Notika ceturtais «Nacionālo tautastērpu festivāls»
ILZE BIČEVSKA

Krustpils kultūras na­mā notika Jēkabpils baltkrievu biedrības pasākums «Nacionālo tautastērpu festivāls». Šis bija jau ceturtais šāda veida pasākums, ko rīko baltkrievu biedrība «Spatkan­ne». 
     – Ideja par šā festivāla rīkošanu radās mums biedrībā, un nu esam secinājuši, ka tā ir laba, jo pasākums patīk skatītājiem, un galvenais – tā tēma ir praktiski neizsmeļama, jo gan baltkrievu, gan krievu, gan poļu, gan ukraiņu un latviešu tautastērpu tradīcijās, rakstos, pielietojumā, vēsturē ir ļoti daudz ko pētīt un rādīt, par ko stāstīt, – teic baltkrievu biedrības priekšsēdētāja Valentīna Do­roščono­ka. 
     Šā gada festivālā tā apmeklētāji varēja iepazīties ne tikai ar stilizētiem, ikdienā pielietojamiem un svētku reizei domātiem baltkrievu tautastērpiem, bet arī ar latviešu, krievu un poļu tautastērpiem, jo uz šo pasākumu bija aicinātas arī citu tautu kultūras biedrības un to pārstāvji: Jēkabpils poļu biedrība «Rodacy», ukraiņu biedrība «Javir», Krustpils kultūras nama krievu vokālais ansamblis «Bariņa», Jēkabpils biedrība «Kopā būt», kā arī biedrības «Spatkanne» draugi no Rīgas (biedrības «Prameņ», vadītāja Jeļena Lazareva) un no Daugavpils.  
     Pasākumu apmeklēja arī Baltkrievijas Republikas ģenerālkonsulāta Daugavpilī ģenerālkonsuls Vladimirs Kļimovs, Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps, deputāte Līga Kļaviņa un deputāta Andreja Gavrilova pārstāve, kuri sveica pasākuma rīkotājus un viesus. Pasākumu vadīja Lidija Kirilova un Inna Jansone. 
      – Latviešu tautastērpu un tā tapšanas gaitu projekta ietvaros demonstrēja Sarmīte Krastiņa un Ritma Komarova. Savukārt Rīgas biedrības pārstāvji mums bija atveduši parādīt vairāk nekā simts gadus vecu baltkrievu tautastērpu. Intere­santu akcentu pasākumā ienesa ansambļa «Bariņa»  pārstāves, kuras bija izvēlējušās stāstīt par krievu tautastērpa lakata pielietojumu, kas sekmīgi izmantojams ne tikai tautastērpā kā svētku apģērba aksesuārs, bet arī kā košs akcents labi papildina ikdienas apģērbu. Ukraiņu biedrība «Javir» mums rādīja savus tautastērpus, kādi tie ir un ar ko atšķiras dažādos valsts apgabalos. Arī baltkrieviem ir vismaz 32 tautastērpu variācijas. Mēs stāstījām par godu un kāzu tērpiem, par saimnieču tērpiem, kā vecāki ģērbjas, sagaidot jauno pāri. Tautastērps – tas katrā tautā ir kas īpašs. Cilvēks, kurš to uzvilcis, izmainās, kļūst skaistāks un cēlāks, – stāsta V. Doroščonoka.
     Arī pirmos tautastērpu festivālus Jēkabpils baltkrievu biedrība «Spatkanne» rīkoja sadarbībā ar citām pilsētas biedrībām. V. Do­roš­čonoka atceras, ka pirmais festivāls bija sadarbībā ar biedrību «Kopā būt». Otrajā reizē jau pievienojās krievu, poļu biedrību pārstāvji un ciemiņi no Līvā­niem. Ceturtais festivāls aizvadīts, un jau tiek meklētas jaunas idejas nākamā gada pasākumam. 
    – Varbūt izdosies piesaistīt muzeju darbiniekus no Baltkrievijas, lai stāstījums ir ar vēstures pieskārienu. Cilvēkiem patīk, un, galvenais – lai jaunatne ne­zaudē saikni, iegūst izpratni par savas tautas svarīgu lie­tu – tautastērpu, – teic V. Do­roščonoka.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru