Pašnodarbinātais – galvenās priekšrocības un trūkumi
Apmaksāts raksts

Mūsdienu sabiedrība iegrimusi jaunā darba laikmetā, kas vairāk nekā jebkad agrāk orientēts uz patstāvīgiem projektiem un biznesa neatkarību. Arvien biežāk cilvēki atsakās no standarta darba laika, dodot priekšroku patstāvīgi izvēlētam darba laikam, kļūstot pašam par savu priekšnieku jeb pašnodarbināto. 
Tomēr, viss nav tik vienkārši, kā varētu šķist - līdz ar statusa maiņu, nākas uzņemties arī jaunus pienākumus un saistības. Lai Jūs spētu uz to raudzīties objektīvi, esam apkopojuši pašnodarbinātā statusa galvenās priekšrocības un trūkumus: 
 
Priekšrocības
 
Neatkarība
Pašnodarbinātais ir cilvēks, kas ir pats savs priekšnieks, tādējādi šāds statuss garantē neatkarību. Kļūstot par pašnodarbināto, cilvēks ne tikai atbrīvojas no apkārtējo spiediena, vēlmēm, nosacījumiem un standarta darba laika, bet viņam ir iespēja strādāt vienatnē un darīt to tur, kur tas šķiet visērtāk. Tā ir iespēja strādāt kur un ko vēlaties, nepakļaujoties nevienam citam, kā tikai klientam.
 
Dienas kārtība
Standarta darba tirgus pieprasa standarta 8-9 stundu garu darba dienu. Pašnodarbinātais var izveidot pats savu grafiku un dienas kārtību. Viņš ir priekšnieks, kas nosaka pats savu darba laiku!
 
Elastīgums
Par elastīgumu, kas piemīt pašnodarbinātajiem, sapņo daudzi. Lielākā daļa darba vietu piedāvā darbiniekam atvaļinājumu vien pēc pus gada, piešķirot divas brīvas nedēļas. Ja esat pašnodarbinātais, Jūs pats varat noteikt, kad strādāsiet un kad nē, piemērojoties ikvienai situācijai. Tomēr ņemiet vērā, ka tas manāmi ietekmē ienākumus.
 
Kontrole un izvēle
Pašnodarbinātais visu kontrolē pats -  viņš var strādāt tik daudz vai maz, cik vēlas, un var izvēlēties darīt tikai to, ko pats vēlas darīt. Viņš var koncentrēties uz darbu, ko mīl, izvairoties no visiem nepatīkamām un obligātajām formālajām sapulcēm, sanāksmēm, diskusijām, u.c.
 
Daudzpusīgums
Daudzi mūsdienu darbi ir sistemātiski un rada rutīnu, taču, kad cilvēks ir pašnodarbinātais, viņam tiek pavērtas iespējas strādāt pie dažādiem projektiem un tēmām. Strādāšana viena uzņēmuma ietvaros var radīt situāciju, kad negūstat pieredzi citās nozarēs un karjeras jomās. Pašnodarbinātā statuss ir veids, kā paplašināt apvāršņus – tas var palīdzēt radīt vidi, kas ir mazāk garlaicīga un vairāk noderīga personības attīstībai.
 
Trūkumi
 
Nodokļi
Strādājot algotu darbu, darbiniekam nav jāuztraucas par nodokļiem, jo tos valstij apmaksā darba devējs. Pašnodarbinātajam pašam jārūpējas par to, lai viņa darbība būtu oficiāla un legāla, viņa pienākums ir pašam maksāt nodokļus. Nodokļi var būt pašnodarbinātajam neizdevīgi un manāmi ietekmēt viņa darbību, tādēļ, ja vēlaties kļūt par pašnodarbināto, rūpīgi apdomājiet peļņas iespējas. Vajadzības gadījumā konsultējieties ar grāmatvedi vai kādu pieredzējušu pašnodarbināto. 
 
Priekšrocību trūkums
Algots standarta darbinieks (lielākoties) ir tiesīgs saņemt dažādas priekšrocības, kā apmaksāts atvaļinājums, apdrošināšana, kompensācijas, prēmijas, utt. Pašnodarbinātā statuss to visu negarantē, jo pašnodarbinātajam par to jārūpējas pašam, un bieži vien mazās peļņas un augsto nodokļu dēļ pašnodarbinātais ar šīm priekšrocībām netiek nodrošināts.
 
Darba trūkums
Pašnodarbinātajam, tā kā viņš ir pats sev priekšnieks, pašam jāspēj nodrošināt sev darbs un klienti. Viņam nākas sastapties ar dažādām problēmām - klienti var priekšlaicīgi izbeigt līgumus, strādājot pie viena projekta, var trūkt laika, darba trūkuma dēļ ienākumus nākas atmaksāt nodokļos, utt. 
Kad cilvēks strādā algotu darbu, viņam ir pieejama klientu bāze un nodrošināts darbs, taču pašnodarbinātajam par to visu jādomā pašam, un tas nebūt nav vienkārši.
 
Atbildība
Pašnodarbinātais ir atbildīgs par pilnībā visu, jo viņš vada patstāvīgu biznesu. Viņam nepārtraukti jādomā par biznesa attīstību – kā gūt klientus, kā apmierināt klientu vēlmes, kā pelnīt naudu, kā maksāt nodokļus, utt. Viņam ir jāpieņem daudz un dažādi lēmumi, un gala rezultāts ir atkarīgs tikai un vienīgi no viņa paša. Pašnodarbinātajam jābūt daudzpusīgam, un ne visi ir gatavi un spēj ar to visu tikt galā. Šāda statusa pārstāvis ir sava zīmola profesionālis un viņam kā uzņēmējam ir jāvada sava karjera.
 
Ienākumi
Standarta darba tirgū cilvēki saņem samaksu no sava darba devēja, tādējādi darbiniekam nav jāatbild par uzņēmuma naudas plūsmu. Kad cilvēks ir pašnodarbinātais, viņš pats atbild par saviem ienākumiem – lai gan pašnodarbinātais pats var noteikt savas algas apmērus, daudzi pašnodarbinātie saskaras ar maksātnespējīgiem klientiem, tādējādi radot sev zaudējumus. Turklāt ne vienmēr ir garantija, ka pašnodarbinātajam būs pastāvīgi ienākumi.

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru

UZMANĪBU!
Jūsu IP adrese ir bloķēta, neskaidrību gadijumā sazinieties ar administrāciju!