Piecas puķu audzētājas sarīko izstādi Krustpils pilī
ILZE BIČEVSKA

Pagājušajā nedēļā interesentus priecēja Krustpils pils Marmora zālē skatāmā gladiolu un dāliju iz­stāde. Tajā savu audzējumu piedāvāja Raisa Dzene, Rasma Rācene, Oksana Bu­ratčuka un Iveta Ozoliņa no Variešu pagasta un Anita Janberga no Krust­pils pagasta. Izstādi sadarbībā ar Jēkabpils Vēstures muzeju iekārtoja Raisa Dzene. 
   – Gladiolu audzēšana ir mans vaļasprieks. Ziedu izstādes Krustpils novada pašvaldības telpās rīkojam jau kopš 2012. gada, un, uzzinājušas par šīm mūsu aktivitātēm, izlikt savu audzējumu arī Krustpils pilī mūs šogad uzaicināja muzeja darbinieces, un mēs piekritām. Manā dārzā lauku mājās Variešos aug ap 400 šķirņu gladiolu, – stāsta Raisa Dzene. 
   Gladiolu audzētājas, šā vaļasprieka vadītas, laika gaitā sadraudzējušās arī savā starpā. R. Dzene stāsta, ka gladiolu sīpolus viņas meklējot pie selekcionāriem. Iespēju robežās cenšoties iegādāties arī Krievijā selekcionētas gladiolu šķirnes. Jau trīs gadus entuziastes ir arī gladiolu sīpolu izsoles, kas notiek Dabas muzejā, dalībnieces. Mūspuses au­dzētājas sadarbojas ar tā­diem Latvijas selekcionāriem kā Laimonis Zaķis un Vis­valdis Viņķelis, kā arī ar šīs jomas speciālistiem no Lie­tuvas. Veikalos esošos gladiolu sīpolus gan viņas nepērkot. 
   – Esam pieredzējušas vilšanos: veikalos pirktās zied tikai vienu gadu, turklāt bieži vien šķirnes apraksts neatbilst tam, kas izaug dabā, – secina R. Dzene. 
Puķkope stāsta, ka patlaban lietus gladiolu audzētājiem nodara lielu skādi: dobēs izskatoties kā kara laukā – ziedi salijuši un noliekušies pie zemes. Savu slikto darbu nodara arī tripsis, kas izsūc zieda sulu, un puķe tā arī neatveras. 
   Tomēr, par spīti dabas untumiem, izstādē Krustpils pilī bija skatāmas ap 150 gladiolu un 46 dāliju šķirnes. ‘Prelūdija’, ‘Blondā bize’, ‘Fotošops’, ‘Krāsainā pasaka’, ‘Faraona meita’, ‘Abavas atvari, ‘ Vakara rasa’ un ‘Vakara sapnis’, ‘Rozes asara’, ‘Saldumiņš’, kā arī ‘Sosnovij bor’, ‘Admiral Uša­kov’, ‘Ņevskaja mozaika’ – tie ir tikai daži gladiolu šķirņu nosaukumi no tās bagātības, kas aizvadītās nedēļas sākumā bija skatāma Krustpils pils Marmora zālē. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru