Patversmes kļūst par riska zonu
INESE ZONE

BD vaicā Jēkabpils Sociālā dienesta un domes vadībai, kā darbs tiek organizēts Jēkabpils nakts patversmē? Ziņa, ka reliģiskās organizācijas „Zilais krusts” vīriešu patversmē Rīgā pagājušonedēļ apstiprināti 27 „Covid-19” saslimšanas gadījumi un tagad atsevišķā teltī nodalīti inficētie un citi patversmes iemītnieki un darbinieki atrodas karantīnā turpat patversmē, rada bažas par situāciju šādās iestādēs.
      Epidemiologu ieskatā, Rīgas patversmē inficēti varētu būt visi tur esošie - aptuveni 100 personas. Patversmes, tāpat kā pansionāti un krīzes centri, ir sevišķa riska zonas, jo pietiek inficēties vienam, lai infekcija ātri izplatītos. Un patversmēs risks ir vēl lielāks, jo klienti atnāk vakaros, pa dienu dodas savās gaitās, arvien ierodas jauni iemītnieki, un tie ir cilvēki, kuriem ārkārtas situācijas nosacījumu ievērošana klibo. Lai arī Rīgas patversmes klientiem bija piedāvāts nedoties prom arī pa dienu un izolēties patversmē, ne visi to bija ievērojuši.  
     Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Viktors Valainis publiski ir paudis viedokli, ka tieši sociālā atbalsta saņemšanas vietas ir riska zonas, kur vajadzētu ieviest karantīnu.  Šobrīd pašvaldības ceļot trauksmi attiecībā uz patversmēm, jo esot nepieciešams kāds instruments, kā pašvaldība varētu ietekmēt šādu cilvēku kustību. 
     Jēkabpils pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Larisa Laizāne stāsta, ka patversmes vajadzībām ir iegādāti termometri, ar kuriem temperatūru var mērīt attālināti, un tā tiek mērīta visiem klientiem, kas atnāk uz patversmi. Ir domāts par klientu distancēšanu. Patversmes darbinieki esot apgādāti ar dezinfekcijas līdzekļiem, un tiekot risināts jautājums par sejas masku nodrošināšanu. Tāpat esot pasūtīti plastikāta sejas vairogi. Tie ir izdevīgi, jo tos var dezinficēt un lietot atkārtoti. Tāpat esot domāts par masku nepieciešamību klientiem. Slēgt patversmi nav iespējams, jo tai ir vismaz 15 pastāvīgi klienti, un šiem cilvēkiem ir jādod iespēja pārnakšņot.
      -Ir runāts ar klientiem par iespēju izolēties patversmē, bet to ir jēga darīt tikai tad, ja visi tam piekrīt. Ja daži turpina no rīta iet prom un nākt vakarā, pārējo izolācijai nav nozīmes, - atzīst Larisa Laizāne. 
       Vaicāta par situāciju mājās ar sociālajiem dzīvokļiem Kaļķu ielā 1, kas ir kopmītņu tipa ēka ar kopīgām labierīcību, higiēnas un virtuves telpām un koridoriem, kas rada inficēšanās risku, L. Laizāne stāsta, ka šīs telpas dežūru veidā uzkopj iemītnieki paši. Dienests tagad viņus nodrošināšot ar dezinfekcijas līdzekļiem, lai uzkopšana vienlaikus būtu arī dezinfekcija. Līdzekļus uzticēšot kādam no apzinīgākajiem iemītniekiem, lai nodrošinātu to izmantošanu.
     Jēkabpils domes priekšsēdētājs Aivars Kraps, vaicāts par pašvaldības skatījumu uz drošību patversmē un sociālajās mājās, sacīja, ka organizēta atbildīgo darbinieku sanāksme tieši par šiem jautājumiem. Dezinfekciju centīšoties nodrošināt iespēju robežās, un, ja būs aizdomas, patversmes klientus sūtīs uz «Covid» analīzēm. 
     -Kaut kur šiem cilvēkiem ir jāpaliek. Ir jau vēl viena riska grupa, klaiņojošas personas bez noteiktas dzīvesvietas, kas uz patversmi nedodas, un iemesls tam ir viņu dzīvesveids, jo patversmē neielaiž alkohola reibumā. Policija cenšas ierobežot viņu uzturēšanos publiskās vietās - autoostā, stacijā, lielveikalos, un pie tiem, kur, nav noslēpums, viņi mēdz pulcēties, - saka Aivars Kraps.
       Viņš nenoliedz zināmu risku arī sociālo dzīvokļu mājā Kaļķu ielā 1 un sociālajos dzīvokļos, kur viena liela dzīvoklī mitinās vairāki īrnieki. Tādi dzīvokļi ir Ķieģeļu ielas mikrorajonā 13c un 13b. Šajā situācijā sociālo dzīvokļu iemītniekiem, tāpat kā mums visiem, svarīgi ievērot higiēnas un distancēšanās nosacījumus. Sociālais dzīvoklis nozīmē atbalstu komunālo maksājumu jomā, bet citādi to iemītniekiem ir tādas pašas tiesības un arī pienākumi kā visiem. 
Jāiebilst, ka Jēkabpilī nav māju, kam būtu noteikts sociālās mājas statuss, kad mājai ir dežurants un iedzīvotājiem jārēķinās ar zināmiem vienotas kārtības nosacījumiem. Ir tikai mājas ar sociālajiem dzīvokļiem vai atsevišķi dzīvokļi, kam piešķirts sociālā dzīvokļa statuss. 
D. Gagunova foto
 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. sesks
    sesks
    pirms 4 mēnešiem

    Visu laiku eju tām ar līkumu garām.

    Atbildēt

Pievienot komentāru