Saeimas komisija neatbalsta Sēlijas novada izveidi ar centru Viesītē
INESE ZONE

25. februārī Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē tika izskatīts likumprojekta «Ad­ministratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums» pielikums «Administratīvās teritorijas, to administratīvie centri un teritoriālā iedalījuma vienības – novada pilsētas un novada pagasti», sagatavojot to  likuma otrajam lasījumam. Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Kraps BD informēja, ka komisija neatbalstīja Sēlijas novadu apvienības sastāvā ietilpstošo pašvaldību  lēmumu veidot Sēlijas novadu ar centru Viesītē.
     14. februārī notikušajā Saeimas administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē, kurā piedalījās Zemga­les reģiona pašvaldību pārstāvji, arī Jēkabpils un apkārtējo novadu domju vadība, komisijas locekļi konceptuāli vienojās par Sēlijas novada izveidi, taču ar nosacījumu, ka galīgais lēmums pagaidām ir atlikts un pa šo laiku pašvaldībām, kas vēlas apvienoties Sēlijas novadā, nedēļas laikā jāvienojas, kur būs to attīstības centrs – Jēkabpilī vai Aiz­krauklē. 19. februārī Viesītē paplašinātajā Sēlijas novadu apvienības sēdē tikās novadu domju priekšsēdētāji un deputāti, lai vienotos par potenciālā Sēlijas novada centru. Pēc debatēm ar 19 balsīm «par» un 11 «pret» tika nolemts veidot Sēlijas novadu, apvienojot Aknīstes, Ilūkstes, Jaunjelgavas, Jēkabpils, Neretas, Salas un Viesītes novadu ar  administratīvo centru Viesītē.
     A. Kraps stāsta, ka  Saeimas administratīvi teritoriālās reformas komisijas locekļi neatbalstīja šo ieceri. Viņi izsludinājuši nelielu 20 minūšu pārtraukumu un mudinājuši novadus izšķirties par centru – Jēkabpili vai Aizkraukli. Novadu pārstāvji palikuši pie sava – Sēlijas novada centram jābūt Viesītei. Kā zināms, viņu viedoklis ir, ka līdz šim novadi nav izjutuši Jēkabpili kā attīstības centru un lielākas attīstības perspektīvas saskata sadarbībā ar Viesīti kā centru un vienotā  Sēlijas novadā. Komisija, kā informēja A. Kraps, to neatbalstīja un ar balsu vairākumu nolēma, ka jāveido tāds novads, kāds tas jau sākotnēji tika piedāvāts reformas kartē – ar centru Jēkabpilī, apvienojot bijušā Jēkabpils rajona novadus. Par atsevišķa Sēlijas novada izveidi balsojuši Zaļo un zemnieku savienības un «Saskaņas» deputāti, bet Jaunās konservatīvās partijas pārstāvis atturējies.  A. Kraps stāsta, ka saskaņā ar komisijas lēmumu Ilūksti, kas ir Sēlijas novadu apvienības locekle un sevi redzēja Sēlijas novadā, atbilstoši sākotnējiem Vi­des aizsardzības un re­ģi­onālās attīstības ministrijas priekšlikumiem tagad pievienos Daugavpils novadam, bet Neretas un Jaun­jelgavas novadu – Aiz­krauklei. Jēkab­pils mērs teic, ka viņam un Aizkraukles novada domes priekšsēdētājam viedoklis nav prasīts, viņi tikai klausījušies notiekošo diskusiju: – Mums nav iebildumu pret šādu lēmumu, jo, kā jau esmu teicis, Jēkabpils dome ir gatava atbalstīt jebkuru loģisku lēmumu. Tagad šis lēmums ir pieņemts, un nu varēs sarunās ar novadiem skatīties šajā virzienā. 
    A. Kraps gan minēja, ka Administratīvās reformas likumu vēl otrajā un trešajā lasījumā skatīs Saeimā, un tur var būt daudz dažādu viedokļu. Turklāt nevar izslēgt arī kādas izmaiņas. Otrajā lasījumā likumu skatīs 4. maijā, bet mēneša beigās to varētu darīt trešajā – noslēdzošajā – lasījumā.
     Novadu krasā nostāja, atsevišķos gadījumos, kā tas ir arī Sēlijā, iestājoties pret piedāvāto reformas variantu un pastāvot uz kultūrvēsturisko robežu ievērošanu, lemjot par reformu, tomēr nav palikusi gluži bez politiķu ievērības.  Saeimas Ad­ministratīvi teritoriālās reformas komisija uzdevusi Ministru kabinetam līdz šī gada beigām sagatavot koncepciju par kultūrvēsturisko novadu attīstības un kultūrvēsturisko kopienu dzīves telpas attīstības at­balstu. Un tās ir izredzes Sēlijas novadu apvienībai turpināt aizstāvēt kultūrvēsturiskā novada intereses. 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (4)

 1. vo vellos!
  vo vellos!
  pirms 1 mēneša

  Vēl vieni, kas raujas pie varas!

  Atbildēt
 2. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 1 mēneša

  Cik es saprat, lauciniekim nav interes par sportošan multihalle. Ir jābūt Selijs novadam ar centr Viesīe!

  Atbildēt
 3. Jānis
  Jānis
  pirms 1 mēneša

  Grib Sēliju iztīrīt no iedzīvotājiem arī ceļu neasfaltēšana to ļoti labi veicina

  Atbildēt
 4. he
  he
  pirms 4 nedēļām

  Jēkabpilī asfaltēšana norit ar nemitīgiem skandāliem un ostīšanu zem astes. Tiek nu paši ar visu galā un tad viriniet muti par citiem.DDDD

Pievienot komentāru