Piecdesmit kolektivizācijas gadi Leimaņu pusē.
Ina Sēle

Sestdien, 18. janvārī plkst.11.00 Leimaņu Tautas namā tiks atklāta novadpētniecības  izstāde ,,Kolhozu laiks Leimaņu pagasta teritorijā’’.
      1945. gadā Biržu pagastā izveidoja piecas ciema padomes: Biržu, Vidsalas, Kalna,  Mežgales un Leimaņu.  Smagi un nabadzīgi ir pēckara gadi. Leimaņos turpina darboties 1941. gadā dibinātais  daudzveida  ražošanas artelis  ar dzirnavām, vadmalas veltuvi, presētavu, galdnieku, kurpnieku, drēbnieku darbnīcām, frizētavu. Pirmie trīs lauksaimniecības arteļi nodibinās 1948. gadā: ,,Aizpore’’, ,,Jaunā gvarde’’ un ,,Censonis’’, bet 1949. gadā – vēl četri: ,, Saule’’, ,,Birztala’’, ,,Bērzgale’’ un ,,Mežgale’’. Pēc turpmākajām apvienošanām, pievienošanām  un nosaukumu maiņām: ,,Višinska vārdā nosauktais’’, ,,Molotova vārdā nosauktais’’, ,,Leimaņi’’ un ,,Mežgale’’, pēdējais kolhozs Leimaņu pagastā - ,,Mežgale’’ 1992. gadā pārtop par SIA, kura savu saimniecisko darbību pārtrauc 1994. gada nogalē, bet oficiāli likvidējas 1997. gadā. 
       Izstādē  hronoloģiskā secībā fotoattēlos, dokumentos, laikrakstu slejās un cilvēku atmiņās aplūkojams viss periods no ciema padomju izveidošanas  līdz SIA ,,Mežgale’’ likvidācijas komisijas sēžu protokolu fragmentiem. Iespējams atsaukt atmiņā sen aizmirstus notikumus, kolhozu dibināšanas procesu, bijušos priekšsēdētājus un pārējos pagasta iedzīvotājus, priekus un nedienas, sasniegumus... Izstādes materiāli  patiešām, ir pārsteigumiem bagāti!
 
 Autores foto
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (6)

  1. GedertsPiebriedis
    GedertsPiebriedis
    pirms 4 gadiem

    Leimaņ komunist vel nevar nomierinātes par zaudējum. Mēs revolūcija vairak nepiedalises. Lai kriev žīd paš tur tais, ja vajag!

    Atbildēt
  2. nu,nu
    nu,nu
    pirms 4 gadiem

    Cerams, ka zemnieku aplaupīšana ( kolektivizācija) un padzīšana no mājām tur ir atspoguļota. Bet izjuka viss 90-tajos gados, kas tika celts uz cilvēku ciešanām un asinīm.

    Atbildēt
  3. he he
    he he
    pirms 4 gadiem

    Tagad laukos ir klusums, palikušie klusiņām sabijušies sēž savās butkās, pat mušu var dzirdēt lidojam. Kādreiz tehnika rūca un dūca, viss notika: strādāja, rīkoja balles, cilvēki bija veselāki un pats galvenais laimīgāki( es runāju par vienkāršo darba tautu, nevis par debīliem politizētiem tipiem) Tagad lielsaimnieki aizžmiegtām acīm dzīdamies pēc peļņas , katra eirika aiz..irš laukus ar atļautajām ķimikālijām, fungicīdiem un herbicīdiem, un tādu maizi , gaļu, olas un pienu mēs ēdam un dzeram. Tagad ir tādas slimības, kādu 30 gadu atpakaļ nebija. Cilvēki mirst kā mušas. Lauksaimnieku apstrādātā Zeme nevis smaržo, bet smird, pat slieku neatradīsi. Ja paskatāmies uz grants ceļiem, to praktiski nav. Tie nav remonti, tā ir tikai ākstīšanās, kura izmaksā dārgi. Arī pašvaldību nauda tiek burtiski notrallināta. Darbavietu laukos praktiski nav, jaunatnes arī. Bet ko padarīsi? Nepratām pēc barikādēm par visiem izveidot valsti tādu, par kādu bijām sapņojuši. Atstājām visu dažu merkantīlu cilvēciņu rokās, kuri iegrozīja visu sev par labu, tautai atlika vien kulties kā prot... Un tā līdz šobaltdienai palielam tauta kuļas kā vardes pa krējumu. Kā nav sviesta, tā nav... Bet barokļiem vaigi paliek arvien apaļāki un spīdīgāki...

  4. to he he
    to he he
    pirms 4 gadiem

    Apraudājos no žēlabām - zāle toreiz bija zaļāka un sniegs baltāks, Bet kāpēc paši kolhoznieki nobalsoja par kolhozu likvidāciju? Tagad zemi kopj un saimnieko, tie kam tā ir sirdslieta, pārmantota no vectēviem, sen vairs neredz neapkoptus laukus. Viss notiek. Atver acis. Starp citu , visās attīstītās valstīs ar zemkopību nodarbojas 5-6% no iedzīvotāju kopskaita. Bet vaimanāt nav aizliegts.

  5. Kolchoznieks
    Kolchoznieks
    pirms 4 gadiem

    Kolchoznieki kroni pina, Staļinam ap kaklu tina. Cerams ka vietējā VDNH izstādē vispusīgi aprādīts, ka Leimaņu kolchozs bijis pirmajās rindās pārtikas programmas pildīšanā un kā pirmajās rindās cīņā par izslaukumiem, iekūlumiem un ievākumiem bija vietējie komūnisti.

    Atbildēt
  6. to Kolchoznieks
    to Kolchoznieks
    pirms 4 gadiem

    Jā, Brežņeva izsludinātajā Pārtikas programmā bija sadaļa, kas uzlika par pienākumu pastiprināti audzēt pupas t.i. nodarboties ar pupkopību, ko zobgaļi skaidroja mazliet citādi.

Pievienot komentāru

UZMANĪBU!
Jūsu IP adrese ir bloķēta, neskaidrību gadijumā sazinieties ar administrāciju!