Pašvaldība cer, ka GMI palielinājums nebūs tik liels kā prognozēts
INESE ZONE

Satversmes tiesa pēc tiesībsarga Jura Jansona pieteikuma ierosinātajās vairākās lietās šovasar par neatbilstošu Satversmei atzinusi pašreiz garantēto minimālo ienākuma (GMI) līmeni, personai noteikto ienākumu līmeni trūcīgā statusa saņemšanai un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēru nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem. Ņemot vērā ekonomiskos faktorus un citus apsvērumus, Satversmes tiesa nolēma, ka apstrīdētā norma atzīstama par spēkā neesošu no 2021. gada 1. janvāra. 
      Labklājības ministre Ramona Petraviča ir iestājusies par pakāpenisku GMI celšanu. Sarunas laikā ar tiesībsargu J. Jansonu viņš un ministre ir pauduši vienprātību par to, ka GMI būtu ceļams daudz straujāk, nekā tas noticis iepriekšējos gados, jo arī tas palielinājums, kas plānots nākamā gada budžetā, ir nepietiekams. Turklāt esot jārod iespēja, kā motivēt to darīt arī pašvaldības. Labklājības ministrija piedāvā GMI palielināt līdz 109 eiro (iepriekš 64 eiro) un trūcīgas personas ienākumu līmeni noteikt 218 eiro apmērā. Otrs variants paredz GMI celt līdz 164 eiro un noteikt vienādus trūcīgo un maznodrošināto personu ienākumu līmeņus – katru 270 eiro apmērā. 
     GMI izmaksu nodrošina pašvaldības, tāpēc preses konferencē Jēkabpils domē izskanēja jautājums par to, kā GMI palielināšana var ietekmēt pašvaldības budžetu, ja ņem vērā, ka to pakāpeniski var palielināt, jau sākot ar nākamo gadu. 
   Jēkabpils domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola stāsta, ka GMI pabalstu Jēkabpilī regulāri saņem vairāk nekā 200 personas. Jūlijā tie bija 312 cilvēki, bet šobrīd esot tendence skaitlim samazināties.  Viena persona pabalstu vidēji saņemot sešus līdz septiņus mēnešus. Tas panākts  tā, ka,  sadarbojoties ar sociālo dienestu, situācija tiek risināta un persona  parasti rod iespēju gūt ienākumus paša spēkiem. 
    -Naudas izteiksmē  GMI tiek samaksāts ap 12 000 eiro mēnesī. Šogad budžetā šim mērķim tika ieplānoti 160 000 eiro. Šī brīža prognoze liecina, ka izlietos aptuveni 145 000 eiro. GMI pārsvarā saņem pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti, kas ir pakļautas nabadzības riskam. GMI saņēmēju vidū ir arī ģimenes ar bērniem, bet, tā kā tagad darbojas ģimenes asistentu pakalpojums, tad ir cerība, ka šo ģimeņu skaits varētu samazināties. Labklājības ministrijas priekšlikums attiecībā uz vecuma un invaliditātes pensijas palielināšanu rada cerību, ka tomēr GMI pabalsta pieaugums nebūs tik liels, kā iepriekš tika prognozēts. Tas tāpēc, ka, palielinot valsts atbalsta pasākumus, samazināsies to personu skaits, kam GMI jāmaksā no pašvaldības budžeta. Gaidām un skatāmies, kas notiek Labklājības ministrijā, un plānojam nākamā gada budžetu. Turklāt nākamā gada budžets mums jau jāplāno ne tikai Jēkabpils pilsētai, bet arī jādomā par jaunā novada budžetu, – saka Kristīne Ozola.   
    Nākamgad pārskatīs arī valsts sociālā nodrošinājuma pabalstus. Līdz ar to paredzēts palielināt minimālās vecuma un invaliditātes pensijas, kā arī maksājumus, kas pienākas, ja zaudēts apgādnieks. Tas ir valsts atbalsts mazturīgām personām, uz ko  pašvaldība cer kā  pamatu tam, ka nenāksies  būtiski palielināt finansējumu GMI pabalstiem.
 
 
Uzziņai
Atbilstoši tiesībsarga biroja datiem, 2019. gadā Latvijā bija 41 522 trūcīgas personas. Savukārt 17 249 personas bija GMI saņēmēji, no kuriem bērni – 3165, personas ar invaliditāti – 3097 un vecuma pensijas personas – 2819. Vidējais GMI pabalsta apmērs vienai personai 2019. gadā bija 42,79 eiro mēnesī. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Skolnieciņš no kojām
    Skolnieciņš no kojām
    pirms 3 gadiem

    Valdība tautu mērdē badā. Vai to var uzskatīt par neapzinātu slepkavošanu? Vai vismaz par varmācību? GMI pabalsts ir 64€, ja Tev nav invaliditātēs, tad šo "pabalstu" pieprasīs atstrādāt! Labāk darbu nodrošinātu nevis "nabagdāvanas". Ar baltu skaudību, Skolnieciņš no kojām (Skauģu Skauģis) #GMI

    Atbildēt

Pievienot komentāru