Pašvaldība varētu iegādāties vēsturisko Latvijas Valsts bankas ēku
INESE ZONE

Kā zināms, SEB banku Jēkabpilī grasās no līdzšinējām telpām vēsturiskajā Latvijas Pirmās brīvvalsts laika bankas ēkā Pormaļa ielā 11 pārcelt uz Vec­pilsētas laukumu, uz veikala «Atvars» telpām. 
     Latvijas bankas jeb Valsts bankas ēka celta 1931. gadā klasicisma stilā un ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Interesanti tas, ka līdz mūsdienām ir saglabāts oriģinālais bankas interjers ar ozolkoka mēbelēm klientu apkalpošanas zālē. Ēka nav SEB bankas īpašums un ir izlikta pārdošanai. Vienā no preses konferencēm Jēkab­pils domē BD interesējās, kā pašvaldība vērtē šo situāciju, jo nav daudz saglabājušos oriģinālo Latvijas Valsts bankas interjeru, un tas līdz ar ēku ir viens no interesantākajiem pilsētas vēstures objektiem. Toreiz atbilde bija, ka dome nav saņēmusi piedāvājumu pirkt ēku vai kādu citu informāciju. Domes vadība gan atzina, ka ēka ir vēsturiska vērtība, tāpat interjers, bet nebija informēta, vai pircēji būtu tiesīgi demontēt šo interjeru, pārbūvējot ēku.
     Pēdējā Jēkabpils domes attīstības un tautsaimniecības jautājumu komitejas sēdē domniekiem nācās atgriezties pie šī jautājuma, jo ēkas īpašnieki ir informējuši pašvaldību par iespēju izmantot pirmpirkuma tiesības uz vēsturisko ēku. Pašvaldībai automātiski pirmpirkuma tiesības gan ir tikai uz zemi, bet īpašnieki acīmredzot tā pauž savu labo gribu, acīmredzot apzinoties, ka pašvaldība varētu labāk apsaimniekot un izmantot kultūras pieminekli ar vēsturisku interjeru. Ēka domei tiek piedāvāta par visnotaļ pieņemamu cenu – 270 000 eiro. 
      – Domei gan ir pietiekoši daudz savu īpašumu, taču ēka ir kultūras piemineklis un ir uzturēta labā stāvoklī, nekādi lieli remontdarbi tur nebūtu nepieciešami. Var­būt varam runāt ar Jēkabpils Vēstures muzeju par tās izmantošanu. Ja to nopirks kāds cits, vēsturiskais interjers viņam noteikti nebūs vajadzīgs, – sprieda komitejas priekšsēdētājs Aigars Nitišss. Arī citi komitejas locekļi atzina, ka cena ir pat ļoti pieņemama – aptuveni labas privātmājas vērtībā, un zema arī salīdzinājumā ar citu pašvaldības īpašumu izmaksām. Piemēram, tikai projekts vien ēkas Jaunajā ielā 39i pārbūvei maksā jau 80 000 eiro. Izskanēja arī viedoklis, ka varbūt ēku var piemērot pilsētas bibliotēkas vajadzībām, taču bija šau­bas, vai tā būs piemērota. Turklāt jau ir plāns par bibliotēkas izvietošanu vecajā tiesu namā pēc tam, kad uz­cels jauno. Komitejas locekļi vienojās, ka ēku varētu pirkt, bet vispirms jāizlemj, kādam nolūkam to varētu izmantot, un jāprecizē ar pārdevēju visas nianses.
     Lai precizētu, vai kultūras pieminekļa statuss aizsargā vēsturiskās ēkas interjeru, BD sazinājās ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) reģionālās nodaļas vadītāju, valsts galveno inspektori Elvīru Mantrovu. Viņa stāsta, ka objektam ir aizsargājamas pilsētbūvniecības teritorijas statuss, un aizsargājamais kultūras pieminekļa statuss attiecināms arī uz interjeru. 
   – Gan ir iespējams no­pirkt šo ēku, nesazinoties ar VKPAI, bet, tiklīdz jaunais īpašnieks gribēs veikt kādu pārbūvi, viņam būs nepieciešamas atļaujas un saskaņojumi ar mums. Tā vienkārši nevarēs vēsturisko interjeru demontēt, –  skaidro E. Mantrova. Viņa arī atzinīgi vērtēja iespēju, ka ēku varētu iegādāties Jēkabpils paš­valdība. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (5)

 1. vērotājs
  vērotājs
  pirms 1 gada

  Lai tik pērk pašvaldība, ātri nolaidīs visu līdz kliņķim.

  Atbildēt
 2. Jefs
  Jefs
  pirms 1 gada

  Tur varētu iekārtot spēļu zāli un pietiks vieta arī lombardam,lai viss pa rokai,apmeklētāju ērtībām. Ieteicams arī lēts krogs ar atpūtas telpu, vietas pietiks arī tiem.

  Atbildēt
 3. apmeklētājs
  apmeklētājs
  pirms 1 gada

  tur vēl derētu ierīkot kabinetus apmeklētājiem, kur uzcienāt meitenes

 4. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 1 gada

  Nav ko tēret pašvaldibai naud uz kaut kādam mājam, kas nav vajadzīgs!Lai īpašnek nolaiž noms maks un bank nekur prom neies!

  Atbildēt
 5. A
  A
  pirms 1 gada

  Uzskatu, ka pilsētai ēka noteikti jāpērk, jo lēta, vēsturiska, labi uzturēta ēka. Pirmo stāvu var iznomāt par ļoti labu cenu. Otrajā stāvā bez īpašas pārbūves un letes demontāžas var ierīkot respektablu konferenču telpu kādu pilsētai trūkst. Seifu telpas var izmantot vai nu arhīvs, kam trūkst telpu vai pilsētas dome arhīva vajadzībām. Te vajag prāta vētru. Pilsētas iedzīvotāji ieteiks. Jā, 2.stāvā vēl var būt vai nu mākslinieku darbnīcas vai Mākslas skolas studiju klases. Sāciet izteikt idejas nedomājot labas vai sliktas, labākās atstāsim pēc tam

  Atbildēt

Pievienot komentāru