Padomju armijas lielgabala novākšanas lietā atkal jauni šķēršļi
ILZE BIČEVSKA

Aizvadītais Latvijai bija īpašs – valsts simtgades gads. Kāds mūsu lasītājs, uzsverot šo īpaši patriotisko noskaņojumu, kas valda iedzīvotāju vidū, vēlējās uzzināt, kad beidzot no Jēkabpils Rīgas ielas malas pazudīs padomju armijas lielgabals, kas kā savdabīgs piemineklis tika uzstādīts  Krustpilī 1946. gadā. 
   Ideja to novākt savulaik cilāta ne vienu reizi vien, bet, tā kā tas atrodas virs trīs Krustpilī  kritušo Sarkanās armijas artilērijas komandieru kapavietām (pēc vēlākiem pētījumiem gan secināts, ka tie krituši dažādās vietās – skat. http://www.la.lv/lielgabals-pagatnes-regs-jekabpili), tad nepietiek vien novākt (pārvietot) šo lielgabalu, kas pats par sevi noteikti neatbilst kultūras pieminekļa statusam, bet nepieciešamas daudzas un dažādas saskaņošanas, lai būtu iespējams pārbedīt šos Sarkanās armijas karavīrus.
   -Saistībā gan ar gadskārtējiem valsts svētkiem, gan jo īpaši ar faktu, ka valstij apritēja simts gadu, kā arī ņemot vērā, ka 4. maijā Jēkabpilī, tieši Rīgas ielā, notiks Nacionālo bruņoto spēku parāde par godu Latvijas neatkarības atjaunošanai, es vēlētos noskaidrot, vai reiz šis lielgabals tiks novāks, - jautā BD lasītājs.
    - Ir tā, ka patlaban viss atkal ir apstājies. Bija jau sakārtotas visas formalitātes, piemēram, kritušo pārbedīšana saskaņota ar to tuviniekiem, veikta saskaņošana ar Latvijas Aizsardzības ministriju un Krievijas vēstniecību, bet tad šā gada (2018. gada – aut.) otrajā pusē vēstnieks tika nomainīts, un nu viss jāsāk no gala, un baidos, ka jaunā vēstnieka nostāja šajā jautājumā būs visai strikta – ne par labu mūsu nodomiem, - stāsta Jēkabpils pašvaldības priekšsēdētājs Raivis Ragainis.
   Viņš informēja, ka domes Administratīvā departamenta darbiniekiem uzdots sakārtot šā jautājuma juridisko pusi. 
    -Padomju laika pieminekļi, ar kuru palīdzību tiek slavināta Sarkanās armijas okupācija mūsu valstī, ir sveša simbolika, un nekam tādam pie pilsētas galvenās ielas nevajadzētu atrasties. Kritušajiem jābūt pārbedītiem, savukārt šis lielgabals var nonākt kāda muzeja rīcībā. Taču, jā – patlaban šī lieta ir apstājusies, un es nevaru simtprocentīgi solīt, ka izdosies to izdarīt. Bet mēs pie tā patlaban strādājam, - teic R. Ragainis. 
   Jēkabpils pašvaldība kā dāvanu pilsētniekiem valsts dzimšanas dienas gadā nojauca un sola nojaut vēl pilsētvidi degradējošus graustus - Viestura ielā 44 un Rīgas ielā Donaviņas upes malā iepretim Krustpils pils dīķim. Graustiem saistībā ar 4. maija parādi tikšot pievērsta īpaša uzmanība (jo īpaši tas notikšot Rīgas ielā). Tā sola pašvaldība. 
   Un kā būs ar padomju varas simbola novākšanu līdz 4. maijam? BD pie šā jautājuma vēl atgriezīsies. 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (34)

 1. Oberšturmbanfīrers Kloss
  Oberšturmbanfīrers Kloss
  pirms 5 mēnešiem

  Jau gandrīz 30 gadus netiekam vaļā no šītā sūda...

  Atbildēt
 2. Bendera
  Bendera
  pirms 5 mēnešiem

  Varbūt var priekšā kādus krūmus aizstādīt, lai no ielas nevar redzēt. Kauns no iebraucējiem.

  Atbildēt
 3. Jukums
  Jukums
  pirms 5 mēnešiem

  Gļēvā latviešu daba, jāprasa atļauja Krievijas vēstniekam, nožēlojami...

  Atbildēt
 4. faktiski
  faktiski
  pirms 5 mēnešiem

  Tas lielgabals kādam ēst prasa? Vai vispār kāds ar galvu draudzējas? Kas tā par modi mirušu cilvēku pīšļus traucēt atdusas vietā? Tas BD lasītājs vispār ir pie pilna rubļa? Laikam caurām naktīm lielgabals sapņos rādās, miera neliek. Nu kāda mūsu vēsture ir, tāda ir. Vēsturi nepārtaisīsi, kaut to lielgabalu uz mēnesi aizsūtītu. Tas lasītājs būtu pacepies labāk par aktuālākām lietām pilsētā, kaut vai par to pašu domes darbu, cik tur ir visādu brīnumu lietu, kuras būtu jāpaceļ gaismā.

  Atbildēt
 5. jāņonkulis
  jāņonkulis
  pirms 5 mēnešiem

  Mirušajiem jāguļ kapos nevis jāmētājas ielas malā. Šoreiz jautājums ir politisks kas latvijā ir saimnieks, dome vai krievijas vēstnieks.

 6. Jāņonkul,
  Jāņonkul,
  pirms 5 mēnešiem

  tu jau nezini uz kā tava gulta ir uzlikta. :D Varbūt tajos laikos, kad glabāja, tur ielas nebija. Bet visi kapi taču ir ielu, ceļu malās, arī pilsētas kapi. Tad tagad raksim visus augšā un pārapbedīsim pļavas vidū? Un kas vainas lielgabalam? Vot, kur nav kur piesieties, tur nav. Tā ir vēsture. Lai paliek labāk kā ir, citādi, kas zin, kas galā var iznākt. Lai mirušie guļ Dieva mierā.

 7. saimnieks- mušas
  saimnieks- mušas
  pirms 5 mēnešiem

  Nu tad, lai tas saimnieki parāda, kā ir jāsaimnieko, citādi visu laiku jāskubina un jābaksta- tas nav tā , tas nav šitā. A tikai gudrojas un attaisnojas kā trīsgadīgi bērni. Kāds bija vecais, tāds ir jaunais. A bez politikas latviets pat uz poda nevar notupēt. :D

  Atbildēt
 8. pag
  pag
  pirms 5 mēnešiem

  Man, piemēram, nepatīk superdārgā bleķa ābele, kaut kāda metāllūžņu kaudze, kurai nosaukums ir baltās krāces. Gandrīz vai tas lielgabals tur neiederētos labāk? :D Vēsturiski objekti ir interesanti.

  Atbildēt
 9. eh!
  eh!
  pirms 5 mēnešiem

  Kāpēc atcēla O. Kalpaka renovāciju? Kāpēc neviens patriots par to nepacēlās kuiļos? Atcēla, tak atcēla.

  Atbildēt
 10. jēkabpilietis
  jēkabpilietis
  pirms 5 mēnešiem

  Rokas nost no vēstures pieminekļa! Jēkabpilī visus senos kokus izcērt. Vēl nepietiek? Pilsēta paliek plika un bezpersoniska. Bija karš? Bija. Nu tad, lai stāv piemineklis. Labāk atjaunot mūzikas instrumentu fabriku aiz konservu rūpnīcas. Ļoti skaistas ēkas paliekas iet bojā. Un vecos kokus vajag stiprināt ar dinamiskajām sistēmām nevis cirst.

  Atbildēt
 11. Huligāns
  Huligāns
  pirms 5 mēnešiem

  Tu taču esi slims. Vēstures piemineklis.... Ļeņinekli negribi atpakaļ? Un Staļina pieminekli? Sovjetisms tevī ieēdies līdz kaulam. Antibiotikas tur vairs nepalīdzēs. Vienīgais klizma, hinīns un ietīšana aukstos palagos var vēl līdzēt.

 12. huligān
  huligān
  pirms 5 mēnešiem

  Nu negudrojies! Ja tev bikses ir par šaurām, tad tā ir tava problēma.

 13. Jefs
  Jefs
  pirms 5 mēnešiem

  Kas te ko diskutēt - kritušos uz kapiem, lielgabalu uz muzeju un miers. Ja jau tiek pārapbedīti pirmajā karā kritušie kurus atrod krūmos un mežos, tad te nekas nav jāmeklē - ērti un ātri izdarāms, vajag tikai politisko gribu.

  Atbildēt
 14. jefiņ
  jefiņ
  pirms 5 mēnešiem

  Viņi jau ir apbedīti. Lielgabals uzlikts kā piemineklis. Kāpēc 10 reizes ir jāpārcilā? Dēļ tādiem indivīdiem , kuri ienīst padomju laikus? Padomju laiku vairs nav, bet mirušie ir, ne? Tos vajag vēl no kapavietas augšām uzcelt??? Kurus atrod krūmos, tad tā ir cita lieta. Ai kā Tevi Jefiņ un tev līdzīgos vajadzētu pārcelt dzīvot uz mēnesi, vajadzīga ir tikai politiskā griba.

 15. pag
  pag
  pirms 5 mēnešiem

  Vācu karavīru kapu ir pilna Latvija. Nez ko tos neviens neaiztiek un nevienam netraucē?

  Atbildēt
 16. pag pag
  pag pag
  pirms 5 mēnešiem

  Jūs vispār rakstus arī lasāt, vai tikai uzreiz kaut ko iepļūtiet komentāros? Kāds sakars ar vācu kapiem vai krievu. Neviens kapus neaiztiek. Krievu kapi Krustpilī ir varoņu ielā. Tur tie mūsu "atbrīvotāji" guļ dieva mierā. Lielgabals ir tikai kaut kāds stulbs dzelzs gabals, ko pamatnācija uztver kā svešzemju simbolu. Tur nekādu kapu nav, nekas nav jāpārbedī. Novācam pieminekli un ieliekam viņu brāļu kapos, ja citādi nevar, bet lai nerēgojas uz ielas.

 17. to/pag pag
  to/pag pag
  pirms 5 mēnešiem

  citēju- "tad nepietiek vien novākt (pārvietot) šo lielgabalu, kas pats par sevi noteikti neatbilst kultūras pieminekļa statusam, bet nepieciešamas daudzas un dažādas saskaņošanas, lai būtu iespējams pārbedīt šos Sarkanās armijas karavīrus ". Pag, a kā šito saprast? Karavīrus saki, nekustinās? Starp citu, šajā citātā ir drukas kļūda, vārds pārapbedīt uzrakstīts - pārbedīt. Pļutij tu pats, tas ir viennozīmīgi.

 18. jā
  pirms 5 mēnešiem

  Ar vācu karavīru kapiem ir gan pilna Latvija, bet nekur neesmu redzējis uz postamenta uzstādītu vācu lielgabalu,tanku vai lidmašīnu.

 19. jā jā
  jā jā
  pirms 5 mēnešiem

  Uz vācu kapiem ir citāda veida pieminekļi. Nav jau obligāti jāliek tanks, lidmašīna, lielgabals vai rudzu bise.

Pievienot komentāru