Oktobrī darbu varētu sākt Jēkabpils dzīvnieku kapsēta
INESE ZONE

Jēkabpilī, Zaļajā ielā 27 (blakus jaunajai kapu teritorijai) ir izveidota dzīvnieku kapsēta. Dzīvnieku kapsētu darbība jāorganizē atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 29. septembra noteikumiem Nr. 1114 «Noteikumi par dzīvnieku kapsētu iekārtošanas, reģistrācijas, uzturēšanas, darbības izbeigšanas un likvidēšanas kārtību un aizsargjoslu noteikšanas metodiku ap dzīvnieku kapsētām». Vadoties no šiem noteikumiem, Jēkabpils dome ir apstiprinājusi dzīvnieku kapsētas uzturēšanas un lietošanas noteikumus.
      Kapsēta sastāv no divām daļām: publiski pieejama dzīvnieku kapsēta, kurā apglabās lolojumdzīvnieka līķi vai tā pelnus, un slēgta tipa dzīvnieku kapsēta, kurā apglabās dzīvnieku līķus no dzīvnieku patversmes, bezsaimnieka dzīvnieka līķus vai tāda dzīvnieka līķi, kas nobeidzies vai eitanazēts veterinārmedicīnas aprūpes iestādē. Minēts, ka varēs apglabāt arī dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus, kas nav paredzēti cilvēku patēriņam. 
    Noteikts, ka dzīvnieku kapsēta apmeklētājiem būs atvērta no pulksten 8.00 līdz 16.00. Kapsē­tas pārzinis apmeklētājus pieņem Kapu ielā 2, Jē­kabpilī: pirmdienās – no pulksten 8.00 līdz 14.00; otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, piektdienās un sestdienās – no pulksten 8.00 līdz 16.00. 
   Kapsētas apmeklētājiem būs aizliegts: uzturēties kapsētā ārpus tās darba laika; veikt apbedīšanas, kapavietu rakšanas un kopšanas komercpakalpojumus bez kapsētas pārziņa saskaņojuma par darbu veikšanu; ievest kapsētas teritorijā dzīvus dzīvniekus; iebraukt ar transportlīdzekli, izņemot personas ar  I vai II grupas invaliditāti, uzrādot apliecību.
     Kapsētas apsaimniekotāja un pārziņa pienākums būs tās uzturēšanas darbi, lietvedības kārtošana par saskaņojumu un atļauju izsniegšanu un par katra mirušā dzīvnieka apbedīšanu. Apsaimniekotājs veidos kapavietu elektronisko re­ģistru un apbedīšanas un apbedījumu vietu precīzu uzskaiti kapsētā, kā arī šīs informācijas pieejamību.  Jēkabpils dzīvnieku kapsētas uzturēšanu veiks SIA «Jē­kabpils pakalpojumi».
     Vienas kapavietas lielums tiks noteikts atbilstoši dzīvnieka izmēriem. Persona var vienoties ar kapsētas ap­saimniekotāju un rezervēt ne vairāk kā trīs kapavietas blakus. Apbedīšanu organizēs kapsētas apsaimniekotājs, ar kuru pakalpojuma saņēmējs vienosies par ap­bedīšanas laiku. Ap­saim­niekotājs ierādīs kapavietu, izraks bedri, veiks apbedīšanu.  Dzīvnieku īpašniekiem pašiem aizliegts veikt apbedīšanu.  Kapavietas dziļumam – zemes kārtai virs dzīvnieka līķa – neatkarīgi no dzīvnieka lieluma jābūt vismaz vienam metram. Urna ar mirušā dzīvnieka pelniem var tikt apglabāta kapsētā esošajā kapavietā vai jaunā kapavietā, ne mazāk kā viena metra dziļumā. Vienā kapavietā ir pieļaujama vairāku urnu apbedīšana.
     Persona varēs kopt un uzturēt  dzīvnieka kapavietu pati vai arī noslēgt līgumu par kapavietas kopšanu un uzturēšanu ar trešo personu, kura savu darbību sa­skaņojusi ar kapsētas pārzini.  Kapavietas aprīkojumu – apmales, pieminekļus u. c. – varēs uzstādīt vai demontēt, to rakstiski saskaņojot ar kapsētas pārzini. 
    Fiziskas un juridiskas personas, kuras savu darbību saskaņojušas ar kapsētas pārzini, varēs veikt kapavietu kopšanu un amatnieku pakalpojumus kapsētā pēc personas pasūtījuma. Pirms darbu uzsākšanas būs jā­noslēdz līgums ar atkritumu apsaimniekotāju par kapavietas labiekārtošanas rezultātā radušos atkritumu apsaimniekošanu, t.sk. par nojaukto pieminekļu un apmaļu palieku izvešanu no kapsētas, un jāuzrāda kapsētas pārzinim. Beidzot darbus vai darba dienas beigās būs pienākums sakārtot darba vidi. 
    Jēkabpils pašvaldības komunālās saimniecības nodaļas saimniecības vadītāja Anita Truksne stāsta, ka Jēkabpils pašvaldība ir pirmā, kas apstiprina šādus noteikumus. Pieredzes par dzīvnieku kapsētas darbību nav, tāpēc vērtējot, kāda būs iedzīvotāju interese par šo pakalpojumu un kādas būs viņu vēlmes un vajadzības, ļoti iespējams, ka dzīvnieku kapsētas noteikumus nāksies grozīt un papildināt.    
    Ar Jēkabpils domes lē­mumu arī noteikta maksa par dzīvnieka līķa vai tā pelnu apglabāšanu. Maksa tiek noteikta, ievērojot dzīvnieka apmēru. Par liela dzīvnieka – no 5,01 līdz 30 kilogramiem – apbedīšanu tā būs 23,83 eiro. Par dzīvnieka virs 30 kilogramiem apbedīšanu par katru nākamo kilogramu – 0,80 eiro.  Savukārt par maza dzīvnieka – no 20 gramiem līdz 5 kilogramiem – apbedīšanu maksa ir 16,88 eiro. Maksa ietver darba un materiālu izmaksas un norādīta ar pievienotās vērtības nodokli 21%. Personām, kurām noteikts maznodrošinātas vai trūcīgas personas statuss, politiski represētajām personām, nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, personām ar I un II gru­pas invaliditāti, Černo­biļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem-in-valīdiem  maksa par ie­priekš minētajiem dzīvnieku kapsētas pakalpojumiem noteikta 50% apmērā. Visi minētie noteikumi stāsies spēkā no 1. oktobra.
     Jautāta, kā tiks rēķināta maksa par dzīvnieka pelnu urnu,  A. Truksne min, ka pēc svara. Dzīvnieku kremēšana esot vēl maz izplatīts pakalpojums, un tad jau redzēšot, vai pēc urnu apbedījumiem būs pieprasījums.
      – Pieredzi gūsim darba procesā. Jēkabpilieši ilgu laiku runāja par to, ka pilsētā ir nepieciešama dzīvnieku kapsēta, un nu šāda iespēja ir dota. Plānojām dzīvnieku kapsētas darbu uzsākt oktobra sākumā, bet iespējams, ka būs kavēšanās, jo speciālisti vēl nav noteikuši kapsētas aizsargjoslu, un, kamēr tas nav darīts, darbību nevar uzsākt,  –  sacīja Anita Truksne.
    Aizsargjosla dzīvnieku kapsētām jānosaka, ņemot vērā ģeoloģiskās un hidroģeoloģiskās izpētes rezultātus un patogēno mikroorganismu garantēto atmiršanas laiku, nosakot atbilstošu aizsargjoslas platumu un sa­skaņojot to ar valsts SIA «Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs». Lai nodrošinātu vides, cilvēku un dzīvnieku veselības un dzīvības aizsardzību, aizsarg­joslā aizliegts ierīkot dzeramā ūdens ņemšanas vietas un zemes dzīļu izmantošanas vietas. Pašvaldība apbūves noteikumos vai teritorijas plānojumā ir tiesīga noteikt papildu aprobežojumus aizsargjoslu apbūvei un izmantošanai. Dzīvnieku kapsēta un tās aizsargjosla atrodas Pārtikas un veterinārā dienesta uzraudzībā un kontrolē. 
 
Uzziņai 
Pētot interneta resursus par dzīvnieku kremācijas iespējām, BD uzzināja, ka Latvijā ir vismaz trīs  dzīvnieku krematorijas. Viena no tām atrodas Rīgā un reklamē, ka savus pakalpojumus sniedz visā Latvijā, nodrošinot dzīvnieka nogādāšanu uz krematoriju. Uzņēmums piedāvā gan kopējo, gan individuālo kremāciju. Pēc individuālās var saņemt dekoratīvu urnu ar dzīvnieka pelniem. Dzīvnieku kremācijas pakalpojumus piedāvā arī uzņēmums Jelgavā un Daugavpils novadā. Kremācijas pakalpojuma cenas ir atkarīgas no dzīvnieka lieluma un  vidēji ir no 50 līdz 260 eiro. Summa var būt lielāka, ja runa ir par lielu dzīvnieku virs 60 kg. 
 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par materiāla «Oktobrī darbu varētu sākt Jēkabpils dzīvnieku kapsēta» saturu atbild SIA «Brīvā Daugava»

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru