Quo vadis, labo pārmaiņu pilsēta ! Jeb atklāta vēstule Jēkabpils domes priekšsēdētājam Raivim Ragainim
M. Stalidzāns

Kā cilvēkam, kuram savā pilsētā notiekošais nekad nav bijis vienaldzīgs, pēdējā laika dažu notikumu attīstības gaita, burtiski spiež ķerties pie papīra un spalvaskāta. Daudzu jēkabpiliešu sašutums un neatbildētie jautājumi par pilsētas vadības dažu lietu savdabīgo izpratni un realizāciju lika man izvēlēties tieši šādu, var būt neierastu, komunikācijas formu. Bet demokrātija ir demokrātija, tā šādu komunikācijas veidu ar amatpersonām pieļauj un tamdēļ mana izvēle nevar būt nosodāma.
    Savas sāpes izklāstu atļaušos sākt  ar nelielu, var būt drusku sentimentālu atkāpi pagātnē. Bija 1970. gada saulains, bet dzestrs 1.septembra rīts, kad pie rokas paņemdama, mana māte veda mani pa Pasta ielu uz tolaik Jēkabpils 1.vidusskolu, lai es uzsāktu skolas gaitas. Tā abiem ejot, māte man atgādināja – “iegaumē ceļu, jo no rītdienas uz skolu tev būs jāiet vienam”. Tā nu es braši soļodams mammai līdzi iegaumēju arī Pasta ielas staltos zaļojošos ozolus, kuri atradās vairs ne pārāk tālu no pašas skolas un kuriem jau tolaik varēja būt vismaz 20 gadi. 
    Tā gāja laiks, skrēja gadi, mainījās skolnieku paaudzes un līdz ar tiem arī ozoli, kļūdami pamatīgāki un kuplāki. Bet te pēkšņi sasniedza vēsts – šie ozoli tikšot nozāģēti! Pateikt, ka tas bija šoks, nozīmētu nepateikt neko. Es pat tādam absurdam no sākuma nenoticēju, līdz presē parādījās oficiālas amatpersonas skaidrojums, ka tie tikšot nozāģēti, jo traucējot Pasta ielas komunikāciju izbūvei.
     Varētu jau to kaut kā saprast, ja pilsētā pie varas būtu tehnokrāti, kuriem daba ir kaut kas tāls un pat dažreiz traucējošs. Tomēr šo situāciju par traģikomisku pārvērš fakts, ka apmēram 70 gadus vecos kokus var iznīcināt tāda projekta ietvaros, kura realizācijas virsvadība ir amatpersonas rokās, kura publiski sevi pozicionē kā maksimāli videi draudzīgi domājošu. Šādu rīcību ir grūti saprast arī no tāda viedokļa, ka mūsu pilsētas paliek arvien plikāka, pelēkāka un bezpersoniskāka, kur koku zaļums tiek aizstāts ar krūmveida apstādījumiem un angārveida arhitektūru. Savā laikā Jēkabpils daudzu pārējo Latvijas pilsētu vidū izcēlās ar saviem skaistajiem, dižajiem un kuplajiem kokiem, tieši ar savu fascinējošo zaļumu tie pārsteidza un priecēja pilsētas ciemiņus un darīja mūs, jēkabpiliešus, lepnus par šo dabas dāvanu. Tie padarīja pilsētu ne tikai zaļāku, bet ar savu diženumu piedeva pilsētai savdabīgu šarmu, it kā ar savu lapotņu šalkoņu atgādinot par Jēkabpils seno un interesanto vēsturi. Bet diemžēl pašreiz ar nožēlu ir jāatzīst, ka pilsētā valda lielo koku izzāģēšanas bums. Un tieši Zaļās partijas pārstāvja kļūšana par pilsētas galvu viesa iedzīvotājos kaut nelielu cerību, ka šī tendence tomēr tiks piebremzēta un tehnokrātu “uzbrukums” mūsu pilsētas zaļajai rotai tiks pakļauts saprāta balsij. 
    Koki neaug tā kā sēnes, ir vajadzīgi gadu desmiti, lai koks izaugtu un sāktu pilnvērtīgi spēt pildīt savu ļoti svarīgo lomu ekosistēmā. Pilsētā palielinās transporta plūsma, līdz ar to arī palielinās arī gaisa piesārņojums, kas to attīrīs ja nebūs šo noteikto vecumu sasniegušo koku? Vai jau nav pienācis laiks sākt domāt, par to, kādu pilsētu mēs atstāsim saviem pēcnācējiem, jo tieši no šī faktora – lielajiem kokiem, ir atkarīga ne tikai mūsu, bet arī mūsu bērnu un mazbērnu veselība, ne par velti tos mēdz dēvēt par “pilsētas plaušām”. Un šajā saistībā, tieši jums, R. Ragaiņa k-ngs, kā Latvijas Zaļās partijas pārstāvim, kā vienam no pirmajiem vajadzētu celties šo Pasta ielas ozolu aizstāvībai un teikt – “šiem ozoliem šeit būt”! Uzreiz gribas Jums arī pajautāt – kur ir palikuši politiskie ideāli, kur ir palikuši Zaļās partijas programmā deklarētie principi par vidrūpi un ekoloģiskās apziņas veidošanu, jeb arī mūsdienās tas viss ir tikai tāds vēlēšanu elektorāta piesaistīšanas triks un patiesībā visu nosaka tikai konkrētā brīža politiskā konjuktūra?
    Tagad jau droši var teikt, ka koku izzāģēšanu pilsētā mēs esam apguvuši ar uzviju, par to vairs šaubu nevar būt nevienam pilsētas iedzīvotājam. Bet vai arī nav pienācis laiks mācīties tos saglabāt, lai nenonāktu divdomīgā situācijā, kad dzīvus kokus nevajadzētu aizstāt ar metāliskām vides konstrukcijām un ar preses palīdzību skaidrot sabiedrībai, ka tas, lūk, ir koks – ābele. Pašreiz šāds objekts izskatās, kā tāds klusējošs vēstījums cilvēkiem – “par kokiem šeit būs tikai šādas atmiņas”. Neņemos spriest par šī vides objekta māksliniecisko vērtību, lai par to spriež citi, vairāk uztrauc objekta izveidē ieguldītie līdzekļi, kas nav mazi, jo tie ir visu mūsu – jēkabpiliešu līdzekļi. Ja jau pilsētai ir šādas finansiālas iespējas, vai nebūtu daudz lietderīgāk šāda dzelzs koka vietā beidzot realizēt sabiedrībā ilgi gaidīto projektu par pieminekļa izveidi mūsu pilsētas dibinātājam hercogam Jēkabam. Izmantojot iespēju, gribu atgādināt, ka šādas ieceres realizācijai jau 2000. gadā pilsētas 330.gadskārtas svinību ietvaros tika vākti līdzekļi un, ja man atmiņa neviļ, tika saziedoti vairāk nekā 3000 latu. Šāds vides objekts daudz vairāk raksturotu mūsu pilsētu, mūsu pilsētas kultūrvēsturisko mantojumu, tas varētu kalpot arī kā lielisks tūrisma objekts.
      Jau iepriekš atvainojos par tiešumu un vienā otrā vietā izskanējušo skarbumu, jo sāp un ne jau man tikai vienam. Tā ir lielas daļas pilsētas iedzīvotāju sāpe un kā redziet, tā ir ne tikai par Pasta ielas skaistajiem ozoliem, kuri tajā vietā pilda  ne tikai ekoloģisko funkciju, bet arī uzlabo tā ielas posma estētisko skatu, ar savu esamību notušējot ne vienu vien acij ne pārāk tīkamu niansi, bet arī par citām lietām, arī par tām, kas nav skartas šajā rakstā, bet par kurām arī  noteikti būtu jārunā.
     Katrs cilvēks dzīvē nonāk lielu izvēļu priekšā, šī, R.Ragaiņa k-gs, ir Jūsu lielā izvēle, Jums paveras unikāla iespēja ierakstīt savu vārdu pilsētas vēsturē, ne tikai kā pirmajam pilsētas vadītājam no Zaļās partijas, bet arī kā cilvēkam, kuram patiesi rūp mūsu pilsētas dabas vide. Mēs, iedzīvotāji, savukārt noteikti to novērtētu, kļūstiet par patiesi cienītu mūsu mēru, pārstājiet iet tehnokrātu pavadā.
     Ļoti ceru, droši vien kā arī daudzi citi Jēkabpils iedzīvotāji, uz konstruktīvu atbildi vismaz šajos jautājumos, jo kāda būs mūsu “labo pārmaiņu pilsēta” nākotnē ir atkarīgs gan no mums visiem kopā, gan arī no katra atsevišķi.
 
 
Ar patiesu cieņu un izpratni par mūsu sāpi M. Stalidzāns, ilggadējs Pasta ielas iedzīvotājs un pilsētas patriots
 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (32)

 1. vērotājs
  vērotājs
  pirms 9 mēnešiem

  Raksta autors varēja izteikties vēl daudz skarbāk, nav ko te liekuļot. Paskatījos, ka pārsvarā tie ozoli atrodas pret vienu lepnu māju dzeltenā krāsā. Ja tādi būvdarbi notiktu, piem, Anglijā, te nebūtu nekādu skandālu, koki paliktu neskarti. Bet te ir pastalnieku zeme, te viss ir iespējams.

  Atbildēt
 2. pastalnieks
  pastalnieks
  pirms 9 mēnešiem

  Man nebūs iebildumi, ja veicot ielas paplašināšanu, cik to jau tāpat pieticīgi ir iespējams veikt, tie ozoli paliks ietves vidū,būs pat interesanti.:)DD Nezinu un pat negribu zināt kā tas tiktu risināts Anglijā,Vācijā,Francijā vai Krievijā,jo paši esam saimnieki savā zemē,bet verdziskā citu zemju piesaukšana kā piemērs ir lieka,kura tikai apliecina nožēlojamo kalpa dvēselīti,kas joprojām kādā mājo. Raksta autora emocijas ir saprotamas, man tādas arī ir,bet kāda tad ir alternatīva(?) šajā situācijā.

 3. pastalniekam
  pastalniekam
  pirms 9 mēnešiem

  Ielas paplašināšana nesanāk nekādīgi, jo tur abpus ielai mājas cik tuvu ir, tik ir. Labāk uzskrāpēt veco asfaltu un uzliet jaunu un viss. Komunikācijas var savilkt zem gājēju celiņiem vai pa gaisu. :D

 4. ???
  ???
  pirms 9 mēnešiem

  Kur pats biji projekta sabiedriskās apspriešanas laikā? Ko ! Tad neviens nepiedalas bet nu vaimanā.

 5. he he
  he he
  pirms 9 mēnešiem

  Ja godīgi, man nepatiktu tik lieli koki pie mājas, kā tur patreiz ir tam foto redzamajam dzeltenās mājas saimniekam. Lieli koki ir ļoti bīstami. Viens zars kā uzkritīs uz galvas, i gatavs esi. Arī noēno pagalmu, rudenī piebirst lapas. Nu i pie velna! Iestādīja gudrīši ozolus, tagad tie ir radījuši problēmas. Patiešām, lieli koki ir jāstāda vai nu laukos, vai parkos, bet ne gar ielām.

  Atbildēt
 6. man patīk
  man patīk
  pirms 9 mēnešiem

  Mana māja ir viena no retajām, pie kuras vēl palicis ozols. Jā, mazliet ir jāpastrādā, lapas grābjot, sausos zarus vācot, zīles lasot, bet roka neceļas nozāģēt, lai gan atļauju dabūtu bez pūlēm. Visu laiku problēmas bja ar lapām - slikti pūst, bet šoruden, paldies Jēkabpils Pakalpojumiem, tiku no tām vaļā bez problēmām. Man patīk - vējš zaros šalko, rudens naktīs zīles būkšķina pa jumtu, zaros sēž ne tikai vārnas, bet arī pa kādai dzilnai, strazdi, zīlītes.. Romentiski pat savā ziņā.

 7. Minna
  Minna
  pirms 9 mēnešiem

  Piekrītu raksta autoram. Savā sētā bez domes atļaujas un naudas iemaksas nevari nevienu lielāku koku aiztikt.. Toties pilsētas dārznieki zāģē visu pēc kārtas - uzbērs akmeņus vietā.. :( Ja kāds uztraucās par dzeltenās mājas drošību un noēnojumu, tad, jāsaka, kad tika celta šī māja,ozoli jau šeit bija pirmie!!

 8. Jefs
  Jefs
  pirms 9 mēnešiem

  Tajos gados koki daudz kur tika stādīti bez sajēgas nepadomājot par to,ka koki izaugs lieli..Kaut vai ābeles gar ceļa malām, kuras šur tur vēl var redzēt, iespējams, ka braucot ar līnijdrošku bija tīri romantiski un kādam onkulim krietni gados uzdzen nostaļģiskas atmiņas. Bet tagad? Ābeles neviens nekopj,zari aplūzuši,āboli nav lietojami ēšanai, jo izplūdes gāzes augļos atstāj savas vielas Dzīve rit tālāk ar savām prasībām.Tehnokrāti? Nevajag smīdināt, tad jau par tehnokrātu ir jāsauc jebkurš tikko Golfiņu nopirkušais jauneklis. Neredzot Pasta ielas remonta projektu neko vairāk pateikt nav iespējams, jo nepamatojot savu domu paziņot, ka vajag vai nevajag cirst ir tas pats,kas nepateikt neko.

  Atbildēt
 9. Bijušais domes naktssargs
  Bijušais domes naktssargs
  pirms 9 mēnešiem

  Kādas problēmas - ja sabiedrība negrib ka kokus cērt nost, tie jāatstāj, pat ja tas sadārdzinātu kādu projektu. ja sabiedrība grib dzīvot tuksnesī - cērtam visus pa tīro nost. Bet neviens jau nevienam nav prasījis, kā tad vairākums grib.

 10. to Bijušais domes naktssargs
  to Bijušais domes naktssargs
  pirms 9 mēnešiem

  Tad jārīko referendums,tad būs redzams vairākums.

 11. hirsch
  hirsch
  pirms 9 mēnešiem

  Ragainim, ka ari cietiem jusu pilsetas vadibai, ka ari Latvijas vadibai ir vis vienalga , ka tikai zalos kapostus nenozage vinu kabatas

  Atbildēt
 12. Jautājums
  Jautājums
  pirms 9 mēnešiem

  Es katru reizi, lasot un klausoties iedzīvotāju pretenzijas, nesaprotu - ko tie iebildēji ir darījuši tajā brīdī, kad notiek publiskās apspriešanas. Ne vienmēr tas, ka cilvēks ir "zaļais" nozīmē, ka tagad jāiet sieties katram zāles stiebram apkārt, lai tik kāds neaizskar. Jāizvērtē koka nepieciešamība konkrētajā vietā, vecums, potenciālie draudi utt. Diezin vai koku aizstāvji būs priecīgi, ja kādam uz galvas uzkritīs diženā ozola nolūzušais zars. Un runājot par "ābeli" - jebkurš iedzīvotājs varēja iesniegt savu ideju izvērtēšanai, informācija bija visiem brīvi pieejama. Pieņemu, ka ābele galā bija labākais no iesniegtajiem variantiem, tā ka nav ko čīkstēt. Un ja vēl runājam par izmaksām - vajag padomāt cik izmaksā projekts, visas apstiprināšanas un saskaņošanas, cik tika atdots autoram, cik cilvēku darbs, cik materiāls, kopā tā i savācas tās summas. Neviens par velti nestrādā.

  Atbildēt
 13. nu pareizi
  nu pareizi
  pirms 9 mēnešiem

  Vieni kokus stāda, otri zāģē. Protams, ka koku žēl, tie arī grib dzīvot. Ej tu iestāti domes austrumu gudrajiem.

 14. Aicis
  Aicis
  pirms 9 mēnešiem

  Varbūt tā ābele bija labākais no sliktākajiem?

 15. A
  A
  pirms 9 mēnešiem

  Apspriež darba laikā, kad lielākā daļa strādā

 16. Anna
  Anna
  pirms 9 mēnešiem

  Rīgas iela plika, Brīvības iela plika, ko, Pasta iela labāka par citām, vai? Pa tīro, nost. Un vēl pie Ģimnāzijas to parku! Ka nav, ta nav, lai dzīvo bleķa ābeles, zem kurām lapas nav jāgrābj!!

  Atbildēt
 17. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 9 mēnešiem

  Pie vella mātes Ragaini!

  Atbildēt
 18. Pozitīvi
  Pozitīvi
  pirms 9 mēnešiem

  Liekas ka cilvēkiem nekad nav labi - ceļa stāvoklis nepatīk un tad kad sāk ko darīt un plānot remontus arī slikti ... Neviens jau neliedz tikt domē un pieņemt lēmumus..patīk tikai kritizēt un komentēt no malas un kokus var jau savā pagalmā iestādīt ja tik ļoti vajag..ir tak daudz vietu kur var zaļumos iet un pilsēta paliek pilsēta ar to jārēkinās..prieks ka remontēs to ielu..

  Atbildēt
 19. aha
  aha
  pirms 9 mēnešiem

  Aizgalda barokli, lūdzu, piemērus, kad ir ņemtas vērā iedzīvotāju vēlmes?

 20. Vai
  Vai
  pirms 9 mēnešiem

  Vai tad lai saremontētu ielu, ir jāizzāģē koki. Tie jau neaug ielas vidū.

 21. Nauda
  Nauda
  pirms 9 mēnešiem

  Nozāģēs kokus, pārdos, ozoli tak vērtīgi

  Atbildēt
 22. Jozif
  Jozif
  pirms 9 mēnešiem

  Par kādām "publiskām apspriešanām" te iet runa? Kad plānoja jauno tiltu pāri Daugavai gar Bebru mikrorajonu, bija tūkstosiem (!) parakstu PRET tilta būvniecību tieši šajā vietā. Un rezultātā pretenzijas netika ņemtas vērā un projektu apstiprināja.

  Atbildēt
 23. Tax pats
  Tax pats
  pirms 9 mēnešiem

  Tas pats ar Draufzibas alejas pagarinajumu. Cilveki bija pret. Parakstus vāca. Neņëma věrã. Par laimi treknie gadi beidzas un to projektu kait mur nobāza

Pievienot komentāru