darbam dienas laikā, tā nodrošinot savlaicīgu palīdzību pacientiem. Otrkārt, izmaiņas ļaus palielināt brigāžu personāla atalgojumu par darbu dienas laikā, lai motivētu darbiniekus strādāt tad, kad izsaukumu ir visvairāk.
 
Arī turpmāk reaģēšot uz katru izsaukumu
    – NMPD uzsver – darba organizācijas izmaiņas nekādi nemaina neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanu iedzīvotājiem. Arī turpmāk dienests jebkurā diennakts stundā reaģēs uz visiem izsaukumiem kā līdz šim. Ja nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, iedzīvotājiem jā­zvana uz ārkārtas tālruni 113. Dispečeri īpašā datorpro­grammā redz visas mediķu brigādes un nekavējoties nosūta tuvāko brīvo. Situā­cijās, ja vietējā brigāde ir aizņemta vai aizvedusi pacientu uz slimnīcu, izsaukumā tiek nosūtīta cita brigāde, kura tajā brīdī atrodas vistuvāk. NMPD atgādina – uz ārkārtas tālruni 113 jāzva­na nekavējoties, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ir gūta smaga trauma, ir stipra asiņošana, ir pēkšņa, dzīvību apdraudoša saslimšana (infarkts, insults u.c.) u.c. kritiskas situācijas, – informē I. Buk­ša.
   Vienlaikus NMPD aicina iedzīvotājus stiprināt sadarbību ar savu ģimenes ārstu, bet, ja vienkāršāku saslimšanu gadījumos ārsta padoms nepieciešams vakaros vai nakts stundās – zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Kā rāda NMPD dati – tajos novados, kur iedzīvotājiem ir laba sadarbība ar ģimenes ārstiem, tiek reģistrēti arī mazāk izsaukumu. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. faktiski
  faktiski
  pirms 11 mēnešiem

  Ģimenes ārsti nekam nav derīgi. Nekā viņi tolkam nezina, neizvaicā riktīgi, un tik cep zāļu receptes uz dullo. Aizej pie speciālista, tas saka, vai , vai, tikai ne šīs zāles. Bet zāles jau ir nopirktas, bet labi, ka vēl nav sāktas lietot. Krievu laiku sistēma bija labāka, ja sāp auss, tad pie Urtāna. A te vēl velcies pie ģim ārsta, maksā naudu, lai tas nosūta pie Urtāna. Durdoms ar to ārstēšanos! Uzņemšanā apietas kā ar tādiem lopiem. Visur Eiropā medicīna ir līmenī un sakārtota, tikai ne pie mums.

  Atbildēt
 2. inga faktiski
  inga faktiski
  pirms 11 mēnešiem

  Pilnīgi piekrītam

Pievienot komentāru