Salas novads nepiekāpjas Jēkabpils domei
INESE ZONE

Kopš Jēkabpils pašvaldība, reorganizējot Jēkabpils rajona padomi, pārņēma interešu izglītības iestādes — Sporta, Mūzikas un Mākslas skolu un Bērnu un jauniešu centru, ar novadu pašvaldībām tiek slēgti līgumi par savstarpējiem norēķiniem. Bērnu vecāki, maksājot par savu atvašu izglītību minētajās iestādēs, sedz tikai daļu no skolēna mācību izmaksām, pārējo finansē Jēkabpils dome un tās pašvaldības, kurās deklarētie bērni mācās šajās interešu izglītības iestādēs. Par to arī tiek slēgti līgumi ar novadu pašvaldībām. 
 
Salai jāmaksā, jo Jēkabpils ir trūcīgāka
  Šādu kārtību paredz Jēkabpils domes saistošie noteikumi «Par līdzfinansējuma samaksas kārtību Jēkabpils pilsētas profesionālās ievirzes izglītības iestādēs». Noteikumu 3. punktā minēts, ka līdzfinansējuma apmēru katram mācību gadam katrai skolai nosaka Jēkabpils dome ar savu lēmumu, pamatojoties uz skolas iesniegumu. Šādu rīcību Jēkabpils pašvaldība pamato ar to, ka  pašvaldību pienākums, kā to nosaka Izglītības likums, ir nodrošināt savā teritorijā dzīvojošajiem bērniem iespēju īstenot interešu izglītību un atbalstīt ārpusstundu pasākumus. Jēkabpils dome atsaucas arī uz Izglītības likumā noteikto, ka republikas pilsētas pašvaldība un novada pašvaldība uz savstarpēju līgumu pamata piedalās valsts un citu pašvaldību izglītības iestāžu finansēšanā. Tāpat arī uz to, ka likums paredz, ka pašvaldība saistošajos noteikumos var iekļaut daļēju maksu kā līdzfinansējumu par izglītības ieguvi pašvaldības dibinātajās profesionālās ievirzes izglītības iestādēs. Līdz šim kā iemeslu prasīt no novadiem līdzfinansējumu interešu izglītības atbalstam Jēkabpils dome min arī to, ka vērtētie ienākumi uz vienu iedzīvotāju novados ir lielāki nekā Jēkabpils pilsētā, un Jēkabpils šajā ziņā ir viena no nabadzīgākajām pašvaldībām Latvijā.
   Līdz šim iebildumus pret šādu Jēkabpils domes rīcību izteicis tikai Salas novads. Salas novada pašvaldība uzskata, ka Jēkabpils kolēģu rīcība nav likumīga. Par 2014. gadu Salas novads ar Jēkabpils domi neslēdza līgumu par interešu izglītības finansējumu. Reaģējot uz to, Jēkabpils dome ir sagatavojusi lēmuma projektu, kas paredz gadījumā, ja šāds līgums netiks slēgts arī turpmāk, par Salas novadā dzīvojošo bērnu izglītošanu Sporta, Mūzikas un Mākslas skolā un Bērnu un jauniešu centrā vecākiem būs jāmaksā pilna samaksa. Tā būs aptuveni trīs reizes augstāka nekā esošā. 
    Jēkabpils pašvaldības finanšu komitejas sēdē, kur skatīja lēmuma projektu, Administratīvā departamenta direktore Natālija Dardete skaidroja, ka jautājumu mēģināts risināt sarunu ceļā, taču Salas novada pašvaldība nepiekrīt maksāt. Tas neesot pieņemami, ka Jēkabpils visus izdevumus sedz viena pati, jo aptuveni trešā daļa interešu izglītības iestāžu audzēkņu esot no novadiem. Zaudējumi, ko radot Salas atteikšanās slēgt līgumu, esot 80000 eiro. Konkrēti no Salas novada Jēkabpils iestādēs interešu izglītību apgūst 57 bērni. N. Dardete gan atzina, ka normatīvie akti un Ministru kabineta noteikumi, uz kuriem atsaucoties arī Salas novada dome, neparedz slēgt līgumu par interešu izglītības finansējumu. Taču tās nodrošināšana ir pašvaldības funkcija. Jēkabpils dome esot konsultējusies ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, un tur saņemts atzinums, ka dome gadījumā, ja neizdodas vienoties ar citām pašvaldībām par finansējumu interešu izglītībai, var noteikt par to pilnu samaksu. Lēmums par to esot jāpieņem līdz mācību gada sākumam, lai vecākus var laicīgi brīdināt. Viņi varot vērsties Salas  pašvaldībā un prasīt pabalstu bērnu interešu izglītības izdevumu segšanai. Iemesls prasīt pabalstu tiešām varētu būt, jo, kā liecina domes aprēķini, pilna maksa par interešu izglītību, atkarībā no programmas, mēnesī varētu būt no 25 līdz pat 67 eiro. Tas ir robs ģimenes budžetā jau tad, ja interešu izglītību apgūst viens bērns, bet vēl vairāk, ja divi vai trīs.
    — Vērtētie ienākumi uz vienu Jēkabpils iedzīvotāju ir tikai 480 eiro, bet Salas novadā — 530 eiro. Tātad ir pamats runāt par to, ka Jēkabpils savā ziņā ir trūcīgāka. Sarunu ar Salas novadu ir bijis daudz, un par 2014. gadu nevarējām vienoties. Līdz tam viņi par interešu izglītības finansēšanu līgumu slēdza un maksāja. Tāpēc esam spiesti pieņemt  minēto lēmumu, —sacīja Natālija Dardete.
 
Ne tikai skolas cīnās par finansējumu, kas seko personai
   Kā liecina Salas novada pašvaldības Jēkabpils domei adresētā vēstule, sarunas par interešu izglītības finansēšanu skārušas arī plašāku savstarpējo norēķinu jomu. Runāts arī par bērniem, kuri no Jēkabpils ievietoti bāreņu namā «Līkumi» un deklarēti tur, tātad — Salas novadā. Pašvaldība pie finanšu izlīdzināšanas sistēmas maksājumu saņem atbilstoši deklarēto iedzīvotāju skaitam, tātad Salas novadā deklarētie bērni nes ienākumus Sa­lai, bet zaudējumus Jēkab­pilij. To apstiprināja arī N. Dardete, skaidrojot, ka Jēkabpils līdz šim bijusi korekta un nav prasījusi atbilstoši izlīdzināšanas maksājumiem samazināt maksu par bērnu ievietošanu bāreņu namā. Taču arī tas nav veicinājis sarunas par interešu izglītības maksas segšanu. 
    Kā minēts Salas novada vēstulē Jēkabpils domei, novads noliedz, ka bērnu deklarēšana «Līkumos» Jēkabpilij rada zaudējumus. No astoņiem bāreņu namā deklarētajiem bērniem pieci ievietoti pirms rajona padomes reorganizācijas. 2013. gadā deklarēti tikai trīs bērni. Pirms «Līkumus» pārņēmusi Sala, tur deklarēto Jēkabpils bērnu skaits bijis daudz lielāks. Sarakstes rezultātā ar Salas novadu Jēkabpils dome panākusi, ka bijušie «Līkumu» audzēkņi, kuri sasnieguši pilngadību, deklarējās savās dzīvesvietās, bet atlikušajiem trīs audzēkņiem Salas novada dome anulēja dzīvesvietu bāreņu namā. Tāpat Jēkab­pils domei esot iespēja pārskatīt arī pirms novadu reformas deklarēto bērnu dzīvesvietu, kā dēļ Salas novada dome noraida Jē­kabpils pašvaldības apgalvojumus par to, ka Salas dome ar savu darbību Jēkabpilij rada zaudējumus. 
 
Taisnību meklēs Administratīvajā tiesā
   Salas novads arī kategoriski noraida prasību maksāt par interešu izglītību.  Novada pašvaldība atsaucas uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 250 «Kārtība, kādā veicami pašvaldību savstarpējie norēķini par izglītības iestāžu vai sociālās aprūpes iestāžu sniegtajiem pakalpojumiem» 9. punktu, kas noteic, ka savstarpējie norēķini par interešu izglītības sniegtajiem pakalpojumiem ārpus pašvaldības administratīvās teritorijas netiek paredzēti, ja pašvaldības dome nav lēmusi citādi. Vēstulē Jēkabpils domei minēts, ka Salas novada pašvaldība nav atbildīga par Jēkabpils iestāžu uzturēšanu un finansēšanas avotiem. Tāpat par argumentu nevarot uzskatīt to, ka Jēkabpilij ir mazāki vērtētie ienākumi uz iedzīvotāju. Salas novadam arī neesot saistoši citu novadu lēmumi par līgumu slēgšanu ar Jēkabpils domi. Minēts arī, ka Jēkabpils dome pieprasa nelikumīgus savstarpējos norēķinus par interešu izglītības pakalpojumiem. Tātad nav arī nekāda pamata tos pieprasīt no Salas novada iedzīvotājiem — bērnu vecākiem, kuri bērni apmeklē Jēkabpils interešu izglītības iestādes.
    — Savstarpējie norēķini Ministru kabineta noteikumos skaidri un gaiši ir paredzēti par vispārējo izglītību un sociālajiem pakalpojumiem. Rēķināt tos par interešu izglītību nav pamata. Tas ir Jēkabpils domes diktāts novadiem.  Ja Jēkabpils dome pieņems šādu lēmumu, jebkurš Salas pagasta iedzīvotājs to var apstrīdēt Administratīvajā tiesā, un domāju, ka Jēkabpils dome zaudēs. Mēs arī esam konsultējušies ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, un atbilde ir, ka par šādiem normatīvajos aktos neparedzētiem maksājumiem pašvaldības var savstarpēji vienoties, ja tās tiem piekrīt.  Bet tā nav vienošanās, ja kāds uzspiež savus noteikumus, — tā Jēkabpils domes viedokli komentēja Irēna Sproģe. 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (9)

  1. Salas n iedz
    Salas n iedz
    pirms 9 gadiem

    No teksta: "Bet tā nav vienošanās, ja kāds uzspiež savus noteikumus, — tā Jēkabpils domes viedokli komentēja Irēna Sproģe". Un kāda tad būtu vienošanās - Jūs uzturiet iestādes, mēs uzturēsim ierēdņus? Varbūt Salā arī bibliotēku likvidēsim, nu pilsētā tak ir bibliotēka, nav tālu, 5 km, lai brauc un lasa. pilsētā tak viss bez maksas. Un k/n arī nevajag. Pasākumu jau tur nav, bet izmaksas vairāk kā 111 000 gadā. Tas ir 10 000 eur mēnesī. Varēs brangi ieteupīt. A kas grib, lai pilsētā i operu klausās, i uz baletdejātājām pačolē.

    Atbildēt
  2. No Salas nov
    No Salas nov
    pirms 9 gadiem

    Lai arī jekabpilslaiks.lv lašiju komentāros, ka nav ko uztraukties, jāmaksā nebūs, bet 100% esmu pārliecināta, ka pašiem jāiet uz domes sēdi 28.08.2014., plkst.14.00 un jāklausās ko Sproģe runās. Mūs grib uzrīdīt Jēkabpils domei, bet ir pilnīgi skaidrs, ka pilsētai nav nekādas daļas par svešas pašvaldības bērniem.Vēlāk būs problēmas

    Atbildēt
  3. A
    A
    pirms 9 gadiem

    Cik interesanti, ka pagasta iedzīvotājus nievājošu komentāru (ar dažādiem nikiem) nav bijis laikā, kas Salas novada vadība nebija darbā.

    Atbildēt
  4. no Salas
    no Salas
    pirms 9 gadiem

    Kādas muļķības!Kuram gan te atkal murgi rādās, ka Salas priekšniecība raksta komentārus darbā esot?!Apmelojoši komentāri par Salu gan lasāmi jebkurā diennakts laikā, gan brīvdienās, gan darbadienās.Autore arī , kas slēpjas aiz visiem nikiem sen zināma, jo apmelojoši komentāri vieni un tie paši visur.Vakar biju pie Sproģes.Man skaidri un gaiši pateica, ka vecākiem nekas par interešu izglītību nebūs jāmaksā-nav ko tukšus salmus kult!Arī svētdien, kad aktīvi tika nomelnota Sala visos iespējamos portālos, Sproģe visu dienu grozījās Biržos rallijā.Visi to redzēja!Kā tad viņa varēja vienlaicīgi rakstīt?Šaubos gan, ka viņa tik murgainus komentārus vispār izlasa-velti tērē savu negatīvo enerģiju, pieslēdzies citiem pētījumiem, jo ar šiem viena vienīga izgāšanās!

    Atbildēt
  5. Oj
    Oj
    pirms 9 gadiem

    Katru dienu ej uzjautāt?

  6. vērotājs
    vērotājs
    pirms 9 gadiem

    Dārgā,oj,rasma utt.!Jūsu zināšanai Salas novada domē var brīvi ieiet katrs un uzzināt ko vēlas.Cik saprotu jums grūti saprast, ka citi ir cilvēki un var normāli sarunāties.Jūs protiet otru apmelot,naidot,pīt intrigas un vēl pa vidu visādos vārdos citus lamāt.Kad Jēkabpils radio izdzēsa jūsu aizskarošo komentāru, jums pat saprašanas nebija. kāpēc tā notika.Vai līguma neparakstīšana ir kūdīšana pret pilsētu? Domājiet ko rakstiet.Tas nu gan ir taisnība, ka JŪS kūdiet sēlpiliešus pret Salas pagastu. Paldies Dievam, viņi jūs pārāk labi pazīst un tikai mazai saujiņai esiet garīgā māte.Vai tad pilsēta nav paši varoši, gudri ,ka izmantoto jūsu nepievilcīgos pakalpojumus? Vēroju, ka no pavasara jums meldiņš ļoti saskan ar Biti un viņa Jēkabpils reģonālo partiju.Vai esiet pamanījusi, ka joprojām ir zaļa zāle, spīd saule?Domāju, ka galva domā nepārtraukti, ko atkal "labu "pateikt par Sproģi un novadu.Tas tiešām ir nožēlojami.

  7. Sala
    Sala
    pirms 9 gadiem

    Re: Vērotājam. Man zobi sāk sāpēt, kad jāieiet Salas domē

    Atbildēt
  8. vērotājs
    vērotājs
    pirms 9 gadiem

    Ārstējiet zobus un galvu pie reizes!

  9. Es
    Es
    pirms 9 gadiem

    Es saku, ka Sala ir labākā vieta uz pasauls. Citur nekad neesmu bijse.

    Atbildēt

Pievienot komentāru