Saglabā tēva mantojumu un veido jaunu tūrisma produktu
ILZE BIČEVSKA

Trešo gadu Vārnavas Vīna kalnā, «Rudzīšu» mājās notiek Vīna svētki, ko organizē selekcionāra un vīnogu audzētāja Ēvalda Pūpola pēcnācēji. Kā stāsta Ē. Pūpola meita Biruta Šaroka, šā gada  svētkos bijis visvairāk apmeklētāju – ap 150 pieaugušie, neskaitot bērnus, kuriem ieejas biļete nebija jāpērk
  

  – Vīna svētku rīkošana ir manas ģimenes jaunākās paaudzes, vedeklas Inutas ideja un realizācija. Mēs ar vīru Vladislavu esam mana tēva atstātā vīna dārza ikdienas kopēji. Izskatās, ka mūs tiešām atbalsta kāds no augšas: visus trīs gadus Vīna svētkos laiks bija saulains, silts, bez lietus, – priecājas B. Šaroka. 
Šogad pasākuma ap­mek­lētājiem bija sagādātas vairākas iespējas un nodarbes: varēja noklausīties Jāņa Poplavska brīvdabas koncertu, bērnu priekam bija izveidota orientēšanās spēle «Burkāns», kuras laikā pēc fotoattēla vajadzēja meklēt objektus «Rudzīšu» māju apkārtnē, kā arī pēc tam uzrakstīt savus novēlējumus uz putuplasta brieža. Pēc­pusdienā interesentus gaidīja vīna darīšanas darbnīca Zigmunda Bekmaņa vadībā un dzijas krāsošana Ievas Drozdovas vadībā. Tāpat te varēja degustēt un iegādāties mājās ražotu vīnu un saldējumu, kā arī baudīt «Alīdas kafeju». Un, protams, neiztrūka apmeklētāju iecienītās vīnogu pašlasīšanas, kas cilvēkiem patīk īpaši. Tāpat bija izveidots istabas un āra augu stādu maiņas punkts.
   
  – Vīna svētki mums nav peļņas avots. Drīzāk tas bū­tu saucams par sociālu projektu, par Vīna kalna kā tūrisma objekta popularizēšanas pasākumu, uz kuru sabrauc savējie. Tradicionāli pie mums ierodas ciemiņi no Rīgas, arī no Jaunjel­gavas, Viesītes, Jēkabpils. Laba sadarbība ir ar Jaun­jelgavas novada pašvaldību, kas informāciju par mūsu pasākumu ievietoja savā mājaslapā. Jā, ogu pašlasīšana Latvijā patlaban ir ļoti populāra lieta, un mēs ar prieku to atļaujam, jo cilvēkiem tādējādi tiek dota ie­spēja ne tikai iegādāties ogas, bet arī izbaudīt lasīšanas prieku. Izdodas tāds labs pikniks dabā. Tiesa – mums nākas rēķināties ar zināmiem zaudējumiem, jo lasītāji pa kādam vīnogulājam arī pabojā…, – stāsta pasākuma organizatore Inuta Šaroka. 
    Jāpiebilst, ka vīna darīšanas darbnīcas dalībnieki nākamā gada Vīna svētkos būs aicināti degustēt šajā reizē mīcīto un vīna raudzēšanai sagatavoto ogu vīnu, ko Z. Bekmanis solījis atvest uz Vārnavu 2021. gada Vīna svētkos. Patīkamu pārsteigumu svētku rīkotājiem un viesiem radīja dziedātāju – saucēju grupas Ivetas Tāles vadībā – priekšnesums, kas tālu izskanēja no Vīna kalna augstumiem pa tuvāko apkārtni.
    I. Šaroka stāsta, ka pa­mazām Vārnavas Vīna kalns iekļaujas vietējo apskates objektu lokā: pēc Stendera takas un Sunākstes Baltās baznīcas apmeklējuma tūristi labprāt iegriežoties arī te. Vasarā braucēju gan esot mazāk, bet vīnogu ražas laikā – vairāk. Saimniecības «Rudzīši» Vārnavas vīna kalns atrodas Viesītes novadā, dažus kilometrus no Sunākstes. Informācija par to kā apskates vietu iekļauta dažādos ceļvežos un tūrisma maršrutos.
    Lai arī ražu šogad ne­daudz pabojājusi miltrasa un vīnogu audzētājiem būtu gribējies vairāk saulītes, ogu devums tik un tā esot labs. Biruta Šaroka stāsta, ka joprojām «Rudzīšos» ražo ap 30 šķirņu vīnogulāji. Savulaik Ēvalds Pūpols te ieaudzējis P. Sukatnieka (Dviete) selekcionētās vīnogu šķirnes, te rodamas arī Lietuvas selekcionāra Gaļū­na veidotās ‘Jadviga’, ‘Sēle’ un ‘Jodupe’. Savukārt pats Ēvalds Pūpols radījis trīs vīnogu šķirnes: ‘Vārnava I’, ‘Vārnava II’ un ‘Vārnava III’.
Saimniecības īpašnieki cenšas popularizēt un uzturēt interesi par vīnogu au-dzēšanu, piedāvājot apmeklētājiem arī vīnogu stādus, un secina, ka cilvēki šīs ogas savos dārzos stāda un audzē arvien vairāk, jo pašreizējie dabas apstākļi Latvijā mums ļauj cerēt uz gana labu pašmāju vīnogu ražu. 
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par materiāla «Saglabā tēva mantojumu un veido jaunu tūrisma produktu» saturu atbild SIA «Brīvā Daugava»
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Rasma
    Rasma
    pirms 1 mēneša

    Žēl, nevarējām šogad aizbraukt, bet vienmēr atceros Pūpoltēvu - mazu vīriņu, kurš naski aptecēja savu lolojumu. Lai veicas!Un ja jau jaunie pārņem, tad ir perspektīva jebkuram darbam. Darba turpinātāji ir!

    Atbildēt

Pievienot komentāru