Rīt aicina Muzeju nakts pasākumi

Jēkabpilī, Krustpils pilī notiks ikgadējā starptautiskā akcija «Muzeju nakts». Pasākums sāksies plkst. 19.00 un ilgs līdz 1.00.  «Laiks ātrāki steidzas kā vagona rats» (E. Veiden­baums), tā skan 2017. gada akcijas «Muzeju nakts» devīze. Laiks nekad nestāv uz vietas, laika rats nerimstoši griežas.
    Šoreiz «Muzeju naktī» runāsim par laiku, skaitīsim laiku un vizualizēsim laiku. No pulksten 19.00 līdz 1.00 Krustpils pilī atvērts būs pils viduslaiku pagrabs, izstāžu zāle, Marmora zāle un vārtu tornis. Apmeklētāji varēs darboties radošajās darbnīcas, kas saistītas ar laiku un pulksteņiem, noskatīties režisora Jāņa Putniņa dokumentālo filmu «To atceras tikai vilcieni» un piedalīties citās aktivitātēs.
     Pils vārtu tornī būs ap­skatāma Pētera Postaža gleznu izstāde no Aiz­kraukles muzeja krājuma un akcijas dalībnieku «Laiks» iesūtīto pulksteņu fotogrāfiju izstāde. Muzeja izstāžu zālē būs skatāma fotogrāfiju izstāde «Esparū pils», autore Ieva Epnere. Savukārt pils pagrabā tiks eksponēta franču mākslinieka Patrika Peltjē skulptūru izstāde «At­dzimšana». Izstāde «Esparū pils» un «Atdzimšana» uz Krustpili atceļojusi sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā. 
Marmora zālē jaunākos pasākuma apmeklētājus gaidīs Latvijas Dabas muzeja izstāde «Latvijas dabas bagātības. No koraļļa līdz virpainītei». Izstādē pieejamas dažādas interaktīvas aktivitātes un uzdevumi. 
    Jau vairākus gadus pēc kārtas «Muzeju naktī» savas durvis apmeklētājiem vērs Krustpils evaņģēliski luteriskā baznīca. 20. maija naktī atvērta būs arī grāmatnīca «Zvaigzne ABC», kas atrodas Rīgas ielā 175. 
    Ieeja «Muzeju nakts» pasākumos ir bez maksas. 
     Viesītes muzejā «Sē­lija» Muzeju nakts pasākumi noritēs ar nosaukumu «Āžu miestā laiku neskaita». Tie sāksies pulksten 19.00 ar fotoizstādes «Seno laiku lauku darbi» atklāšanu Mazā bānīša parka teritorijā. Tās ir gan novadnieka Mārtiņa Buclera fotogrāfijas, kas ataino lauku darbu norises pagājušajā gadsimtā, kā arī citu autoru foto. 
    Pusstundu vēlāk turpat parkā ar lugu fragmentiem uzstāsies Mežāres bērnu un jauniešu amatieru teātris «Sapņotāji», kā arī Viesītes un Rites amatieru teātri. 
   Pulksten 20.30 (un arī 22.30) depo telpās būs dokumentālās filmas «To atceras tikai vilcieni» izrāde, bet pulksten 21.30 – paredzēts fotoakcijas «Es esmu laimīgs» noslēgums. Akcijas laikā viesītieši tika aicināti sūtīt savas fotogrāfijas, kurās fiksēts kāds jauks mirklis, jauks notikums pašu dzīvē. 
Muzeju nakts laikā izskanēs arī dzejas lasījumi, būs radošās darbnīcas, kur amatniecības biedrības «Zīle» dalībnieces interesentiem mācīs izgatavot šā pasākuma tematikai piederīgas lietiņas: āža figūriņu un pulksteni. Varēs nofotografēties ar muzeja jaunāko eksponātu: atjaunotajiem senlaicīgajiem ratiem, ko savā darbnīcā «Gāte» atjaunojis vietējais novadpētniecības entuziasts Gunārs Spīdainis. 
    Papildus šiem notikumiem Muzeju nakts apmeklētāji Viesītē varēs aplūkot pastāvīgās ekspozīcijas Mazā bānīša parkā, kā arī Paula Stradiņa skolā, Peldu ielā 2. Muzeja telpas būs atvērtas no pulksten 19.00 līdz 24.00.
    Salas novadā sestdien jau no pulksten 18.00 ap­meklētājus gaidīs Vēstures izpētes kabinets, kur šajā laikā tiks atklāta jēkabpilieša, pulksteņmeistara Mie­riņa Viļņa Vīča seno pulksteņu izstāde. Astoņos vakarā vēstures izpētes kabinets gaidīs jaunākās grupas skolēnus uz pasākumu «Nakts orientēšanās», bet vecākajai grupai tas sāksies pulksten 22.00. Kā stāsta vēstures izpētes kabineta vadītāja Pārsla Stirna, vēl Muzeju nakts pasākumā Salā paredzētas arī radošās darbnīcas. Tajās senatnīgus fotorāmīšus mācīs izgatavot Vita Šatohina, darbnīcu ar nosaukumu «Laika zīmējumi» vadīs skolotāja Dace Tropa. Cienastam vecās Salas skoliņas pagalmā taps «Laikmeta zupa», ko vārīs Sarmīte Kokina. 
    Jēkabpils novadā Mu­zeju nakts atklāšana notiks pulksten 19.00 Sēlijas prasmju muzejā Zasā. Apmeklē­tājiem te būs apskatāma pastāvīgā ekspozīcija un fotogrāfiju izstāde no muzeja krājuma «Sēļu zemnieks agrāk un tagad», Jēkabpils Mākslas skolas Zasas filiāles audzēkņu darbu izstāde «Kas te? Es te!» (izstādes atklāšana), kā arī fotogrāfiju izstāde «No sirds Latvijai» jeb «Jēkabpils novada pagastu aktivitātes 2016». Darbosies arī prasmju istaba, kas apmeklētājiem ļaus piedalīties seno amatu prasmju demonstrēšanā.
    Zasas bibliotēkā laikā no pulksten 19.30 līdz 20.30 būs apskatāmas izstādes un varēs iepazīties ar jaunākajām grāmatām, kā arī klausīties Ineses Grauzes dzeju. Biedrības «Noskaņa» telpās laikā no pulksten 19.00 līdz 21.00 varēs mācīties rokdarbu prasmes, kā arī iegādāties citu darinājumus. 
Kā stāsta Sēlijas prasmju muzeja vadītāja Edīte Balode, laikā no pulksten 20.00 līdz 21.00 muzeja pagalmā būs ierīkota kinozāle zem klajām debesīm, kur varēs noskatīties videomateriālu apkopojumu «Kā gulbji balti padebeši iet», kas stāstīs par dzejnieku Eduardu Veidenbaumu. Būs arī pastaiga uz Zasas muižas dzirnavām un pētīšana, kā «Šie mūžīgie dzirnu riteņi griezās». Bet deviņos vakarā Zasas kultūras namā sāksies koncerts «Jau dziesmām viļņojas gaiss», kurā uzstāsies novada pašdarbības kolektīvi. 
    Laikā no pulksten 23.20 līdz 1.00 Sēlijas prasmju muzejā izskanēs teikas un atmiņu stāsti par Zasas muižu, bet tā teritorijā kursies ugunskurs, kā arī būs svētku cienasts, kas gatavots pēc senču receptēm. 
    Vēl Zasā šajā dienā pulksten 21.00 pie vidusskolas noritēs nakts stratēģijas spēle «Rūķi pret Sabo­tie­riem». Pasākumu organizē Jēkabpils novada pašvaldība sadarbībā ar biedrī­bu «Pie­dzīvojuma gars».
     Raiņa muzejā Tadenavā Muzeju naktī laikā no pulksten 19.00 līdz 23.00 notiks sarunas  par laiku mūzikā un diennakts ritumu laikā. No pulksten 19.00 līdz 19.40 dziedās un muzicēs Einārs Kvilis un draugi; no pulksten 19.00 līdz 22.00 te būs stikla apgleznošanas darbnīca, bet no pulksten 20.30 līdz 22.00 – danči kopā ar E. Kvili un draugiem. Sīkāka informācija: tadenava@memorialiemuzeji.lv un www.aspazijarainis.lv/tadenava. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru