Rakstu svētkos godina Krustpils tautastērpu
ILZE BIČEVSKA

12. maijā Krustpils kultūras namā divpadsmito reizi notika pasākums «Rakstu svētki», kura tēma šogad bija «Mana tautastērpa stāsts».
    Trīs gadu garumā Jēkab­pils Vēstures muzejs un Krustpils kultūras nama lietišķās mākslas studija «Saul­grieži» praktizēja radošo meistardarbnīcu ciklu piecās kārtās «Darini pats savu tautastērpu». Par to, kā tajā veicies, stāstīja, kā arī rādīja prezentāciju muzeja galvenā krājumu glabātāja Iluta Bērziņa.
     – Pirms ķerties pie sava tautastērpa darināšanas, pašai sev jānoformulē, kāpēc tas man ir vajadzīgs? Vai tērps tiks vilkts mugurā gadskārtu svētkos kā Jāņi vai valsts svētkos? Varbūt tērps domāts jaunai sievietei, kura ar to mugurā vēlas iziet pie vīra? Varbūt tērpa valkātāja dzied korī vai dejo tautas deju ansamblī? Vai varbūt vēlme pēc sava tautastērpa radusies, skatoties uz citiem labiem piemēriem? Nākamais jautājums, uz ko meklējamas atbildes, varētu būt par to, kāds būs šis pašas darinātais tautastērps: vai entnogrāfisks, kuru darināšanā zināšanas smeļamas Broces grāmatās, vai stilizēts tādā veidā, kādi tie bija valkātājām pagājušā gadsimta 20. un 30. gados? Tāpat jātiek skaidrībā par to, vai tērps būs tā novada rakstos, kas ir tavs dzimtais, vai tā, kurā tu patlaban dzīvo, vai varbūt pilnīgi cita – tā novada, kura raksti pašai ļoti patīk? Tikai tad, kad atrastas atbildes uz visiem šiem jautājumiem, var sākt darbu, –  sacīja Iluta Bērziņa. 
    Viņas prezentācijā varēja ielūkoties fotogrāfijās, kas stāsta par visiem pieciem radošo meistardarbnīcu «Darini pats savu tautastērpu» cikliem. Pirmais ilga no 2015. līdz 2016. gadam, kad meistares Ainas Ļebe­devas vadībā tapa Krustpils tipa sieviešu krekls, un rezultātā tika sarīkota izstāde, kurā varēja aplūkot divdesmit tautastērpa kreklus. Otrajā nodarbību ciklā, 2016. gada augustā, sievietes mācījās krāsot dziju ar dabiskajām augu krāsvielām, un to vadīja meistare Anete Karlsone. Šajā nodarbību posmā tika eksperimentēts ar krāsām nolūkā iegūt tādu krāsu salikumu, kāds tas ir dalībnieču rīcībā nonākušajam seno Krustpils brunču gabaliņam.
    Tam sekoja nākamā nodarbība, kad 2016. un 2017. gadā tika austas Krustpils tipa jostas, ceturtajā nodarbību ciklā tapa aubes un vainadziņi, bet piektajā kārtā tika izšūta Krustpils villaine meistares Aijas Jansones vadībā. 
    – Darbs bija interesants: piemēram, dziju krāsošanā aizvadījām četras dienas, mācoties, kā iegūt zaļo un zilo krāsu, un atklājām to, cik daudzveidīgus no augiem var iegūt dzeltenās krāsas toņus. Bet, runājot par Krustpils villaini, mums jāpatur prātā, ka tā ir viena no mākslinieciskajām un greznākajām visā Latvijā, – teic I. Bērziņa.
     Vairākas projekta dalībnieces Rakstu svētku laikā demonstrēja šos pašu ro­kām darinātos tērpus, un par katru no tiem bija savs darinātājas stāsts. Pie­mē­ram, kā Inesei tas tapis trīs gadu garumā, kā pati vākusi informāciju par Krustpils novada autentiskā tautastērpa rakstiem, savukārt Sandrai interese par tautastērpu radusies vēl bērnībā, lūkojoties uz savas vecmāmiņas tautastērpu, bet Daiga, kura ar tautastērpu darināšanu nodarbojas kopš 2010. gada, pēc pārcelšanās uz dzīvi Krustpilī nolēmusi, ka viņai vajadzīgs arī šā novada tērps. 
   Uz Rakstu svētkiem bija uzaicināta arī Limbažu tautas lietišķās mākslas studija «Dzilna». Šīs studijas pēdējā laika lielākais darbs ir izstāde «Daba krāso, «Dzil­na» auž», kuras neliela daļa atvesta arī uz Jēkabpili. Izstādes pamata ideja – to veido daudzi lakatu komplekti, kur katrs no tiem austs no dzijas, kas krāsota tikai ar viena auga krāsvielām dažādos toņos. Turklāt šis pētnieciskais darbs, mācoties, improvizējot ar dabas materiāliem dzijas krāsošanā, būs iemūžināts arī grāmatā ar tādu pašu nosaukumu «Daba krāso, «Dzilna» auž». 
    – Vācot augus un citus dabas materiālus dzijas krāsošanai, piedomājām arī par saudzīgu attieksmi pret dabu, tāpēc, piemēram, madaras nevācām, kā arī vairāk koncentrējāmies uz tiem augiem, kas vieglāk pieejami gan dabā, gan dārzā, – stāsta studijas vadītāja Baiba Vaivare. «Dzil­nas» pārstāves arī demonstrēja trīs savus tautastērpus – pagājušo Dziesmu un deju svētku tērpu skates laureātus. 
    Rakstu svētku laikā bija arī lietišķās mākslas izstrādājumu tirdziņš, kā arī apmeklētājiem tika piedāvāti dažādu amatu – jostu aušanas un pīšanas, pērļošanas, klūdziņu pīšanas u.c. –paraugdemonstrējumi.
    Un Rakstu svētku programmu muzikāli kuplināja Atašienes folkloras kopa «Vīraksne».  
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru