Pašvaldība nevar vienpersoniski pieņemt lēmumu par padomju lielgabala pārvietošanu
Sabiedrisko attiecību nodaļa

Gatavojoties šī gada 4. maija svinībām, kuru laikā Jēkabpilī notiks Latvijas armijas militārā parāde, ir aktualizējies jautājums par Krustpils parkā ierīkoto piemiņas vietu kritušajiem padomju armijas karavīriem, tostarp – par piemiņas vietā esošo padomju armijas lielgabalu.
     Jēkabpils pilsētas pašvaldība jau pirms vairākiem gadiem rosinājusi atbildīgās ministrijas atrisināt šī pieminekļa pārvietošanu uz Brāļu kapiem vai citu piemērotu vietu, taču vienlaicīgi pašvaldība norāda, ka nav tās kompetencē vienpersoniski izlemt šo jautājumu.
     “Ja tā būtu tikai pašvaldības kompetence, tad šis lielgabals jau sen būtu no pilsētas centrālās daļas pārvietots,” norāda Jēkabpils  domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis, “taču pašvaldība nevar to izdarīt, jo Otrā pasaules karā kritušo karavīru apbedījumu un piemiņas vietu uzturēšanu regulē starpvalstu līgums starp Latviju un Krievijas Federāciju. Tostarp, tajā paredzētas arī saistības, kas nosaka jautājumus par piemiņas vietu un karavīru apbedījumu vietu pārvietošanu, nosakot atbildīgo institūciju katrā pusē. Un Latvijas pusē tā ir Ārlietu ministrija,” stāsta Raivis Ragainis, uzsverot, ka pašvaldība jau 2016. gadā aicinājusi Ārlietu ministriju un arī Aizsardzības ministriju šo jautājumu atrisināt: “Tādēļ aizsardzības ministra Pabrika  publiskais paziņojums, ka pašvaldība nav vērsusies Ārlietu ministrijā, neatbilst patiesībai, dome to ir darījusi. Taču, uzsveru vēlreiz, tas nav pašvaldības kompetences jautājums – novākt lielgabalu, tāpēc mēs gaidām Ārlietu ministrijas daudz aktīvāku rīcību.”
     Jēkabpils pilsētas pašvaldības vadītājs uzsver, ka pilnībā piekrīt publiski izskanējušajiem argumentiem par šī pieminekļa aizvākšanu no pilsētas centrālās daļas:  «Taču mēs to nevaram izdarīt, kamēr nav saņemts akcepts no Ārlietu ministrijas, kura varētu aktivizēt šo procesu, lai Jēkabpils domes savulaik ierosinātais un aktualizētais jautājums paceltos augstāk prioritāšu sarakstā, it īpaši tādēļ, ka šobrīd, kā redzams, jautājums ir izraisījis sabiedrisku rezonansi,” saka Raivis Ragainis, piebilstot, ka aizvākt lielgabalu pēc saskaņojuma no Ārlietu ministrijas saņemšanas var dažās dienās.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (11)

 1. viedoklis
  viedoklis
  pirms 1 gada

  Tiem, kam nepatīk konkrētais lielgabals, ir mazākumā. Nedomāju, ka dēļ dažu cilvēku iegribām vajadzētu kaut ko mainīt. Lai Jekabpilī paliek vieta vēsturei. Par argumentu, ka stobrs ir pagriezts pret kultūras namu, sasmējos pamatīgi. Tos stobrus, kas reāli šauj un ir pagriezti pret mums, tos jau mēs neredzam un par tiem ikdienā pat neiedomājamies,

  Atbildēt
 2. arī viedoklis
  arī viedoklis
  pirms 1 gada

  Tam stobram ir vieta muzejā - tas labākajā gadījumā, vai lūžņos. Kritušajiem vieta brāļu kapos kā pats pieņemts no laika gala, bet ne ceļmalā,

  Atbildēt
 3. Gudriniek
  Gudriniek
  pirms 1 gada

  Ceļmalā ir visi kapi. Pakustini pīšļus un tu velnu redzēsi.

 4. to Gudriniek
  to Gudriniek
  pirms 1 gada

  Mirušiem jāguļ svētītā zemē t.i. kapos, kas Tev nav skaidrs? "...Karavīru kapos raka, Suni ceļa malīņā..."

 5. Gudriniek
  Gudriniek
  pirms 1 gada

  Tie,kuri viņus apglabāja,to nezināja?Un ko tur vietā, atpūtas parku taisīs,vai?

  Atbildēt
 6. atmiņa
  atmiņa
  pirms 1 gada

  Vai tie zināja vai nezināja? Man pat negribas atcerēties staļina padlaiku "tradīcijas", kad piemēram, "paldies" vietā mācīja, ka jāsaka "pateicos", jo "paldies" ir saīsināts vārdu salikums no "palīdz Dievs", kad demolēja baznīcas vai iekārtoja noliktavas, piemēram, baznīcā uz Brīvības ielas netālu no Vecpilsētas laukuma bija mēbeļu noliktava, kad pat laulības gredzeni tika pasludināti par "buržuju" atribūtiem u.t.t u.t.t.Tad arī pārveda no citām vietām apraka kritušos - kur ienāca prātā un ne jau nejauši. Cita lieta, ja kaujas apstākļos aprok kritušos kur sanāk, bet tagad ir laiks to visu sakārtot atbilstoši gadsimtos pieņemtajām normām. Ko tur tagad varētu iekārtot? Atpūtas vietas mums pietiek,atliek uzturēt tās pašas, tur var iestādīt ozolu, vai ierīkot rožu dobi, tas ainavu arhitektu ziņā, lai tā vieta telpiski iekļaujas vidē un "nelec acīs" kā svešķermenis.

 7. risinājums
  risinājums
  pirms 1 gada

  Katram jēkabpilietim savu lielgabalu pie durvīm!! :))DD Liekas runas - laiks un korozija, gan tiešā gan pārnestā nozīmē, tiks galā ar to cauruli.

  Atbildēt
 8. tā gan
  tā gan
  pirms 1 gada

  tie kas karoja, gribot vai negribot abās pusēs, sen jau ir Tā Kunga valstībā un visticamāk, ka vairs nekaro. Tad jau izlīguma labad vajadzētu uzstādīt vācu lielgabalu blakus, lai neviena puse nejustos atstumta. :DD

  Atbildēt
 9. tante
  tante
  pirms 1 gada

  Lielgabals nevienam netraucē.Visi kapi ir pie ceļa un iesvētīt var jebkuru vietu.

  Atbildēt
 10. Rūdīts nacionālists tantei
  Rūdīts nacionālists tantei
  pirms 1 gada

  Ja jau tāda diskusija ir izvērsusies, tātad kādam tas lielgabals traucē. Man arī viņš atgādina par krievu okupāciju. Pušku vajag novākt, "atbrīvotāju" kauliņus pārvietot uz kapiem varoņu ielā un tīra vieta.

  Atbildēt
 11. blet
  blet
  pirms 1 gada

  Tu skaties un sargā savus kauliņus. Tiem kauliņiem tu liec svetu mieru!

Pievienot komentāru