No dzīvokļa ārā nelikšot,  bet nopirkt to gan esot vēlams
INESE ZONE

BD jau bija publicēta Jēkabpils pašvaldības sniegtā informācija  pašvaldības dzīvokļu īrniekiem par to, ka viņi saņems vēstules ar piedāvājumu nopirkt savus dzīvokļus. Šobrīd Jēkabpilī  vairāk nekā 2100 dzīvokļu tiekot īrēti. 
      Informācijā arī bija skaidrots, ka šīs vēstules nav jāuztver kā pašvaldības draudi izlikt no dzīvokļa sirmgalvjus, kuri visu mūžu dzīvojuši dzīvoklī un to nav izpirkuši tādēļ, ka nav bijis līdzekļu, par ko to izdarīt. Taču minēts par gaidāmajām Īres likuma izmaiņām, kuru pieņemšanas gadījumā vairāk nepastāvēs beztermiņa īres līgumi. Būs tikai terminētie īres līgumi ar termiņu no viena līdz desmit gadiem. Beidzoties līguma termiņam, īrnieks gan varēs pārslēgt līgumu no jauna, bet tikai tad, ja nebūs īres maksas parādu vai neizpildīsies citi nosacījumi, kas liegs līgumu noslēgt.
 
***
     Daudzi cilvēki šīs informatīvās vēstules tomēr uz­tvēruši kā draudu zaudēt īres tiesības, ja dzīvokli neizpirks, jūtas aizvainoti un pauž viedokli, ka viņi nevarēs atļauties pirkt īrēto mitekli. Preses konferencē Jēkabpils domē priekšsēdētājs Raivis Ragainis un viņa vietnieks tautsaimniecības jautājumos Andris Rutko arī atzina, ka viņiem jau bijusi saskare ar šādiem neapmierinātiem īrniekiem. A. Rutko turklāt vada mājokļu koncepcijas izstrādi, ar kuras palīdzību arī plāno risināt īres dzīvokļu jautājumu.
     – Ir vairāk nekā 2000 dzīvokļu, kur īrnieki dzīvo par salīdzinoši niecīgu samaksu. Ja cilvēks grib īrēt dzīvokli no privātpersonas, viņam papildus komunālajiem maksājumiem par īri jāmaksā no 100 līdz 150 eiro. Bet īres maksa jeb peļņas daļa pašvaldības dzīvokļos ir tikai 10 centi par m2, un arī tad daudzi atļaujas vieglprātīgi tos nemaksāt.  Ļoti daudz ir tādu gadījumu, kad īrnieki dzīvokli ir izīrējuši trešajām personām. Viņiem jāmaksā tikai šie desmit centi, bet viņi par īri prasa daudz vairāk un gūst peļņu. Mērķis ir sakārtot šo situāciju, jo pašvaldībai tajā pašā laikā trūkst dzīvokļu, ko izīrēt. Visi, kuri īres līgumu ir noslēguši līdz 2001. gada beigām, saņem piedāvājumu iegādāties dzīvokli. Cilvēki to ir uztvēruši dažādi, bet tas ir tikai piedāvājums. Nevienu ārā neliks, ja viņa rocība neatļaus pirkt dzīvokli. Kas gribēs un varēs, tie nopirks, un tad skatīsimies, kāds apjoms paliks izīrēti. Turklāt dzīvokļu iegādes process būs garš, tas ilgs gadiem, – sacīja Raivis Ragainis. 
   Andris Rutko piebilda, ka šie 10 peļņas centi ne­sedz izdevumus par māju uzturēšanu. Tur būšot jā­meklē izeja. Mājokļu koncepciju jau esot izskatījuši koalīcijas deputāti, un esot daudz priekšlikumu no viņu puses.
    – 27 gadus nekas nav darīts. Dzīvojamais fonds nav apzināts un nav  tehniski novērtēts. Mums nav informācijas, vai ir noslēgti īres līgumi ar cilvēkiem, kas izīrē mitekļus no privātpersonām. Tas nav dažās dienās izdarāms darbs. Satraukums no īrnieku puses pēc vēstuļu saņemšanas ir. Man stāsta, ka īres dzīvoklī ir ieguldīti 10 000 eiro. Ja tagad dzīvokli novērtēs, lai to varētu izpirkt, tad būšot tā, ka labi uzturēts dzīvoklis būs dārgāks un cilvēkam, kurš jau tā daudz ieguldījis dzīvoklī, tik pat un vairāk būs par to jāmaksā. Tas tā nav. Dzī­vokļa remonts vērtējumu neietekmēs. Tas būs atkarīgs no kadastrālās vērtības un tirgus vērtības attiecīgajā mikrorajonā. Gribu uzsvērt, ka tas ir tikai piedāvājums izpirkt dzīvokli, nevienu neizliks, ja neizpirks.  Īres līguma nosacījumi atbilstoši jaunajam likumam gan būs citādi, tas vairs nebūs beztermiņa. Kad termiņš beigsies, tos varēs pārslēgt. Īres līgumu varēs arī lauzt, ja īrnieks būs bojājis telpas, ja viņam būs parādi. Tagad parādi drīkstēs būt ne vairāk kā par diviem mēnešiem. Tiesvedības ar īrniekiem ilgs ne vairāk kā 100 dienas. Bet katrs gadījums, protams, tiks izskatīts individuāli un būs jādomā par to, kā palīdzēt un kur izmitināt daudzbērnu ģimenes, mazturīgos, sociālā dienesta klientus, – stāstīja Andris Rutko. A. Ra­gainis piebilda, ka pensionāri nav lielākie parādnieki. Tieši viņi parasti par visu samaksājot pilnā apmērā. Bet tagad arī citi kļūstot apzinīgāki, redzot, kā aug dzīvokļu īpašumu cenas. Agrāk, kad dzīvokļi bijuši lēti, nemaksātāji nav baidījušies tos zaudēt un īrnieki arī bijuši vieglprātīgāki. Tāpat savu artavu došot darbs ar parādniekiem. Ta­gad esot ieviesta tāda prakse, ka «Jēkabpils ūdens» saviem parādniekiem at­slēdz ūdens piegādi, un vairāk nekā 50% uzreiz sedzot parādus. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (7)

  1. vērotājs
    vērotājs
    pirms 5 gadiem

    Šodien pilsētā smakoja pēc mēsliem. Gadījumā, vai nebija mēslu talka? Nu kā tad neizliks no dzīvokļa, ja b'ūs lieli parādi?

    Atbildēt
  2. īpaši stulbs
    īpaši stulbs
    pirms 5 gadiem

    Lai nu Ragainis nemuld! Pirms pašvaldības dzīvokļa pārdošanas jeb privatizēšanas notiek tā novērtēšana. To nosaka Likums. Pavisam nesen Pierīgā bija līdzīgs gadījums, kad par vienādiem dzīvokļiem bomzis, kurš dzīvokli neuzpasēja, maksāja 10 x mazāk nekā kaimiņš, kas pašvaldības dzīvoklī bija salicis jaunus logus, durvis, parketa grīdu un vēl ko jau tur. Tiesa atzina, ka pareizi vien ir, jo Namu pārvalde nemaz neesot prasījusi kaut ko uzlabot, izņemot ārkārtas, nepieciešamības gadījumā, un arī nekustamā īpašuma vērtētājs pareizi rīkojies. Lūk, kā, mani draugi jēkabpilieši!

    Atbildēt
  3. Jefiņš
    Jefiņš
    pirms 5 gadiem

    Tieši tā - kas pieder visiem, nepieder nevienam un ieguldīt tur savus pēdējos eiriķus neviens pat netaisās. Īpaši penši nav nemaz pieraduši pie privātīpašuma pat nevēlas to, zinu no sarunām ar viņiem. Izņēmums varētu būt Ķēms no JL, bet viņš te nerādas, lepns palicis vai..Tu viņu pie Betas neesi redzējis(?), Tava darba vieta turpat vien ir.

  4. īpaši stulbs
    īpaši stulbs
    pirms 5 gadiem

    Ķēms, kā noprotu strādā betā par apsargu? Pēc Boržomi tur gandrīz katru ieeju, ja nu tikai kādreiz šoferis priekš manis paķer. Manuprāt, tas vecais kā vaktē, tā vaktē. Kur viņam laika ar privatizācijām nodarboties!

  5. Viesis
    Viesis
    pirms 5 gadiem

    Ķēms tikai lūr uz meitiešiem.

  6. ĶĒMS
    ĶĒMS
    pirms 5 gadiem

    Nevajag apsmiet sirmgalvi!!! Teicu reiz, ka augustā reti komentēšu. Neesmu nekāds apsargs, bet būšu jau nokopis savu dārzu un raža pagrabā. Kartupeļi tādi paprasti izauguši, bet pietiks, mizas pietaupīšu, lai pavasarī ir ko stādīt, tā esot kara laikā darījuši, jo karotāji (abās pusēs) bija jābaro. Bet ja vairs nepatiktu vērot meitiešu, tad būtu jāņem veļas šņore un jāiet pie ābeles.:))) Par privatizāciju neko nezinu teikt, pašam sava māja un dzīvoju, laiku pa laikam uzpucēt vajag, tas gan.

    Atbildēt
  7. zinātājs
    zinātājs
    pirms 5 gadiem

    Kā Rutko zina, ka 27 gadu laikā nekas nav darīts? Ja viņš šo pateiktu Ždanokam, acīs skatoties, ko nekad nedarīs, jo baidās atbildes vietā nekavējoties dabūt pa aci.

    Atbildēt

Pievienot komentāru

UZMANĪBU!
Jūsu IP adrese ir bloķēta, neskaidrību gadijumā sazinieties ar administrāciju!