Pabeigta pirmās instances tiesa par «sistēmas bērna» Aivja Berģa veiktajiem dzimumnoziegumiem
ILZE BIČEVSKA

Zemgales rajona tiesā Jēkabpilī notika pirmās instances tiesas noslēdzošā sēde krimināllietā, kurā tika izskatīta agrākā bāreņu nama «Līkumi» (vēlāk ģimenes atbalsta centra «Saulstari») audzēkņa Aivja Berģa apsūdzība četru dzimumnoziegumu izdarīšanā. Apsūdzība celta pēc Krimināllikuma 160. panta otrās daļas (par pederastiju un dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā ar nepilngadīgo, lietojot vardarbību, draudus un izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli). 2020. gada 18. decembra tiesas sēdē tiesājamajam tika dots pēdējais vārds. 
Pret A. Berģi 2013. ga­dā, kurš tajā laikā arī vēl bija nepilngadīgs, tika sākts kriminālprocess par citas ne­piln­gadīgas personas (ar medicīniski atzītu garīgu atpalicību) piespiešanu stāties perversās dzimumattiecībās. To A. Berģis veica vairākās epizo­dēs bāreņu nama «Līku­mi» telpās  (dušā un au­dzēkņu istabiņās), cietušo gan iebiedējot, gan piekukuļojot, piesolot cigaretes. Pēc pēdējās šādas epizodes cietušais vērsās pēc palīdzības pie bāreņu nama «Līku­mi» dežurējošās darbinieces un bāreņu nama direktora Juri Boķa, kurš savukārt cietušā audzēkņa paziņojumu nogādāja policijā. 
Izmeklēšana ierosinātajā krimināllietā uz ilgāku laiku tika pārtraukta, līdz uzraugošais prokurors lietu lika atsākt. Izmeklēšanas laikā arī tika veiktas vairākas ekspertīzes, t.sk. apsūdzētās personas – Aivja Berģa – psihiskās veselības pārbaude. Lietas ietvaros A. Berģis tika apsūdzēts vairākās dzimumnoziegumu epizodēs, no kurām viņš atzīst tikai tās, kuras notikušas laikā, kad uz A. Berģi neattiecās viņam iepriekš piespriestā brīvības atņemšanas soda nosacītais pārbaudes termiņš. 
Te jāpiebilst, ka agrākā bāreņu nama «Līkumi» audzēknim Aivim Berģim šī nav pirmā krimināllieta. Iepriekš A. Berģis tika notiesāts 2012. gada 3. oktobrī par tā paša gada maijā trīs personu grupā izdarītu ielaušanos biedrības «Latvi­jas Sarkanais Krusts» Jēkab­pils komitejas ēkas Jēkabpilī, Rīgas ielā 201, tās aplaupīšanu un aizdedzināšanu, nodarot biedrībai zaudējumus par kopējo summu 24 631,12 lati. Par to viņam bija noteikts brīvības atņemšanas sods uz diviem gadiem nosacīti ar pārbaudes laiku uz trīs gadiem, un Aivim Berģim šajā pārbaudes laikā bija uzlikts pienākums bez Valsts probācijas dienesta piekrišanas nemainīt dzīves vietu, kā arī piedalīties dienesta noteiktajās probācijas programmās.
Jāpiebilst, ka Aivis Berģis atsevišķas krimināli sodāmas darbības pēc Krimināllikuma 160. panta otrās daļas, par kurām 18. decembrī noslēdzās pirmās instances tiesa, veica šajā nosacītā soda izciešanas laikā. 
 Cietušā aizstāve – zvērināta advokāte Anna Nore pastāstīja, ka apsūdzētais Aivis Berģis  šajā tiesas procesā savu aizstāvību veicis pats, bez viņu aizstāvošā advokāta palīdzības, un, attaisnojot savu rīcību, savā kā apsūdzētā pēdējā vārdā tiesai sacījis, ka viņš laikā, kad minētās epizodes notika, ir bijis septiņpadsmit gadus vecs, tolaik bijis «sistēmas bērns» un tās upuris un ka bāreņu namos tādas lietas notiekot. Uz jautājumu, vai viņš plāno šo spriedumu pārsūdzēt, Berģis pēc tiesas sēdes īsā sarunā ar advokāti A. Nori atbildējis apstiprinoši un apliecinājis, ka vērsīsies pēc palīdzības pie sava līdzšinējā advokāta. 
Zemgales rajona tiesa Jēkabpilī agrākajam bāreņu nama «Līkumi» audzēknim, patlaban jau pilngadīgajam Aivim Berģim 18. decembrī piesprieda brīvības atņemšanu uz 2 gadiem un 2 mēnešiem ar tam sekojošu probācijas uzraudzību uz 2 ga­diem un 6 mēnešiem. No­teiktajam sodam daļēji tika pievienots neizciestais sods pēc Jēkabpils rajona tiesas 2012. gada 3. oktobra sprieduma, un galīgais sods A. Berģim noteikta brīvības atņemšana uz 2 gadiem un 4 mēnešiem ar probācijas uzraudzību uz 2 gadiem un 6 mēnešiem. l
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (8)

 1. tā ir
  tā ir
  pirms 8 mēnešiem

  Lai tik sēž, sods tāpat pārāk maigs priekš tāda nelieša.

  Atbildēt
 2. Borgs
  Borgs
  pirms 8 mēnešiem

  Vispår tådi izdzimteni ir jålikvidė.

  Atbildēt
 3. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 8 mēnešiem

  Tās ir Boķ Jur audzināšans seks. Nebūt Boķs Aiv sits ar boks cimdim, pac nebūt apsūdzētaš.

  Atbildēt
 4. ?
  ?
  pirms 8 mēnešiem

  Interesanti,kurš bija "tā labā dvēsele",kurš panāca Aivja apsūdzības pārtraukšanu šajā lietā ?

 5. he
  he
  pirms 8 mēnešiem

  Šim tagad atliek iestāties LGBT un gūs pamatīgu atbalstu, lai tiktu attaisnots. Re, Nils jau tā izdarīja un tagad jūtas pasargāts no jebkādas apsūdzības..

  Atbildēt
 6. Tā bija nekompetenta izmeklētāja!
  Tā bija nekompetenta izmeklētāja!
  pirms 8 mēnešiem

  Interesanti,kurš bija "tā labā dvēsele",kurš panāca Aivja apsūdzības pārtraukšanu šajā lietā ? Tā bija viena pavirša izmeklētāja, kura nolika visu iepriekšējo izmeklētāju darbu kaķim zem astes. Labi, ka prokurors to lika atjaunot. Citādi varmāka līdz tiesai nebūtu nonācis.

  Atbildēt
 7. ?
  ?
  pirms 8 mēnešiem

  Kur tad tik labi informēta? Salas novada bazūnei jau viss slikts, jo Boķis nevainības kalngals

 8. ??
  ??
  pirms 8 mēnešiem

  Boķis atšķirb­­­ā no Berģa v­ēl nav noties­­­­āts. Ne tev, ne "novadam" kompetence to spriest, kurš nevainības kalngals, kurš kriminālnoziedznieks. Nez ko tu baz­ūn­ētu, ja tavu bērnu vai mazbērnu t­­āds Berģis paņemtu priekšā.

  Atbildēt

Pievienot komentāru