Pseidovēsture, pseidomīti pilsētas vēstures traktēšanā: pasākumos, ēkas informatīvajās plāksnēs, pieminekļu kodos
Jānis Zeps, biedrības «Jēkabpils mantojums» vadītājs

Jēkabpilij ir pienācis jubilejas gads, un tādā reizē kā nekad atceramies pilsētas vēsturi, veidojot tai veltītus vai ar to saistītus dažādu formu kultūras produktus. Ja tie balstās uz vēstures faktiem un pētījumiem, iespējams izstāstīt patiesu stāstu izstādēs, drukātos materi­ālos, tikšanās reizēs un kopīgās pastaigās, multimediju veidā un daudzās citās formās.
   Pretējā gadījumā, nebalstoties uz izpēti, nevienam ļaunu nevēlot, bieži vien pat neapzināti tiek radīta pseidovēsture, pseidomīti, kuri dažādu faktoru ietekmē tiražējas tālāk, vairojot kļūdas, un vēstures interesentiem, pētniekiem vēlāk nākas saskarties ar šīm kļūdām, kas rada neizpratni vai arī nereti tiek pieņemtas par faktu. Jubilejas bieži vien kalpo kā atskaites punkts padarītajam, sasniegtajam un jaunu mērķu uzsākšanai, tāpēc, šķiet, pienācis arī īstais laiks restartam, izvērtēšanai, kuras mērķis – censties atbrīvoties no maldiem vēstures interpretācijā, kā arī attieksmes maiņai pret vēsturi kopumā pilsētas kultūrvēstures kontekstā.
 
Kad uzbūvēja tagadējo Jēkabpils domes namu
    Raksta sākumā piebildīšu, ka nevēlos nevienu personīgi aizvainot vai kādu mācīt – kļūdīties var katrs, veicot arī pētījumus. Savas pilsētas vēstures izzināšana rada pietāti pret pilsētu. Iepazīt savdabīgo tajā un zināšanas lokālajā vēsturē ir viens no stūrakmeņiem lokālpatriotisma veidošanā, kas savukārt rada pozitīvu iespaidu par pilsētu kopumā un mums – jēkabpiliešiem, kas nereti, lai arī pakārtoti, var rezultēties pilsētas pozitīvajā publicitātē. Tāpēc šoreiz pievērsīšos tēmai, paužot savu viedokli un saistot to ar terminu «pseido» pilsētas kultūrvēstures interpretācijā, minot ar to saistītus trīs konkrētus piemērus, vienlaikus cerot, ka turpmākā darbībā centīsimies to «pseido» izskaust.
 
Pilns teksts – 6. marta "Brīvajā Daugavā". 
Ja vēlaties abonēt šī (vai jebkura cita BD numura, sākot no 2010. gada) numura elektronisko (pdf) versiju, rakstiet uz e-pastu: sarmite@bdaugava.lv
Piemēram: Vēlos saņemt "Brīvās Daugavas" 6. marta numuru savā e-pastā: manspasts@inkaste.lv (jūsu e-pasta adrese).
Viena numura cena – 0,44 eiro, mēneša maksa – 3,80 eiro  (t. sk. PVN 21%) (būs jāveic pārskaitījums internetbankā). 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (12)

 1. rasa
  rasa
  pirms 8 mēnešiem

  Lieliski! Aktuāls, pamatīgs un vērtīgs raksts! Lai slavēts god. Jānis Zeps! Skumji gan, ka kaismīgajam un zinošajam novadpētniekam jālabo citu neprofesionalitātes vai paviršības dēļ pieļautās kļūdas. Vai tie, ka "palaida tautās" šīs rupjās kļūdas, autoram pateiks vismaz paldies par viņa lielo pētniecisko veikumu un konstruktīvajiem ieteikumiem?

  Atbildēt
 2. Erna
  Erna
  pirms 8 mēnešiem

  Nu diletantu laikmetā jau kļūdas ir ikdiena, tā teikt dzīves stils, arī pilsētas dibinātāja pieminekļa vietā(kā pirms 20 gadiem bija solīts) ir uzstutēts kaut kāds nesaprotams melns akmens !

 3. Andrejs
  Andrejs
  pirms 8 mēnešiem

  Bravo! Labi uzrakstīts! Lai Zepa teiktais atrod dzirdīgas ausis!

  Atbildēt
 4. Lauciniece
  Lauciniece
  pirms 8 mēnešiem

  Ai,ai! Lielās jubilejas gaidās, Jēkabpils ielās daudz nezāļu. Labi, ka Zepu Jānis ņēmis rokās lielo kapli. Rīkosim lielo ravēšanas talku, vismaz dažus nesmukumus vēl var nokaplēt. Vai tad viesiem rādīsim dadžus, balandas un nātres?

  Atbildēt
 5. iesaku
  iesaku
  pirms 8 mēnešiem

  Lielisks raksts! Iesaku iepazīties ar pilno versiju visiem, kam interesē Jēkabpils vēsture.

  Atbildēt
 6. redakcijai
  redakcijai
  pirms 8 mēnešiem

  varējāt jau nopublicēt raksta pilnu versiju, nežņaugties

  Atbildēt
 7. viesis
  viesis
  pirms 8 mēnešiem

  Jēkabpils vēstures muzejā "ekspozīcijas nagla" Katrīnas I portrets. Interesanti kā šo "faktu" vērtē Zepa kungs?!

  Atbildēt
 8. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 8 mēnešiem

  Spukc jau armums ir ir vērtiks kadrs.

  Atbildēt
 9. antivesture
  antivesture
  pirms 8 mēnešiem

  Vai pilsētas galvas ar godājamo kungu ir saskaņojušas visus gada skaitļus ? :))) Varbūt nemaz nesvinam pilsētai 350 ? :)))

  Atbildēt
 10. viesis
  viesis
  pirms 8 mēnešiem

  Tā gan....

 11. !!!
  !!!
  pirms 8 mēnešiem

  Malacis Jānis, tādiem rakstiem par pilsētas vēsturi vajadzētu būt vairāk un būtu jābūt regulāri, savādāk vienam otram (t.sk. arī pie varas esošajiem) ar zināšanām par pilsētas vēsturi ir tā pašvakāk :((((((((((( !!!!!!!!!!!!!!!

  Atbildēt
 12. Mary
  Mary
  pirms 6 mēnešiem

  Kā jums klājas šodien ????? Es vēlos pateikties labu ziņu uzņēmumam par manas aizdevuma summas USD 50000 saņemšanu šodien, tāpēc, ja vēlaties pieteikties steidzamam aizdevumam, lūdzu, sazinieties ar WhatsApp viņi šodien e-pastā goodloancompany01@gmail.com vai arī varat arī WhatsApp viņiem pa tālruni +2348141252381 kā arī mēs piedāvājam jebkura veida aizdevumu

  Atbildēt

Pievienot komentāru