Poļu biedrība aicina ekskursijā «Poļi Kurzemē»
Jānis Apīnis

Jēkabpils poļu biedrība «Rodacy» organizē divu dienu ekskursiju «Poļi Kurzemē» un aicina interesantus tajā piedalīties.
Biedrības pārstāvis Ri­hards Barkovskis stāsta, ka tā  būs noslēdzošā kulturvēsturisku   un izzinošu eks­kursiju ciklam, kuru biedrība sāka 2013. gadā  – «Poļu pēdas Latgalē», turpināja 2016. gadā  –  «Poļu pēdas Zemgalē» un 2018. gadā –   «Poļu pēdas Vid­zemē». Šogad divu dienu ekskursija notiks 10.  un  11. augustā, un uz to var pieteikties jau tagad, zvanot pa tālruni 26484210 (Rihards). 
R. Barkovskis informē, ka nesen iznācis liels  un nozīmīgs pētījums par šo tēmu – Mareka Gluško 460 lappušu grāmata latviešu un poļu valodā  «Poļi Liepājā. Zi­nāmā, nezināmā, aizmirstā vēsture» («Polacy w Lipawe. Historia znana, nieznana, zapomniana»). Grāmatas atvēršanas pasākums esot izvērties par īstiem svētkiem ar daudzu interesentu līdzdalību un piedaloties arī Polijas vēstniecei Latvijā Monikai Mihališinai. Vien­laikus Svētā Jāzepa katedrāles dārzā atklāta izstāde «Poļi Liepājā» trijās valodās, tā būs aplūkojama līdz 6. au­gustam. Grāmatu izdevis Polijas  kultūras mantojuma ārzemēs nacionālais institūts «Po­lonika». Pasā­kumu, pārstāvot Jēkabpils NVO centru un   Jēkabpils poļu biedrību  «Rodacy», apmeklēja  arī Marta Magdalēna Bocona, kas ir brīvprātīgā no Polijas un pašlaik vēl līdz jūlija beigām mūsu pilsētā interesentiem māca  poļu valodu.
Izstāde «Poļi Liepājā» stāsta par tagadējās Latvijas teritorijā dzimušiem vai strādājušiem divpadsmit izciliem šīs tautas pārstāvjiem, piemēram,  Polijas pirmais prezidents Gabriels Narutovičs ir dzimis Liepājā. 
«Diezgan reti tādas, tik pamatīgi gatavotas grāmatas par Liepāju ir redzētas. Šeit ir personību vēsture, no kuras mums, latviešiem, ļoti daudz ir jāmācās, kā varētu sakolekcionēt un minēt liepājnieku dzimtu saknes. Grāmata – paraugs, kā mums dzīvot tālāk,» –   portālā www.liepajniekiem.lv raksta vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš, novērtējot, ka enciklopēdiskajā izdevumā «Poļi Liepājā» ir apskatīta gan Liepājas saimniecības vēsture, gan kultūras vēsture kopumā – tā nav grāmata tikai par poļiem. 
Grāmatas autors Mareks Gluško ir bijis Polijas vēstniecības Latvijā darbinieks, kurš iepazinis Liepāju  divdesmit gadu garumā. «Ma­nas sievas dzimtā pilsēta kļuva man ļoti tuva. Pie­tiekami, lai izjustu Liepājas burvību, šarmu un sāktu interesēties par tās vēsturi un daudzveidīgo mantojumu. Ar laiku atklāju jaunus, interesantus pavedienus, kas saista Liepāju ar Polijas vēsturi. Šie pavedieni arī Polijā ir maz zināmi un aizmirsti. Par to bija žēl,» minētā vietne citē  autoru. Jāpiebilst, ka grāmata ir bagātīgi ilustrēta un var noderēt ikvienam, kam interesē Latvijas vēsture.
Poļu biedrības organizētā ekskursija aizvedīs arī uz vietām, par ko ir runa minētajā izdevumā. Tātad maršruts ir ieplānots  pa poļu pēdām Liepājā, Kuldīgā un citviet Kurzemē.
 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru