Resursus taupīs uz ielu apgaismojuma un telpu apkures rēķina
INESE ZONE

Straujo pārmaiņu enerģētikas tirgū dēļ pēc Eiropas Komisijas iniciatīvas uzsākta energoresursu taupīšanas kampaņa, kas jau notiek daudzās Eiropas Savienības valstīs, un piemēram seko arī Latvija. Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis stāsta, ka, atbildīgajiem speciālistiem tuvākajās dienās atgriežoties no atvaļinājuma, sāks izstrādāt taupības pasākumu programmu Jēkabpils novadam. 
       – Pilnībā tikai gāzes apkure ir Salā un Ķieģeļu ielas katlumājā Jēkabpilī. Tur neko būtiski taupīt nevar. Var­būt nedaudz samazināt izejas temperatūru. Tad var rīkoties, kā to darīja Dau­gavpils dome,  nosakot pilsē­tā enerģētiskās krīzes situāciju, un tad samazināt komforta temperatūru, kas jānodrošina telpās. Piemē­ram,  no plus 18 grādiem uz plus 16. Problēma ir tā, ka gāzes cenas ir ļoti augstas un ir maz piegādātāju, un līgumu slēdz tikai uz mēnesi ar priekšapmaksu. Gāze pie mums tiek izmantota tikai ap­kurei. Taupīt var divos veidos – samazinot siltumnesēja temperatūru vai  nomainot gāzi ar citu kurināmo. To jau dara Salā un Jē­kabpilī, kur uzstādīs jaunas šķeldas katlumājas (Red. piez. – Tās gan nesāks darbu šajā apkures sezonā). Ledus hallē gāzi jau taupījām pirms visiem šiem notikumiem. Tur ir ar gāzi darbināms gaisa sausinātājs. Esam sapratuši, ka to nemaz nevajag visu laiku darbināt, un tas neietekmē ledus kvalitāti. Ieslēdz uz laiku, tikai tad, kad tas nepieciešams,  un to darām jau kopš gada sākuma. Uz to brīdi bija ie­taupīti jau 12 000 eiro, nu jau ir daudz vairāk. Hallē arī rū­pīgi tiek vērtēts elektrības un citu resursu izmantojums, – sacīja Raivis Ra­gainis.
     Viņš atzīst, ka būtiskākais ietaupījums varētu būt attiecībā uz elektrības patēri­ņu. Tāpēc Attīstības pārvaldei esot uzdots radīt algoritmu, kā varētu ietaupīt, sa­mazinot ielu un pašvaldības telpu apgaismojumu. 
      – Jāsaprot, ko varam darīt, jo elektrības cena aug un augs vēl. Tā ir lielāka problēma nekā gāze, jo gā­zes patēriņu mēs ļoti ietekmēt nevaram, bet elektrības gan. Kad bija lokdauns, izslēdzām ielās elektrību plkst. 21.00. Tagad mums ir LED lampas, kurām var samazināt jaudu. Tās degs blāvi, bet būs ietaupījums. Un varbūt varam izslēgt katru otro trešo lampu. Vēl var uzstādīt arī tādu programmu, kas aktuāla gājējiem, ka  katra nākamā lampa iedegas – kad tuvojas cil­vēks, kā paiet garām, lampa nodziest. Jāvērtē, kādu variantu izvēlēties. Tas attiecas ne tikai uz Jēkabpili, bet uz visu novadu.  Novadā vēl jau ir vietas, kur ir vecās lampas, jādomā, ko tur da­rīt. No drošības viedokļa, protams, jo vairāk apgaismojuma, jo labāk, bet  iz­maksas ir jāsamazina. Tas attiecas arī uz pašvaldības iestādēm un darbiniekiem. Varbūt jāmaina darba grafiks, jāsāk stundu vēlāk strādāt vai bez pusdienlaika, jāmeklē citas iespējas, lai taupītu elektrību. Tāpat vērtēsim, vai sporta hallei nevar izmantot saules paneļus. Uz halles jumta nevar likt, jo to konstrukcija neatļauj, bet varētu uz blakus esošās viesnīcas jumta. Par to visu vajag domāt. 750 000 eiro elektrībai budžetā bija vajadzīgi pēc vecajām cenām, bet tagad cenas ir daudz augstākas, – sacīja Raivis Ragainis
     Viņš piebilst, ka pašvaldība vēlētos, lai iedzīvotājiem ir iespēja taupīt uz apkures rēķina. Pašvaldībai esot informācija par piedāvājumu uzstādīt daudzdzīvokļu namu dzīvokļos sistēmu, kas ļauj maksāt tikai par savā dzīvoklī patērēto siltumu.  Tie neesot alokatori, kas tika piedāvāti agrāk, bet cits variants. Ja dzīvoklī būs tādas ierīces, katrs sākšot domāt par taupīšanu. Var  samazināt siltuma patēriņu dzīvoklī, var naktīs sa­mazināt siltuma patēriņu vai kad pats ir darbā. Kas taupīs, tas maksās  mazāk. Lai uzstādītu šīs ierīces, tam jā­piekrīt visiem mājas dzīvokļu īpašniekiem. Par to, protams, būs jāmaksā, un iz­maksas būs arī par ierīču apkalpošanu –  patēriņa rā­dījumu nolasīšanu un apkures rēķinu noteikšanu katram dzīvoklim, bet tā varot ietaupīt. R. Ragainis sacīja, ka Jēkabpilī ir deviņstāvu māja, kur iedzīvotāji gribētu izmēģināt šo iespēju, bet process buksējas namu pārvaldē. Kad pārvaldes vadība atgriezīšoties no atvaļinājuma, runāšot par šo jautājumu un iespēju to piedāvāt visiem daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem.
 
 Uzziņai 
Rīgas dome jau izdevusi rīkojumu visās pašvaldības iestādēs ieviest energoefektivitātes pasākumus, būtiski samazinot siltumenerģijas un elektroenerģijas patēriņu. Siltumenerģijas patēriņu uzdots samazināt vismaz par 15%, samazinot apkures temperatūru telpās – vismaz par vienu grādu. Tāpat uzdots sagatavot priekšlikumus ielu apgaismojuma, fasāžu apgaismojuma, dārzu, parku un citu objektu enerģijas patēriņa samazināšanai par 15%.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (5)

 1. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 1 mēneša

  Lai Ragains izsauc vis Nam pārvald no atvaļinājum un būs kārtib.Ja spītejas preti un negrib, tad lai iet citur darb meklet.

  Atbildēt
 2. Fredis
  Fredis
  pirms 1 mēneša

  Jā, pilnīgi pareizi, jo tā bija Leonīda laikā un arī kārtība tad neizpalika.

 3. Kaimiņš
  Kaimiņš
  pirms 1 mēneša

  Varbūt mēra vietniekiem algās netērēt katram pa 3 štukām mēnesī. Un nepārdot domes zemi pa kapeikām

  Atbildēt
 4. Vārds*
  Vārds*
  pirms 1 mēneša

  Klau, bet ja jau visur tiešām tāda krīze un taupība, tad nevarētu kaut kā beidzot sākt ietaupīt arī uz domnieku algām? Teiksim, lai, kaut vai godīgas solidaritātes vārdā, viņi visi padzīvo šo ziemu uz minimālajām algām. No vienas puses varēs pamēģināt paštukot variantus un gūt kautcik reālāku izpratni praksē kā vispār cilvēki ar tādiem ienākumiem un jau gadiem dzīvo, no otras puses tas būs arī ietaupījums pašvaldībai un turklāt ar mazāku novirzi uz tiem, kas jau gadiem taupa un kuriem jau vairs sen nav variantu un ideju kur un kā vēl ko varētu ietaupīt un no kā vēl varētu atteikties.

  Atbildēt
 5. 123
  123
  pirms 1 mēneša

  vai tiešām kāds noticēs ka domnieki strādās par minimālo algu, viņi izsludinās streiku.

  Atbildēt

Pievienot komentāru