Noslēdzies sestais skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkurss
INESE ZONE

Jēkabpils skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkurss šogad notiek jau sesto gadu. Tā dalībniekiem savi pētījumi jāveic par tēmām, kas aktuālas Jēkabpilij vai tās reģionam. 28. februārī notika konkursa noslēgums, kurā žūrijas komisija uzklausīja, kā dalībnieki prezentē un aizstāv savus pētījumus. 
     Konkursā 1. vietu ieguva Jēkabpils Valsts ģimnāzijas audzēkne Loreta Adamoviča (darba vadītājs Aivis Kokins) par zinātniski pētniecisko darbu «Sporta kluba «Jē­kabpils lūši» izveidošanās, attīstība, vēsture un sasniegumi». Savā darbā L. Ada­moviča bija pieskārusies volejbola vēsturei Latvijā un tā tradīcijām Jēkabpilī, komandas izaugsmes un turpmākās attīstības iespējām un riskiem. Tieši senās volejbola spēles tradīcijas, stabilās attīstības iespējas tagad, kvalitatīvs treniņu un menedžmenta darbs pētījumā tika minēts kā sasniegumu pamats. Tāpat arī fakts, ka spēlētāji visi ir jēkabpilieši un šī savstarpējā saikne viņiem palīdz. Tika uzsvērts arī «lūšu» devums volejbola popularitātes vairošanā pilsētā. Komandas panākumi veicinājuši jauniešu interesi par volejbolu, un katra spēle pulcē vairākus simtus līdzjutēju.     
    2. vietu ieguva Jēkabpils Valsts ģimnāzijas skolēns Lauris Zalva (darba vadītāja Aīda Koļesinska) par pētījumu «Vienas pieturas aģentūras darbība Jēkabpils pilsētas pašvaldībā». Viņš bija apkopojis informāciju par Vienas pieturas aģentūru izveides vēsturi Latvijā, Jēkabpils pašvaldības aģentūras sniegtajiem pakalpojumiem un to izmantotājiem. Darbs liecināja, ka uzlabojusies iedzīvotāju attieksme pret  aģentūras pakalpojumiem, ir palielinājies to klāsts, tie ir ērti izmantojami un ļauj ietaupīt laiku. Taču darbspējīgo  un nodarbināto iedzīvotāju grupā (no 30 līdz 50 gadiem, kas bija aptaujāti) aģentūras pakalpojumus izmanto reti vai nemaz. 
    Tas gan neliecinot par problēmu. Vienkārši daudziem tie nav nepieciešami. Bet tie, kas izmantojuši aģentūras pakalpojumus,  atzinīgi vērtē tos un darbinieku kompetenci. Tāpat aģentūra sniedz pakalpojumus ne tikai iedzīvotājiem, bet arī domes iestādēm un struktūrvienībām. Pētījuma secinājums bija arī tas, ka jaunieši maz zina par Vienas pieturas aģentūras piedāvājumu, un viņi par to būtu jāinformē.  
    Arī 3. vietas ieguvēja Liene Leitāne ir Jēkabpils Valsts ģimnāzijas audzēkne (darba vadītājs Andris Lazdiņš). Viņa darbā «CO2 satura gaisā atbilstība normai Jēkabpils sabiedriskajās telpās» bija pētījusi situāciju Jēkabpils Valsts ģimnāzijā un vairākās pilsētas sabiedriskajās iestādēs. CO2 – oglekļa dioksīda – norma atbilstoši ES standartiem ir no 350 līdz 1000 ppm. Pētījums liecināja, ka gandrīz visās izpētītajās ēkās, izņemot Krustpils kultūras nama zāli, kur ierīkota moderna ventilācijas sistēma, CO2 norma tiek pārsniegta, lai gan klases iespēju robežas tiek vēdinātas. CO2 līmenis telpās tika mērīts ar aparatūru, kā arī ģimnāzijā veikta skolēnu aptauja. Tās rezultāti atbilda konstatētajam CO2 līmeņa normas pārsniegumam, jo daudzi skolēni atzina, ka uz stundu beigām jūt miegainību, nogurumu, galvassāpes, nelabu dūšu, zūd koncentrēšanās spējas. Secinājums bija, ka būtiska ir telpu vēdināšana, taču svarīgāk nodrošināt tādu ventilāciju, kas rada gaisa sajaukšanos, izvadot CO2 no telpas.
  Vēl viens 3. vietas ieguvējs – Rihards Borskis no Jēkabpils 3. vidusskolas  (darba vadītāja Santa Svile) bija sagatavojis pētījumu «Administratīvi teritoriālā reforma Jēkabpils reģionā». Savukārt veicināšanas balvas ieguvēja Valērija Rudikina  no Jēkabpils 2. vidusskolas (darba vadītāja Larisa Aleksandrova) bija iesniegusi darbu «Antīkās pasaules mantojuma liecības mūsdienu arhitektūrā Jēkabpilī». Viņi abi attaisnojošu iemeslu dēļ darbu aizstāvēšanā nevarēja piedalīties.
    Balvās jaunieši saņēma diplomus un naudas balvas: 1. vietai – 60 eiro, 2. vietai – 45 eiro, bet 3. vietai un veicināšanas balvas ieguvējam – 30 eiro. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru