Restaurēs Strūves ģeodēziskā loka punktu Arbidani , rekonstruējot punkta zīmi
Elvīra Mantrova, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja

Strūves ģeodēziskais loks ir 19. gadsimtā veiktu mērījumu kopa, kas tiek uzskatīta par vienu no cilvēces vēsturē vērienīgākajām Zemes uzmērīšanas kampaņām. Ģeodēziskais loks tiek definēts kā viena no metodēm Zemes izmēru un formas noteikšanai, izmērot triangulācijas ķēdes garumu un meridiāna loka gala punktu astronomiskās koordinātas. Savu nosaukumu Strūves ģeodēziskais loks ieguvis par godu zinātniekam – ģeodēzistam un astronomam – Frīdriham Georgam Vilhelmam Strūvem.
    Latvija atrodas to 10 valstu sastāvā, kuras šķērso vēsturiskais Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vārdā nosauktais 2820 km garais ģeodēziskais loks jeb meridiāns, kas kopš 2005.gada 15.jūlija ir iekļauts UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma sarakstā. Strūves ģeodēziskais loks ir unikāls 19.gadsimta objekts astronomijas un ģeodēzijas zinātnes attīstībā, kas, ne tikai atkārtoti apstiprināja I.Ņūtona hipotēzi, ka mūsu planēta ir saplacināta no poliem, bet arī sniedza novērojumus Zemeslodes izmēru noteikšanai līdz satelītu ērai sākumam 20. gadsimtā.
    Loks sniedzas no Ziemeļu ledus okeāna līdz Melnās jūras piekrastei. Latvijas teritorijā atrodas daļa no UNESCO pasaules mantojuma - Strūves ģeodēziskā loka punkti.  Salas novada Salas pagastā atrodas valsts nozīmes industriālais piemineklis Strūves ģeodēziskā loka punkts “Arbidāni”, valsts aizsardzības Nr. 8983. Punktu Arbidani uzmērīja un iezīmēja dabā 1828. gadā Strūves līdzgaitnieks Karls Frīdrihs Tenners, bet gadu gaitā šī zīme zudusi.
    Lai saglabātu šo pasaules nozīmes pieminekli nākamām paaudzēm, Latvijas ģeotelpiskās informācijas aģentūra, Nacionālo kultūras mantojuma pārvalde un Salas novada pašvaldība 26. septembrī restaurēs Strūves ģeodēziskā loka punktu Arbidani, rekonstruējot punkta zīmi.
    Pasākums notiks 26. septembrī plkst. 13.00 Salas novada Salas pagastā pie punkta  Arbidani. Pasākumu kuplinās Salas novada pašdarbības kolektīva kultūras programma, paredzētas ieskats mērnieku darbā “Mērniecības instrumenti Strūves laikmetā un tagad”– praktiskas nodarbības, kuras vadīs LĢIA Ģeodēzijas nodaļas vadītājs Ivars Liepiņš. Pasākuma dalībniekus cienās ar īstu Sēlijas smeķa sautējumu, kas vārīts katlā uz ugunskura.  
Aicinām pašvaldības darbiniekus, novada skolēnus piedalīties šajā unikālajā pasākumā, kas Latvijā notiks pirmo reizi. Pasākums sniegs ieskatu par astronomijas un ģeodēzijas zinātnes attīstību 19. gadsimtā.
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. Sēlpils kaput
  Sēlpils kaput
  pirms 1 gada

  Kauns Mantrovai, ja nezina, ka Arbīdānu punkts atrodas Sēlpils pagastā! Kauns Mantrovai, ka izrakāts Sēlpils pilskalns! Kauns Mantrovai, ka noraksts Babrānu pilskalns un izrakts tā vietā dīķis! Un Salas novada vadone zina tikai iedzīvotājus terorizēt un neļaut pasākumus rīkot, bet ir pilnīgi bezzobaina, kad pie valsts bozīmes arheoloģijas pieminekļa Sudrabkalns atļāva Latvenergo uzstādīt elektrības sadales skapi, bet tur nav nevienas mājas un to kasti varēja rakst jebkurā citā vietā. Salas novads lielījās, ka pārņēmis no LR valsts Sēlpils pilskalnu-pilsdrupas (valsts kultūras piemineklis), bet tās izrakāts uz nebēdu. Un kurš atļāva vai neredzēja, ka postīja LR valsts arheoloģijas piemineklis Babrānu pilskalns??? Atcelt visus no amatiem!

  Atbildēt
 2. vietējais
  vietējais
  pirms 1 gada

  Tev pašai kaput ar visu tavu naidu !

Pievienot komentāru